confessions

edwin

rom  · 28 Temmuz 2016 Perşembe

  1. toplam giri 69
  2. takipçi 10
  3. puan 1116

sokrates neden demokrasiden nefret ederdi sorunsalı

sophos
Sokrates, toplumu bir gemiye benzetir. Sokrates şöyle sorar:

"Eğer ki deniz yoluyla bir yolculuk yapmak isteseydin, geminin kontrolünün kimde olacağına nasıl karar verilmesini isterdin? Rastgele ve herhangi bir grup insan tarafından mı, yoksa deniz seyahatleri konusunda deneyimli, bilgili ve eğitimli insanlar tarafından mı?"

Ademantus'un cevabı çok açıktır: Elbette ki ikincisi! Sokrates'in buna cevabı ise şu şekildedir:

"Peki bu durumda nasıl olur da, bir ülkedeki yetişkin insanların rastgele ve herhangi bir grubunun bir ülkeyi kimin yöneteceğine karar verebilecek donanımda olduğunu düşünebilmekteyiz?"

üstteki diyalog platon'un devlet kitabının 6. bölümünde yer alıyor.

izleyin. (türkçe altyazı mevcut)


okuyun.
https://evrimagaci.org/sokrates-demokrasiden-neden-nefret-etti-4733

diktatör mustafa kemal atatürk

the spook
Birisine, kurduğu ülkede, ileri nesillere o anlatıldığı için diktatör denmesi, türküm diyene faşist denmesi ile aynıdır aslında. Diktatörmüş... Saltanatı devam ettirse osmanlı hayranı, halifeliği devam ettirse ümmetçi, cumhuriyeti ilan ettiği için de diktatör deniyor. Mustafa Kemal'in işi de zor aslında.

çocuklar

moskovakurdu
"Bugün Taksim İstiklal'de su satan küçük bir kız, elindeki son su şişesini satmak yerine yola bunu çizdi." Bu güzelim ülkemin çocuklarını bu hale getirenler utansın .. "umut hep içimizde..."
Benim tek bir davam varsa o da bu ülkede sömürülen, ezilen çocuklardır. Ah çocuklar ah

türk silahlı kuvvetleri'nin dünyanın en güçlü ordusu olması

dehumanize
Ortadoğu ve asya ülkelerinin bile neresiyle güleceklerini şaşırdıkları yalandır. Öyle ki; bir pakistan'ın yarısı bile değildir.
Bir kere abd'nin istemediği hiçbir savaşa gidemiyorsun, uçaksız, tanksız, savunma füzeleri olmadan gideceksen o başka...
Paran yok! 3 aylık bir sınır ötesi operasyonu bile finanse edecek paran yok! Tek bir müttefikin yok... Olanlar da kıçındaki donunu vereceğine dair sözleşme yapmadan boş kovan vermez sana.
Bak pakistan'a! Nükleer başlıkları bile var... Sense 300 bordo bereli spartayı (yunanistanı) fetheder sanıyorsun...
En baba askeri birliğin ısparta dağ komando okulundaki (acemiliğimi orda yaptım), hayatında eline çakı almamış, üç aylık tamamen fiziksel eğitimden (askeri harekât bilgisi eğitimi sahiden kıttır) geçmiş ana kuzularından oluşuyor. Ateist nüfusta da ilerleme var. İman gücü de tarih oluyor. Bir gün olacak, bir gün türk birliğini kuracağız' diyorsun da, kendi ülkenden şeriat zihniyetini silip, bağımsız bir ordu Kurman için bile en az kırk seneyr ihtiyacın var.
Kırk sene sonra Afganistan mars'a haşhaş tarlası inşaa edecekmiş duydun mu?
Orduya reform, bana huzur lazım

sanat ne içindir sorunsalı

hena
Sanat ne toplum içindir ne de sanat camiası içindir. Sanat en basit şekilde sanatçının duygularıdır,düşünceleridir,kendidir,açıklayamadıkları,dillendiremediği her şeydir. Kendinizden bir parça bulmak için kılı kırk yarsanız da o eserin sizi yansıttığını düşünseniz dahi yanlıştır tamamen. Sanatçının patlayan aortudur o eser. Onun sanatı bir düşünce ölümüne sebep olup gelmiştir bu dünyaya. Sanat ne için midir? Sanat sanatçı içindir.
25

pendik'te mini etekli kadına saldırı

dr vitus werdegast
şundan 4-5 yıl önce krishnamurti okuyup şiddetsizlik üzerine nutuklar atıyordum, şimdi baya gulagları falan düşlüyorum.

ben de pendik'te yaşıyorum ve bu tipleri gayet iyi biliyorum.
kaynarca'da falan bolca var bunlardan. ekseriyeti bonzai veya hap bağımlısıdır. hayatı boyunca bir bok olamamış, kendileri gibi birkaç kolpacı dışında sosyal hayatları olmayan, karşı cinsle konuşmayı beceremeyen, sevişememiş, sevgi görmemiş tiplerdir.

bunlar tehlikeli. türkiye'deki milyonlarca insan gibi, bomboooş hayatlarını ve kişiliklerini koyacak yer olarak türk/islam ideolojisini, yeni osmanlı fantazmalarını ve dinciliği seçmişler. yapmayacakları şey yok.

akp'nin "benim insanım" dediği kitleye dâhil olmayan herkesin, bilhassa kadınların örgütlenmesi ve kendini savunmayı öğrenmesi lâzım.

bunlar normal iletişim kurulabilecek insanlar değil çünkü.

hepimizin, özellikle kadınların dövüş sporu öğrenmesi, kendini fiziksel açıdan savunmayı öğrenmesi gerekiyor. geri kalmışlıklarını, komplekslerini muhafazakar bir aidiyet çabasıyla kapatmaya çalışan insanlar tehlikelidir ve yapacaklarının bir sınırı yoktur.

"ramazan'da böyle giyinemezsin" mi diyor mesela? daha "ra.." dediği anda kafayı gömeceksin. zaten tecavüz edip öldürdükten sonra bile mağdura yatar bu haşaratlar, bari en başta mağdur olsunlar. gömeceksin yani. başka yolu yok.