confessions

altayhan

Yazar  · 22 Ocak 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 189
  2. takipçi 5
  3. puan 3421

müslümanlık ve laiklik

altayhan
Lâiklik, hiçbir dini desteklemez ve hiçbir dine düşman değildir. Tamamen nötrdür. Kişisel inançlara tamamen saygılı ve tarafsızdır.

Müslümanlık ise kendinden başka inanç tanımaz (Diğer ibrahimî dinler gibi).

Eğer din devleti varsa laiklik ve fikir özgürlüğü olamaz. Ama laiklik olursa her din ve düşünce özgürce gelişip serpilir.

milliyetçi hareket partisi

altayhan
Cmkp (cumhuriyetçi milliyetçi köylü partisi) olarak kurulup 1969'da hem adını mhp yapmış hem de çizgisini açıkça türk-islam sentezi haline taşımıştır. Sentezin mimarı da ahmet arvasi'dir. Arvasi ise arap kökenli biridir.

içine zamanında komünizm karşıtı kim varsa toplamıştır. Ne tam milliyetçi ne tam islamcı olabilmiştir. Diğer sağ (islamcı) partilerin daima gölgesinde kalmış, ismindeki milliyetçi ibaresi yüzünden anadolu seçmeni gözünde daima marjinal, kurtçu, ırkçı yaftalarıyla anılmıştır.

Kurulduğu günden beri içinde ırkçıyı da kültür milliyetcisini de anadolucusunu da islamcısını da barındırmıştır. 80 öncesi sağ iklimdeki kendince misyonu bitince de patladı gitti işte. Keşke kendi yağında kavrulsaydı yine de t*ayyip'e el avuç açmasaydı. 50 yıllık mazisine yazık oldu.

çomar mitolojisi

altayhan
Adnanus menderus: demokrasi tanrısı
Erbakanus: saadet tanrısı
Kadirus: bilgelik tanrısı
Abdülhamitus: politika tanrısı
Rabiamis: 4 element tanrıçası
Nihatus: hitabet tanrısı. Sonradan gözden düşünce aşağı dünyaya çekilmiştir.

15 temmuzi: çomar ragnarok'u.

Ak sarayis: tanrıların yurdu beştepe'de bulunan yüce tanrı recebus'un sarayı. Ragnarok'tan sonra yüce tanrı recebus orada muhtarlarla beraber kılıç çekip diriliş ertuğrul izler.

Konia: mitolojide tanrıların ana vatanı. Rivayetlere göre orta anadolu'da bulunmaktadır.

2023: mitolojiye göre tanrıların dünyaya yeniden inip hakimiyet kuracağı tarih. Bilim insanlarına göre maya takvimi ve 2012 gibi bu da bir palavradır.

2

21 mart

altayhan
Türklerde yeni gün (nevruz) bayramı olarak kutlanır. Hem eski türk takvim sistemine göre yeni yıl başlangıcını ifade eder hem de türklerin ergenekon'dan çıkışlarını temsil eder.

Eski anlatılara göre 21 mart, türklerin ergenekon'dan çıktıkları tarihmiş.

Komünizm

altayhan
Küçük topluluklarda ya da devletçiklerde uygulanabilir, imkansız değildir. Lakin kalabalık nüfuslu ve farklı etnik yapıdan insanların oluşturduğu topluluklarda çok zordur (imkansız diyemem).

Mesela ovacık bir ilçedir. Çok da güzel uygulamaları var, takdir etmeyen kötü niyetlidir. Ama maalesef bu uygulamayı istanbul gibi bir metropolde, hatta türkiye'de uygulayabilir misiniz? Orası çok zor...

bilgili olmak mı mutlu olmak mı sorunsalı

altayhan
Bilgi mutluluk getirmez, sorumluluk getirir. O sorumluluğu kaldıramayan ya da o sorumluluğun hakkını veremeyen insanlar mutsuz olur.

Mutluluk her şeye sahip olmak değildir aslında, sahip olduklarınla yetinmektir. Ya da buda'nın dediği gibi: "mutluluk hiçbir şey istememektir, böylece hayal kırıklığına uğramazsınız." İşte, cahil olup yaşadığın hayatın dışında da bir hayat olduğunu, olabileceğini düşünemezsen mutlu olursun.

Hadi şimdi bu bilgilerin üstüne düşünün :))
2

hilal şefkatli

altayhan
Türk youtuber. Ankara doğumlu Hilal, bir süre halk tv'de sunuculuk yapmış, bu onu tatmin etmeyince istanbul'a gelmiş. Önce listelist'in youtube kanalında tanınan Hilal, sonrasında yine youtube'da "neden?" Adlı videolarda oynadı.

En sonunda kendi gezi kanalını açtı. Ama şimdilerde bilgi paylaşımlı kısa videolar paylaşıyor.

Sevimli bir insan olan zatışahane, videolardaki rahat ve biraz da şımarık halleriyle izleyenleri (ve beni) kendine bağlamış görünüyor. Başarılarının daim olmasını dilediğim bir insandır kendileri.

[youtube]https://www.youtube.com/channel/UCRIL90w_n10tu-oJ7UyXxCQ[/youtube]
0 /

bunlar ilginizi çekebilir