confessions

altayhan

Bira  · 22 Ocak 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 295
  2. takipçi 6
  3. puan 4898

hayvanlardan tanrılara sapiens

altayhan
Evrimi tarihsel-kültürel çerçeveden ele alan başarılı bir kitap. Akıl devrimi, tarım devrimi ve sanayi çağını tarihsel sürecinde vererek insanoğlunun gelişimini-evrimini anlatmıştır.

Akademik biyo-evrimsel ya da tarih kitaplarından farkı, daha basitleştirilmiş bir dil kullanmasıdır. Her seviyede okuyucu için tavsiye ederim.

oy kullanmayan insan

altayhan
Boykot normalde hoş gördüğüm bir olay. Ama bu seçim için olamaz, olmamalı. Artık olay rejim sorunudur. Verdiğimiz oyla çözüm olmayacak evet, lakin bir yerden başlamalı. Boykot ise, bir çeşit pasif direniştir ki şu saatten sonra bizi paklamaz.

sanat siyasetten üstündür

altayhan
Antik roma'dan, antik çin'den ya da başka medeniyetlerden kaç tane siyasetçi biliyoruz? Ama şair, yazar isimleri tarih kitaplarını dolduruyor.

Siyaset ancak günlük laf kavgalarını içerir. Birkaç zibidi ve para babasının sidik yarıştırmasıyla halkın güdülmesi olayıdır.

biz bir numarayız amerika gerimizde ingiltere falan çok daha gerimizde

altayhan
Şu an didim'e gidiyorum. Daha önce yazmıştım, didim'in yarısı ingilizler'den oluşuyor. Adamlar da ingiltere'nin memuru, işçisi falan yani zengin de değiller (zaten zenginleri yunanistan'da, italya'da).

Düşünün adamın emeklisi türkiye'de ev alıp tatil yapıyor, bizim emekli ikinci iş peşinde. Harbiden elin anglo-sakson'u bizi kıskanıyor mu dersiniz?

akp'nin para dağıtması

altayhan
Klasik türkiye gerçeği. Önce muhtaç et, sonra sadaka dağıtıp şükür ettir.

Ayrıca adamlar ne kadar sıkıştı ki emekliye bin lira ikramiye dağıtıyor. Yıllardır 1 lira vermeyen hükümet artık son çare milleti parayla satın almaya çalışacak. Kömür, makarna da kâr etmiyorsa demek ki.

polislerden nefret etmek

altayhan
Muktedirlere değil kanunlara itaat eden polisi seviyorum. Bir iş sahibi olamamış, mecburen polisliğe başvurmuş, psikolojisi kurtlar vadisi ve çukur seviyesinde olan kabadayı tipli, eğitimsiz bir kitleyi destekleyemem efendiler.

ırkçı görünmemek için türk ırkını yermek

altayhan
Milliyetçilik deyince akla ne geliyor bilmem ama birçok fraksiyonu var türkiye'de: mhp'nin -en azından bir zamanlar- başını çektiği türk-islam sentezi, atsız'ın önderi olduğu ırkçı turancılık, orta yollu anadoluculuk, budunculuk(radikal ırkçı gruplar) ve tabiki anayasamızda belirtilen atatürk milliyetçiliği (tam olarak anadoluculuk ile turancılık arasında ılımlı bir çizgi galiba, yasayı yazanlara sormak lazım).

Bir; türküm demek anayasal ve uluslararası bir suç değildir. İki; tarih bilgisi olmadan ya da popüler kültür odaklı bir düşmanlıktır kendi kendine düşman olma durumu.
0 /

bunlar ilginizi çekebilir