confessions

altayhan

Bira  · 22 Ocak 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 243
  2. takipçi 6
  3. puan 4198

türkiye'de kadın olmak

altayhan
Gelenek ile modernite arasında sıkışıp kalmaktır. Tamam erkek olarak biz de bu ikilemi yaşıyoruz ama kadınlar bu durumu en üst seviyede yaşıyor.

Tüm ülkenin ahlaki geleceği sana yüklenmiştir. Ülkede gayrı-resmi olarak bir kadın profili(ya da profilleri) bile vardır. Hata kabul etmez bir cinsiyetin vardır. Tebessüm ile kahkaha arasında yaşarsın. Abartırsan or*spu, geri kalırsan soğuk nevale ve evde kalmış kız kurusu olursun.

Ben yazarken içim bir fena oldu be...

türk

altayhan
Dünyanın en kadim milletlerinden biridir. Mö. 200'lerde milli oluşum sürecini tamamlamış görünmektedir. Ki bu bugünkü pek çok modern ulus için hayal bile edilemezdir.

Yahudiler'le beraber dünyaya en fazla yayılmış millet biziz. Onlardan farkımız, yahudiler her yerde sürgünken bizler gittiğimiz yere fethedenler sıfatıyla girmişiz.

Atı evcilleştirdiği kabul edilen türkler(Ki tarihsel kesinliği yoktur), at koşum takımını, pantolonu, yakalı ceket stilini, yoğurdu, demire çifte şu verme tekniğini avrupa'ya ve bütün dünyaya yaymışlardır.

Şu da bir gerçektir ki dünyada en çok nefret edilen ama tarihçiler ve dil bilimciler tarafından da en çok hayranlık duyulan milletler arasındadır türkler.

islam

altayhan
ibrahimî (semitik) dinlerin sonuncusu. Eski mısır, sümer, babil, akad, ibrani ve bolca arap esintileri taşır. Yüzde yüz orijinal değildir. Kutsal kitap kuranı kerim'in, Diğer iki ibrahimî kitapla pek çok benzerliği bulunur.

Kelime kökü selamet(kurtuluş)ten gelir. Ms. 600'lerin ortalarında meydana çıkmış ve yüz yıl içinde iran ve orta asya'ya kadar yayılmıştır. Belki de tarihte en hızlı yayılan din ve fikir akımıdır bu yüzden.

Hakkında daha ayrıntılı bilgi için kuran'a başvurulmalıdır. Zira dünyanın neredeyse tüm dillerine çevrilmiş, dünyanın en popüler kitaplarından biridir(en azından satış olarak).

laik sözlük okumaları

altayhan
Okumuştum bozkırkurdu'nu ve bence ben de bir bozkırkurduyum. "Ortalama insanlar"dan farklı hissediyorsanız veya kendinizi konumlandırmakta zorluk çekiyorsanız bu kitap tam size göre.

Ben de günter grass'ın teneke trampet'ini öneriyorum. Biraz uzun bir kitaptır ama akar gider.

İslami feminizm

altayhan
ibrahimî dinler ile temelde kadın haklarının alakası yok ki. Kadim pagan adetleri kadını toplumun merkezine koymuşken orta doğulu sami dinleri kadını günahlı, ayıplı yapmıştır.

Tarihsel ve teorik olarak feminizm en akıllıca deist ve agnostik olabilir. Yoksa sadece statükonun sınırladığı şekilde "kadınlar çiçektir"le yetinirsiniz ya da toplumun gazını alır evlere dağılırsınız.

türkiye'de müslüman sayısının azalması

altayhan
Baskıcı siyasal islam modelinin özellikle 2000 sonrası kuşakta yarattığı tepkidir. 2000'ler öncesi tüm nesiller, namazlı abdestli adam iyidir, zarar gelmez felsefesi ve inancıyla yetiştirildi. lakin yeni nesil son 15 yılın bütün uygulamalarını gördü ve bunun yanında "iyi müslüman" profilinin de yutturulmaya çalışıldığı gibi olmadığını en iyi şekilde yaşadı.

