confessions

altayhan

Bira  · 22 Ocak 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 342
  2. takipçi 6
  3. puan 5370

azerbaycan

altayhan
Azer ve baycan(baygan) kelimelerinden oluşur ismi. Azer, farsçada ateş demektir. Baycan ise yine farsçada yurt, toprak anlamlarına gelir.

Azerbaycan od-yurdu yani ateş ülkesidir. Yerin altında bulunan gazlar yeryüzüne çıkar ve çıkan ateş hiç sönmez. Zerdüştlerin kutsal saydıkları bu ateşler, tarihte önemliydi. Zerdüşt dininin azerbaycan'da kutsal saydığı ziyaret yerleri hala mevcuttur.

Azeriler(daha doğrusu azerbaycan türkleri) anadolu, ırak, suriye ve balkanlar'daki türkler gibi oğuzdur. Dilleri, Türkçenin güney koluna mensuptur.

balbal

altayhan
İnsan şeklinde heykellerdir. türk savaşçılarının öldürdüğü düşman sayısınca mezar başına dikilirmiş. Ki öte dünyada ona hizmet etsinler.

Orta asya'da taş baba ve gezer taş adlarıyla da bilinir.

tolga çevik

altayhan
Tv8'deki ilk komedi dükkanı'ndan beri takip ederim. Tek başına sahneyi dolduran bir oyuncu. Hareketleri, mimikleri ve kendine has esprileriyle çok beğendiğim bir komedyen.

Cem yılmaz'ın kızkardeşiyle evli ve iki çocuğu var. Dilerim yıllarca daha program yapar da dehasından mahrum kalmayız.

foça

altayhan
İzmir'in dünya tatlısı sahil ilçesi. Eski foça ve yeni foça olarak iki tane var ama asıl olanı ve ilçe olarak geçeni eski foça'dır.

Antik çağlarda adı phokaia(fokai) olan ilçenin adı, orada yaşayan foklardan geliyormuş. Çocukluğumda bu güzelim hayvanların sayılarının yirmiden az olduğu ve hızla soylarının tükendiği söyleniyordu.

Foça'nın kara taş, siren kayalıkları, makarna dede gibi yerel halkın anlattığı efsaneleri vardır.

Şeytan hamamı, beşkapılar kalesi, foça surları, yel değirmenleri, pers mezarı ve fatih camisi gibi tarihi eserler gezilebilir. Ayrıca türk deniz kuvvetleri güney sahil komutanlığı da buradadır.

paşam

altayhan
Benim için gazi mustafa kemal paşa'mız, atatürk'ümüz var. E bir de sanat güneşimiz zeki müren.

Paşa, general rütbesindeki askerlere verilen unvan. Eski türklerde "tarkan."

ismet inönü'nün sevilmemesi

altayhan
Kimseye yaranamamıştır. 1944 türkçülük davası sebebiyle türk milliyetçisi kesim sevmez. Sol kesim onu milliyetçi hatta yer yer faşist bulur. islamcı kesim ise -anlatmaya gerek yok- chp'ye ait olan hiçbir şeyi sevmez zaten.

islamcı kesim, atatürk'e söyleyemediği şeyleri inönü üzerinden söyler. Tek parti dönemi ya da inönü zamanı dediler mi, anlayin ki sadece inönü eleştirilmiyor.

Tavsiyem, inönü'nün hatıralarını ve şevket süreyya'nın ikinci adam'ını okusun herkes. Kulaktan dolma, atadan dededen dinleme şeylerle tarihi hüküm verilmez.

Kemal kılıçdaroğlu

altayhan
Adamda kesinlikle liderlik vasfi yok! Niye Mİ?

bir kere onun için alevi diyorlar, o da dönüp elhamdülillah sünniyim demiyor.

Sonra mitinglerde veya toplantılarda iki ayet okuyamıyor.

Adama ssk'yı batırdın diyorlar, ağzını açıp da benim memurum işini bilir diyemiyor.

Gidiyor adalet yürüyüşü yapıyor. insan bir mevlüt okutur, cuma şov yapar falan.

Biz atatürk'ün partisiyiz diyor yahu! Biiiiiizzzzz miillleetiiiinnnn partiisiiyiiiizzzzz! desene. Biraz da çomarlar kendini iyi hissetsin.

Kısacası adamdaa liderrliiq vasfı yoqq aabii.

3

İslami feminizm

altayhan
ibrahimî dinler ile temelde kadın haklarının alakası yok ki. Kadim pagan adetleri kadını toplumun merkezine koymuşken orta doğulu sami dinleri kadını günahlı, ayıplı yapmıştır.

