öğrencilik

frantz fanon
ilkokul 5. sınıf dahil çocukçadır ama 6 ve sonrasında bozulma başlıyor. öğretmenlere o açıdan hak verebiliyorum. çünkü serserilik ve cinsellik devreye giriyor, tuvalette 31 çeksen iyi arka sırada 31 cekenler ortaya cıkabiliyor. tuhaf, bi tarafta totaliter bi okul ortamı bi tarafta da böyle şeyler. aslında belki tuhaf değildir, belki de savunma refleksidir, doğaya aykırı koşullarda insanoğlu saçmalamak zorunda mı kalıyor ne.
ama hayata atılmanın temelinin atıldığı bir dönem olarak bitse de bitmez. üniversite, lise, ilkokul biter ama alınan davranış biçimi, kültür, bilinç ve ''bilinçaltına'' kazınan şeyler kalır. yani ne iş yaparsan yap yine öğrencisindir. ki pek çok meslekte nizam yine okul sistemine benzer. okullar, kışlalar, hapishaneler, plazalar, fabrikalar, kampüsler bir yerde hep okuldur aslında. onun içindir ki, bitse de bitmez gibidir. belki biraz da bu yüzden rüyalarınıza farklı kombolarla girmeye devam eder o okul sıraları, o tanıdık yüzler. ki en gerçek aşklar da yine okul aşklarıdır (ilkokul ve lise, üniversite pek dahil değil! orada artık -herkeste olmasa da- menfaat, köşe kapmacılık devreye giriyor).
altayhan
ilkokul tatlı sert, ortaokul orta halli, lise hardcore, üniversite hamallık. Bir de üstüne yüksek lisans yaparsanız o da tam public oluyor.

darkorblack
Bütün din derslerim boş geçti. Derste öğrendiğim tek şey İslam'ın şartı. Evde de cinnet geçire geçire sure dua ezberliyordum. Lisede olan hocalar sorularımıza dayanamayıp bizleri ateist ilan etmişti, sözlüler de düşük tabi.
dilhun
temelinde bir şeylerin öğrenmenin yatması gerektiği fakat bizde çoğu insanın süründüğü ve sevmediği dönem. öğrencilikte sevilen şeylerin arasında okul yoktur. klasik bir öğrenci olarak ben de okulun sevilebilir olduğu düşüncesine sahip değilim fakat bu algının yeni nesilde değiştirilmesi gerektiğini de düşünmekteyim. biz yandık bari onlar yanmasın.
jakoben
çevremde otuz olup yeni bir üniversiteye başlayan var. sıkıntı etmeyin. o etsin aq. okumak zor iş. bir yerden sonra da kafa, bünye kaldırmaz yani. ama adam yapıyor. helal olsun ne diyeyim ki
lux
yaşantısı bölümüne göre değişen dönem.

pdr okuyorum. eğitim fakültesi sonuçta zor ama çok değil. seneye psikolojiyle çap yapıyorum. bu kadar kolay olmayacak. o yüzden bu sene gezebildiğim kadar gezdim, doydum.