osmanlı devleti işgalci midir sorusu

h0ju
bu soruya evet veya hayır diye yanıt vermek bence cok saçma olur osmanlıdan yardım isteyen avrupa halkları bulunmaktadır.
madman
osmanlıyı cürmüm kadar sevmem. fakat ilk yıllarındaki politikaları gerçekten huzur veren bir politikaydı. Evet işgalci bir devletti ama bütün devletler işgalci değil midir? fırsat verilen her ülke biyerleri işgal eder.
valonqar
neden işgalci olmasın ki? tarihte bütün devletler kendi çıkarları uğruna toprakları işgal etmemiş midir? kendi çıkarları uğruna savaşmamış mıdır? yani şunu anlamıyorum: osmanlı istanbul'a girince fetih oluyor ama yunan izmir'e girince işgal. biz çok iyi değiliz. işgalciydi evet. ama sadece osmanlı değil bu. ilber ortaylı'ya katılıyorum. dünya 3 imparatorluktu. pagan roma, hristiyan roma ve müslüman roma. aynı düşünceleri benimsemiş, aynı yayılmacılık politikasını benimsemiş 3 imparatorluk.

din böyle yayılmaz. hristiyanları da dini yaymak için elde tuttuğunu düşünmüyorum. burada da murat bardakçı'ya katılıyorum. "osmanlı'da hristiyanlar'ın ibadetlerinde serbest bırakılıp islamiyet'e geçmeye zorlanmamalarının sebebi hoşgörü falan değil, sadece paradır! gayrımüslimlerin ödediği haraç ve cizye adındaki yüksek vergiler hazine için asırlar boyunca önemli bir gelir kaynağı olmuştur, bu vergiler bütün islam devletlerinde vardır ve hiçbir devlet böylesine büyük bir geliri kaybetmek istememiştir." ya para vereceksin ya müslüman olacaksın ya da kelleni alırım. swh.
nick6
saçma başlık bence o yıllara göre yapması gereken bir şeydi yoksa 600 yıl nasıl ayakta dursun geçmişte kurulan buyuk imp.lar işgal ederek buyumustur
the spook
daniskasıdır ama ne var ki o yıllarda işgal yapmasan veya başka ülkenin kıçını yalamazsaydın ayakta kalamazdın. Yalnız huzur veren bir politika falan... saçmalık. Tarih kitaplarında yazdığı gibi, yeniçerilerin gönüllü olarak orduya katıldığı kısmını kafanızdan atın artık. Gönüllü olsalar, imparatorluk tarihinin yarısı onların isyanları ile uğraşmakla geçmezdi.
jakoben
köle taciri-işgal fetişçisi delilerin feodal sadizmidir osmanlı. padişahlarının elli-altmış karıya (veya erkeğe) saraylarda ass licking çektirmekten keyif pezevenkliğinde mastır yaptığı ,halkın genelde sıçan gibi sağ-soldaki savaşlarda öldüğü onların ölümüyle hanedanların daha da zenginleşmesiyle pekişen bugün ise ''güçlü türkiye'' söylemleriyle güç fetişizmini ilan eden hastalıklı gelenek..o zamanlarda çoğu ülke işgalciydi.bunlar ise master degree. Mustafa kemal paşa neyse ki çıkartıp masaya koydu da medeniyet gördük.
altayhan
işgal de fetih de aynı şeydir. Hangi taraftan baktığınıza göre adlandırma değişecektir. tarihteki Tüm devlet oluşumları gibi osmanlı da işgalcidir - ya da fatihtir.

jitemci
Devlet geleneği ve menfaati için her devlet kendi gücünü ispat etmeye çalışır. Size bundan bok yemek düşer.
Herifin derdine bak osmanlı işgalciymiş.
deist imam
Tabiki de değildir. Hiç işgalci olur mu osmanlı. Olsa olsa fethetmiştir oraları. Ama başka devletler osmanlı topraklarını aldığında işgalci olur. Çifte standardınızı s*keyim.