sokrates neden demokrasiden nefret ederdi sorunsalı

sophos
Sokrates, toplumu bir gemiye benzetir. Sokrates şöyle sorar:

"Eğer ki deniz yoluyla bir yolculuk yapmak isteseydin, geminin kontrolünün kimde olacağına nasıl karar verilmesini isterdin? Rastgele ve herhangi bir grup insan tarafından mı, yoksa deniz seyahatleri konusunda deneyimli, bilgili ve eğitimli insanlar tarafından mı?"

Ademantus'un cevabı çok açıktır: Elbette ki ikincisi! Sokrates'in buna cevabı ise şu şekildedir:

"Peki bu durumda nasıl olur da, bir ülkedeki yetişkin insanların rastgele ve herhangi bir grubunun bir ülkeyi kimin yöneteceğine karar verebilecek donanımda olduğunu düşünebilmekteyiz?"

üstteki diyalog platon'un devlet kitabının 6. bölümünde yer alıyor.

izleyin. (türkçe altyazı mevcut)


okuyun.
https://evrimagaci.org/sokrates-demokrasiden-neden-nefret-etti-4733
jakoben
güzel. evrim ağacı kendi tarzında demokrasiyi evrimsel olarak ele almış.tabii mücadele bununla da kalmıyor. antik yunandan sonra demokrasinin kötücül vebası ile mücadele biçimi de evrime uğruyor. inançlarla, hurafelerle zehirlenen kitleler ile eğitim vererek mücadele edilemediği anlaşılıyor. çünkü düşmana bilenen kitle çıkar odaklı yaşamını idame ettirebilir. bir gelişim arzusu söz konusu olamaz çünkü bir düşman her zaman vardır ve hep savaş durumu söz konusudur. bugün ki çomar döla elli biri getirin aklınıza. şuanda korkuları yüzünden iktidar kadrosu dahil tüm kitlesi teyakkuzda. demagoglar onları, demokrasi düşmanı gördüğü bir kitleye demokrasiye inandırarak saldırganlaştırıyor.
bizler ,yaşayanlar iktidarın ve askeriyenin gözünde istatistik verisinden öte değiliz.
kayıplar olmaya devam edecek. öyle veya böyle bu vebaya müdahale etmeleri gerekecek tabii, bu vakti de istatistik belirleyecek. devlet yönetenler duygularıyla hareket edemiyor ne yazık ki. ne vakit ki cehalet, aklın tüm damarlarına sızıp tüm kurumlarını felç edince ülkenin işe koyulma vaktinin geldiğine ikna olacaklşoajasdja insanın inanası geliyor değil mi.. tüm bu saçmalıkları aklı selim birileri görüyor ve bir vakitten sonra dur diyecekler.. adpaksdpiokasod ah biliyorum içinizi..gülmiycem gülmiycem gülmiycem. ama öyle bir iktidar kavgası mevcut değil ne yazık ki. tek kavga, senin zenginlerinin önünü keseceğiz, çünkü bizim zenginlerimiz zengin olmayı sizinkilerden daha çok hak etmesinin yanında halkada faydalı olacaktır kavgası.