Tarihsel ve teorik olarak feminizm en akıllıca deist ve agnostik olabilir. Yoksa sadece statükonun sınırladığı şekilde "kadınlar çiçektir"le yetinirsiniz ya da toplumun gazını alır evlere dağılırsınız.

sanat siyasetten üstündür

altayhan
Antik roma'dan, antik çin'den ya da başka medeniyetlerden kaç tane siyasetçi biliyoruz? Ama şair, yazar isimleri tarih kitaplarını dolduruyor.

Siyaset ancak günlük laf kavgalarını içerir. Birkaç zibidi ve para babasının sidik yarıştırmasıyla halkın güdülmesi olayıdır.

Recep tayyip erdoğan

altayhan
Cumhuriyet tarihinde gerici güçlerin zirvesidir. Menderes'le başlayan gerici iktidar, özal'la şaha kalkacakken yirmi yıllık bir gecikmeyle bu şahıs başa geçti.

Bu iktidar giderse bu ülkede resmen 2. Cumhuriyet kurulacak. O derece devletin şekli şemali kaydı. Yerine koymak lazım birçok şeyi.

koşer

altayhan
Yahudilerde yenilmesi helal olan şeylerdir. Bu helal kurallarına tümden kaşerut ya da koşerut denilir.

Sadece yiyecekleri değil, hazırlanma ve yenme biçimlerini de içine alır. Yahudilerde domuz, kemirgenler, yırtıcı hayvanların yenmesi haramdır.

Yine koşer(helal) kurallarına göre et ve süt karıştırılmaz. Yemek yenecek tabak çanak, çatal bıçak da koşerlenmelidir. Etin kanlı olmamasına da özen gösterilir.

aşı karşıtları

altayhan
Yediğimiz ekmeğin bile devlet eliyle kanserojen olduğu çağda, insanların çocuklarına içeriğini asla gerçekten bilemeyecekleri aşıları yaptırmaları kolay olmaz tabi.

Velilerin tavrı gösteriyor ki devlete güven sıfır. Sağlık bakanı başka, cumhurbaşkanı başka, doktorlar başka açıklama yapınca insanlar lanet okuyup kendilerini talihe emanet etmek zorunda kalıyor.
4

ergen solcu tayfa

altayhan
Ergen solcu, ergen sağcı falan... gerek yok bunlara. Ben 15-16 yaşımda neydim? Hatırlıyorum da dangıl dungul konuşur milleti deli ederdim:)

Genç insanlar araya araya, savaşa savaşa doğruyu bulurlar. En azından bir fikri olan, bir fikre bağlanmaya çalışan insanlardır onlar. 40-50 yaşına gelmiş, gençlere üç kuruşa boyun eğmeyi öğütleyen amcalara inat, milliyetçi ya da solcu, gençleri gönülden destekledim (muhafazakar ve hazırlopçu fikirler hariç).

insan çarpa çarpa, çarpışa çarpışa kendini bulur. Önemli olan aramak, arama cesaretini gösterebilmektir.

the death of stalin

altayhan
2017 yapımı ingiliz-fransız komedi filmi. Film, diktatör stalin'in ölümünün ardından komünist parti ileri gelenlerinin başından geçen komiklikleri anlatıyor.

Diktatör ölünce çevresindeki leş kargaları, parsayı nasıl bölüşürüz, partinin başına kim geçecek, cenaze merasimi nasıl olacak diye telaşlanarak dört dönerler.

eğlenceli bir komedi, tek sahnesinde bile sıkılmazsınız.

Komünizm

altayhan
Küçük topluluklarda ya da devletçiklerde uygulanabilir, imkansız değildir. Lakin kalabalık nüfuslu ve farklı etnik yapıdan insanların oluşturduğu topluluklarda çok zordur (imkansız diyemem).

Mesela ovacık bir ilçedir. Çok da güzel uygulamaları var, takdir etmeyen kötü niyetlidir. Ama maalesef bu uygulamayı istanbul gibi bir metropolde, hatta türkiye'de uygulayabilir misiniz? Orası çok zor...

21 mart

altayhan
Türklerde yeni gün (nevruz) bayramı olarak kutlanır. Hem eski türk takvim sistemine göre yeni yıl başlangıcını ifade eder hem de türklerin ergenekon'dan çıkışlarını temsil eder.

Eski anlatılara göre 21 mart, türklerin ergenekon'dan çıktıkları tarihmiş.

