börü

berkayoz
Alper Çağlar'ın yeni dizisi. Atatürkçü, milliyetçi daha çağdaş kesime hitap eden dizide diğer militarist dizideki gibi cıvık vatan sevgisi yok. Olaylara daha realist yaklaşılıyor. Dizi saati 1saat toplam 6 bölüm sürecek ve efektlere iyi para harcanmış. Feto'ya açık açık sövüyolar dizide ama asıl marifet bunları darbe olmadan söyleyebilmekti. (bkz:behzat ç.) (bkz:reaksiyon)
-----
Türkiye gerçeklerini ve şehitlerini anlatan yurtseverlerin, Türkçülerin yapımında olan dizi.
Dağ 2 filminin kadrosu. Sahneler ve görüntüler en üst seviyede. Şehitlerimizin gerçek hikayeleri anlatılıyor. Cesurca korkmadan her konuya değiniyorlar. Gerçekçiler. Yalan ve abartı kahramanlık anlatmıyorlar. Yalnızca olanları anlatıyorlar. Diğer asker dizileri gibi evcilik de oynatmıyorlar. Şehitlerimizin, Gazilerimizin, şu an görevde olan tüm askerlerimizin, polislerimizin, istihbaratçılarımızın, köy korucularımızın... fedakarlıklarının farkında olmayan ve nankörleşmiş Türk ulusuna bir hatırlatma olur umarım bu dizi. Amerikan İç Savaş'ından Zaferle ayrılan Başkan Abraham Lincoln, "çok çalışıp öyle şeyler yapalım ki, tüm dünya bu kadar insanın boşuna ölmediğini görsün." demiştir ve ABD halkı kendi şehitlerinin boşuna ölmediğini tüm dünyaya göstermiştir, kanıtlamıştır. türk ulusu ise hala yatmaya devam etsin!
altayhan
Eski türkçede kurt. Göktürk yazıtları'nda da börü olarak geçmektedir.

Bizim bugün bozkurt olarak bildiğimiz mitolojik varlık, orijinalinde gök-börü'dür. Yani gök(mavi) kurt. Mavi -göğün rengi- türklerde kutsaldır ve kurtun da tüyleri gök renklidir.

Börünün tüylerinin gök renkli olması onun tanrısallığını ifade etmiştir. Uygur destanında gök börü, gökten inerek hakanın küçük kızıyla evlenir. Böylece hakan soyu tanrısallık kazanmış olur.