Gelecek nesilden daha bilinçli olmasını beklemekte ve ilmin, fennin ışığından gitmelerini istemekteyiz. Umudumuz da var. Bugünün internet bağımlısı, asosyal, sorumsuz olarak adlandırılan genç kuşağı yarın gericiliğe karşı duracaktır. Ata'mın dediği gibi: bütün ümidim gençliktedir.

kibar olmak

altayhan
Kibarlık, ancak maddiyatça ve özellikle zihince eş değerde olunan insanlara karşı yapılabilir. Bunun aksi olursa kibar insan ya güçsüz ve ezik görünecektir ya da silik ve korkak olarak algılanacaktır. Unutmayalım ki insanlar bunu dillendirmez, hatta düşünmezler bile. Ama içten içe geliştirdikleri bir içgüdüyle (ya da savunma mekanizması diyebiliriz buna) böyle olması gerektiğine kanaat getirir ve inanırlar.

insanlarla sağlıklı bir ilişki kurmak istiyorsanız, her daim onlara vurabileceğinizi ama iyi yürekliliğinizden ötürü vurmadığızı hissettirin. iyi niyet ve de kibarlık, insanlara bir lütufmuş gibi sunulduğunda değer kazanıyor. Yoksa salt iyi niyet, sizi ancak insanların gözünde zayıf halka konumuna düşürür.

Unutmayalım ki insan toplumu denen bu kalabalığın, ormandaki besin zincirini oluşturan hayvanlardan temelde bir farkı yoktur.

güçlü türkiye

altayhan
Birkaç müteahhit zenginleşiyor, şirketler cirolarını artırıyor, para baronları keyif ediyor... tabi halkın bu paradan zırnık almadığına emin olabilirsiniz. Yani şerefsiz muktedirler, bazılarının ceplerinin şişmesini tüm ülkenin zenginleşmesi olarak gösteriyor.

Ülkelerin zenginliği şirket cirolarıyla değil, sokaktaki vatandaşın cebindeki paranın miktarıyla ölçülür.

ozan ünsal

altayhan
izmirli milliyetçi şarkıcı-türkücü. Yaptığı şarkılar hem türkü hem özgün müzik formatlarına yakındır.

şarkılarında Nükredit takma adını kullanır. Önceleri ülkü ocaklarında takılırmış. Ocakçılarla ve partiyle, benim de bilmediğim sebeplerle görüş ayrılığına düşünce kendini alperen ocaklarına atmıştır. Şimdilerde sanırsam bornova'da yaşıyor ve bağımsız takılıyor.

Şarkı sözleri ülkücü zihniyeti aşan ırkçı söylemlere sahiptir. Bu yüzden daha çok türkçü genç kitleye hitap ediyor.


cübbeli ahmet

altayhan
Konuşmaları komik, esprili bir adam. Diğer hacı hoca gibi ağlamalı, zırlamalı şov yapmıyor.

Gelelim karakterine. Bu şahıs önce akp düşmanıydı. En son Hapse girmeden önce ülkücülere: "allah bozkurtları başımızdan eksik etmesin" diyerek selam çakmıştır. Hapiste fetocu olmuş(harbiden), çıkınca t*ayyip'e yamanmış, 15 temmuzdan sonra da fetö'ye söverek evrimini tamamlamıştır. Yani hep güçlünün yanında yer almış bir şarlatandır kendisi.

Kanaatimce diğer dinciler gibi allah'tan başka her şeyden korkan bir tip. insanlara fakirliği ve aza kanaat etmeyi öğütleyip mercedes tepelerinden inmeyen bir zırtapozdur.

hastane sıralarının bittiği yalanı

altayhan
Külliyen yalan. Şu an devlet hastanelerine gidin, tıklım tıklım. Aciller desen acillik olsan saatlerce sıra bekletirler.

Hastaneler suriyeli kaynıyor. Doktorlar kapasitenin üstünde hasta bakmak zorundalar. Odasına giriyorsun, acele acele yüzüne bakmadan tedavi ediyor adam. Acil ameliyat olacak olsan aylar sonrasına randevu alıyorsun. Mr, röntgen sırası beklemek de var.

ergen solcu tayfa

altayhan
Ergen solcu, ergen sağcı falan... gerek yok bunlara. Ben 15-16 yaşımda neydim? Hatırlıyorum da dangıl dungul konuşur milleti deli ederdim:)

Genç insanlar araya araya, savaşa savaşa doğruyu bulurlar. En azından bir fikri olan, bir fikre bağlanmaya çalışan insanlardır onlar. 40-50 yaşına gelmiş, gençlere üç kuruşa boyun eğmeyi öğütleyen amcalara inat, milliyetçi ya da solcu, gençleri gönülden destekledim (muhafazakar ve hazırlopçu fikirler hariç).

insan çarpa çarpa, çarpışa çarpışa kendini bulur. Önemli olan aramak, arama cesaretini gösterebilmektir.
0 /

bunlar ilginizi çekebilir