çomar mitolojisi

altayhan
Adnanus menderus: demokrasi tanrısı
Erbakanus: saadet tanrısı
Kadirus: bilgelik tanrısı
Abdülhamitus: politika tanrısı
Rabiamis: 4 element tanrıçası
Nihatus: hitabet tanrısı. Sonradan gözden düşünce aşağı dünyaya çekilmiştir.

15 temmuzi: çomar ragnarok'u.

Ak sarayis: tanrıların yurdu beştepe'de bulunan yüce tanrı recebus'un sarayı. Ragnarok'tan sonra yüce tanrı recebus orada muhtarlarla beraber kılıç çekip diriliş ertuğrul izler.

Konia: mitolojide tanrıların ana vatanı. Rivayetlere göre orta anadolu'da bulunmaktadır.

2023: mitolojiye göre tanrıların dünyaya yeniden inip hakimiyet kuracağı tarih. Bilim insanlarına göre maya takvimi ve 2012 gibi bu da bir palavradır.

2

bilgili olmak mı mutlu olmak mı sorunsalı

altayhan
Bilgi mutluluk getirmez, sorumluluk getirir. O sorumluluğu kaldıramayan ya da o sorumluluğun hakkını veremeyen insanlar mutsuz olur.

Mutluluk her şeye sahip olmak değildir aslında, sahip olduklarınla yetinmektir. Ya da buda'nın dediği gibi: "mutluluk hiçbir şey istememektir, böylece hayal kırıklığına uğramazsınız." İşte, cahil olup yaşadığın hayatın dışında da bir hayat olduğunu, olabileceğini düşünemezsen mutlu olursun.

Hadi şimdi bu bilgilerin üstüne düşünün :))
2

marquis de sade

altayhan
1740-1814 yıllarında yaşamış Fransız düşünür, yazar, sadizme adını vermelerini sağlamış farklı bir filozof. Ateizmin, ahlaksızlığın (ya da kendine göre doğa ahlakının) felsefesini yapmıştır.

Hristiyanlık ve kilise karşıtı söylemleri sebebiyle büyük tepki çekmiş ama soylu olduğundan mütevellit üzerine gidilememiştir. Kralın ve dostlarının uyarıları kar etmemiş, marki gemi azıya almıştır. En sonunda genç yaşında (23) hapse girmiş, vincennes kalesi'ne atılmış, en sonunda charenton akıl hastanesine yollanmıştır.

Önce krallığa ve kiliseye muhalif olan ve fransız ihtilalini destekleyen marki, devrimden sonra yargıç olur( adam soylu tabi). Geleni geçeni giyotine yollaması üstüne azledilmek zorunda kalır. Yoksul geçirdiği yıllardan sonra (ki tüm parasını fahişelere, içkiye ve sefa alemlerine dökmüştür) 11 yıllık akıl hastanesi deneyiminden sonra orada ruhunu teslim eder.

Cumhuriyetçi ve devrimci olan marki, devrimin ancak dinin ve kilisenin tasfiyesi ile kalıcı olacağına inanmıştır. Napolyon'un diktatörlüğüne en şiddetli muhaliflerden biri olmuştur. Yazdığı eserler toplatılmış, yakılmış, adi zamanında lanetle anılmıştır. Lakin bugün batı felsefesine olan etkileri hala sürmektesir.

Eserleri:
1. Tanrı'ya karşı söylev
2. Justine & juliette (erdemsizliğe övgü)
3. Sodom'un 120 günü
4. Aşkın suçları
5. Siyasal yapıtçıklar
6. Erdemle kırbaçlanan kadın

Marki'ye göre doğa bize birşey vermişse onu kullanmalı, ziyan etmemeliyiz. Doğurmak gibi öldürmek de doğanın arzusu ile olur. Yani ona göre cinayet bile doğa yasalarına aykırı değildir. Böylece güçlü olan hayatta kalır ve doğanın adaleti sağlanır.


children of bodom

altayhan
Finlandiyalı death metal grubu. Adını, 1960 yılında finlandiya'da bodom gölü kıyısında vahşice öldürülen dört gencin hikayesinden alır.

Kısaca c.o.b. 1997 yılında kurulmuştur. Finlandiya'nın çıkardığı en güzel metal gruplarından biridir. Melodik death metal ve power metale yakın bir tarzları vardır. Bence en güzel albümleri "follow the reaper" ve "are you dead yet?"tir. Üretken bir müzik kariyeri olan grup hala aktif.

Elemanlar:
Alexi laiho - vokal
Daniel freyberg - gitar
Henkka seppala - bas gitar
Jaska raatikainen - davul
Janne virman - klavye

Albümleri:
Something wild (1997)
Hatebreeder (1999)
Follow the reaper (2000)
Hate crew deathroll (2003)
Are you dead yet? (2005)
Blooddrunk (2008)
Relentless reckless forever (2011)
Halo of blood (2013)
İ worship chaos (2015)

sirenler efsanesi

altayhan
Yine foça'nın yerel efsanelerinden biridir. Siren kayalıkları denen yerde, antik çağlarda deniz kızları (sirenler) yaşarmış. Bu sirenler hem sesiyle hem görüntüsüyle denizcileri etkilermiş.

Kayaların üstüne sereserpe yatan sirenler, söyledikleri şarkılarla denizcileri baştan çıkarırmış. Hipnoz olmuş kaptanlar da gemileri kayalıklara sürer, gemiyle beraber parçalanıp denize gömülürlermiş.

Efsaneyi çoğu insan, kayalarda güneşlenen akdeniz foklarına bağlar. Bu hayvanlar çıkardıkları seslerle kayalardaki akustiğin de yardımıyla denizcileri geçmişte etkilemiş olmalı.

mankurt

altayhan
Cengiz aytmatov'un "gün olur asra bedel" romanında geçen bir tabirdir. Özünü kaybetmiş, düşmanına kul köle olmuş anlamlarında kullanılmış.

Romandaki hikayeye göre, yakalanan esir düşman askerlerinin kafalarına deve derisi geçirilir ve sımsıkı bağlanır. Askerler bu şekilde günlerce sıcağın altında bekletilir. Hayatta kalanlar, deve derisinin sıcaktan büzülmesi ve küçülmesiyle beyin hasarı yaşar ve benliklerini yitirir, delirirler. Onlara efendilik yapan kimse sadece o kişiye itaat ederler. Hatta kendi anne babalarını bile unutur, efendileri emrederse öldürürler.

afrasyap

altayhan
İskit(saka) hükümdarı alper tunga'nın şehname'de geçen adı. Şehname, iranlı yazar firdevsi tarafından yazılmış ve gazneli sultanı mahmut'a sunulmuştur.

Afrasyap'ın destanda, iranlılar tarafından bir ziyafette zehirlenerek öldürüldüğü anlatılmaktadır.

Afrasyap'ın gerçek adı olan Alper tunga ismini ise biz, kaşgarlı mahmut'un divanü lugatit türk adlı eserinden öğreniyoruz. Ayrıca bu eserde alper tunga sagusunun da metni ilk kez yazılmıştır.

ankara

altayhan
1930'larda dünyanın en ilgi gören başkentlerinden biri haline gelmiş. Avrupalılarca bozkırdaki vaha olarak adlandırılmış şehir. En son gittiğimde betondan başka bir özelliğini göremediğim, anıtkabir aşkına belki katlanabileceğim şehir.

Tabi orada büyüyen ve alışmış bir insan için değerini anlayamayız. Bir izmirli için ise denizsizlik demektir.

amaterasu

altayhan
Japonların ana tanrıçasıdır. Japon milli dini şinto'nun Güneş tanrıçası olarak bilinir ve imparator soyu ondan gelmiştir.

Amaterasu, kılıcını denize batırır. Çıkardığında suya düşen damlalar adacıklar oluşturur. İşte bu adalar japonya'yı ve japon adalarını meydana getirmiştir.

türkiye cumhuriyeti arması

altayhan
Atatürk, devlet arması tasarlanmasını emretmiş, bunun üstüne pek çok tasarım konmuş önüne. Çoğunda bozkurt simgeleri, camiler, avrupai armalar var tabi. Atatürk bunları beğenmemiş ve kendi fikrini söylüyor: bir insan kafası, onun kafasından çıkan ışık demeti. Bu ışık demeti aklın, bilginin, bilimin ışığı olmalıdır. Onun kafasındaki arma hala yapılmış değil.

Bu anı ve daha pek çok bilgi afet inan'ın hatıralarında var. En son iş bankası yayınlarından çıktı kalın bir kitap olarak.

kopuz

altayhan
Türklerin geleneksel telli çalgısı. Aslı üç tellidir. İlk şekilleri tarihçilere göre keman çalar gibi yayın tellere sürtülmesiyle icra edilirmiş. Orta asya şivelerinde komuz, kopız, gobız gibi farklı söyleyiş şekilleri var.

Bugünkü bağlama ve tarın atasıdır.

depük

altayhan
Kaşgarlı mahmut'un divanü lugatit türk'üne (türk dilinin sözlüğü) göre göçebelerin deriden yaptığı, ayakla oynadığı top oyunuymuş. Depük, tepmek, ayakla itelemek gibi anlamlara gelmekte.
Sözlüğün 1040-1042 yıllarında yazıldığı biliniyor.

yaşamaktan sıkılmak

altayhan
Ülkemizde işsizlikten ve parasızlıktan kendini yakan insanlar var. E isveç'te norveç'te ekonomi uçmuş, insanlar yine intihar ediyor. Aslında en büyük sebep idealsizlik. Bir ideali olmayınca insan trilyoner de olsa sıkılır her şeyden. Geleceğe dair bir tasarısı yoksa insanın yaşamak da gereksiz geliyor demek ki.

en ırkçı ülkeler

altayhan
Ülke politikası olarak bilemeyeceğim ama millet olarak yahudiler çok ırkçıdır, rahatlıkla söyleyebilirim. Yahudi olmayan (yahudiliği dini ve milli kimlik olarak beraber düşünürler) biriyle evlenmek yasaktır. Birkaç istisna dışında bu pek mümkün değildir. Hatta yahudi(ibrani) olmayanlara da "goyim" derler.

7

halkçılık

altayhan
İnsanları kastlara ayırmayan, herkesi eşit vatandaş sayan ilkedir. Farklılıklar (köylü, şehirli) vardır ama biri birine üstün değildir. Yani teoride...
İnsanlar haklarını bilmediğinden, hala köle ve tebaa mantığıyla, kendi seçtiği adamlara efendi muamelesi yapıyor. Ee halk için olması gereken devlet de halkı sömüren en büyük güce dönüşüyor.

çaka bey

altayhan
İlk türk denizcisidir. 1081 yılında izmir'de tersane kurarak bir donanma meydana getirdi. Bu donanma konstantinapolis'i kuşatacak konuma gelmiş, ege sahilleri, çanakkale, midilli, sakız ve sisam adalarını fethetmiştir.

İzmir'i fetheden ilk komutan olan çaka Bey, selçuklulara bağlı bir türkmen komutandı. Lakin gücü önce bizans'ı sonra selçuklu'yu korkuttu.

Selçuklu sultanı 1. Kılıçarslan, tertiplediği bir ziyafette onu zehirlemiştir. Böylece tarihteki ilk denizci türk beyliği de onunla birlikte dağılmış oldu.

canan kaftancıoğlu

altayhan
Tam bir kızıl... işine gelince atatürkçü, işine gelince sosyal demokrat, işine gelince ortanın solu... Tam da sağ iktidarların aradığı muhalefet. Bir de domuz etli paylaşım olayı var ki tam ekmeklerine yağ sürüldü bazılarının

türkleri 3 kelime ile anlat

altayhan
Bugünün türkiyesi için konuşmayayım yoksa küfrederim. Ama tarihteki türkler için şu üç kelime açıklayıcı olur: kurt(börü), tengri(tanrı), töre(kanun)...

Kurt çünkü türkler kurt gibi savaşçı ve saldırgandır. Türk islam sentezcileri aksini iddia ederler ama türkler komşu kabilelere ve özellikle çin'e yaptıkları ziyaretlerle tarihe nam saldılar. Bkz. Çin seddi...

Tengri çünkü türkler tek bir yaratıcıya inanmıştır. Gök tengri yeri suyu yaratmış, arasında insanoğlunu(türkleri) yaratmış. Göktürk yazıtlarında böyle der.

Töre çünkü tanrı inancı, bağımsızlık ve savaşçılık özelliği, hepsi töreye göredir. Hatta osmanlılarda bile şeriat hukukunun yanında örfi hukuk da vardı ki bu eski türk töresine dayanır (ta ki yavuz'a kadar).


yeniçeri

altayhan
Osmanlılarda hristiyan çocukları alıp acemi ocağında yetiştirirlerdi. Buna pençik ya da devşirme sistemi de deniyor.

Yeniçeriler (çeri: asker demek) çoğu zaman maaşlarını bahane ederek ayaklanmış, savaşlarda güvensizlik yaratmıştır. Osmanlı padişahını ve başkenti korumakla göreviydiler ama istanbulda sürekli ayaklanarak sorun çıkardılar.

2. Mahmut yeniçeri ocağını kaldırmış, halk bu olaya vakayi hayriye (hayırlı olay) demiştir. O derece milleti bezdirmişler canından.

düz insan

altayhan
Neden? Niçin? Nasıl? Diyerek hayatı sorgulamayan adam(!)...

İnsanları maaşına göre değerlendiren, "memur olun mayışınız belli olsun yeenim" diyerek hayat dersi veren; çimento, asfalt ve toki aşığı kişilik...