kime terörist denir sorunsalı

dehumanize
-Türkiye'de, hatta dünya'da öyle bir algı oluşturulmuşki; Avrupa ve ABD tarafından tanınmış bir devleti olmayan her silahlı kişi / grup terörist adlediliyor. Böylece ne istediklerine kulak asılmadan katledilse de, 'neden?' diye soran olmuyor!
-Şu dakika sokaktan birini çevirip sorsan 'kimdir terörist?' diye, işid'ten girer, pkk'den, bokoHaram'dan çıkar...
Ancak neden hiçbir sıradan vatandaş şu soruyu kendine, ya da devletine sormaz; Haklı olduklarını düşünmüyorlarsa, neden bile bile kendilerini ölüme atsınlar?
Bir insana para ya da belli çıkarlar karşılığında hemen her şeyi yaptırabilirsiniz. Ancak kimse çıkar uğruna canını vermez. Bunun için daha fazlası gerekir; inanç!
Bu yönüyle bakarsanız ne işid militanı, ne de pkk gerilla'sı terörist değildir. Zira doğru olduğuna inandıkları bir dava uğruna canını feda ederler. Bu insanları öldürerek bitirecegini sanmak, tohuma kızıp, toprağa gömerek kurtulmaya çalışmak gibidir. Asla kalıcı çözüm olmaz. Soykırım dahi yapılsa, gerçekte soyları tüketmez. (bkz:ermeni soykırımı) (bkz:holokost) Geriye üç beş kişi bile kalsa, eskisinden daha tehlikeli bir konuma erişmek üzere bileyecektir kendini, yeni neslini.
Bu nedenle bu tarz örgütleri kalıcı olarak yok etmenin yolu, onların neye inandırıldıklarını öğrenmek, neyle kandırıldıklarını sorgulamaktır.
-Dünyanın herhangi bir yerinde terörize bir eylem görürseniz şu iki soruyu sorun; 1-Bu kimin işine yarıyor?
2-Hangi ideoloji, bu insanları ne ile ikna ediyor?
Herhangi birini cevaplamanız bile asıl teröristi, terörizmi doğuran gerçek nedenleri bulacaktır.
İşidi örnek alalım;Yaptıkları kimin işine yarıyor? ABD nin olabilir mi? Zira hem daha yakın zamanda milyarlarca dolar silah satışı gerçekleştirdi. Bir de goremediklerimiz var tabii...
Peki bir işid militanı ne ile kandırılıyor? Din dogmatizmi değil mi? O halde açıkça şunu belirtebiliriz; ABD çıkarları uğruna terörizme destek oluyor. Aynı zamanda islam terörizmi doğuruyor! Bu ikisi, en azından biri olmasa işid olur mu?
Aynı iki soruyu pkk için de cevaplandırabiliriz; pkk nin varlığı kime çıkar sağlıyor? Tabii ki tc devletine.
Peki pkk militanı ne ile kandırılıyor? Tabii ki tc devletlerinin azınlıklara karşı tutundugu ırkçı tavır yüzünden (örnek: anayasada tr sınırları içinde yaşayan herkes Türktür ibaresi) Onları yok sayması, sistematik bir şekilde cahil ve fakir bırakması tesadüfi olamaz değil mi?
Şunu unutmayalım; Uğruna canını verecek kadar inanan birisini ülküsünden vazgeçirmek, ancak bu kişiye inandıklarının saçmalık olduğunu kanıksatmanızla mümkündür.
homosexual varus
Sözlük: Bir siyasi davayı kabul ettirmek için karşı tarafa korku salacak, cana ve mala kıyacak davranışlarda bulunan kimse, yıldırmacı, tedhişçi.

Kelime kökeni: Fransızca terreur "1. büyük korku, dehşet, 2. korku ve yıldırmaya dayalı hükümet şekli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince terror "titreme, korku" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Latince terrere "titremek, korkmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. ) Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ters-os biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tres- kökünden türetilmiştir.
aleron
Kasmaya gerek yok. pkk terör örgütüdür. ışıd terör örgütüdür. Türkiyenin ve orta doğunun bütünlüğünü bozanlar emperyalistlerin maşası terör örgütleridir. Aralarındaki farklar neler peki? birisi dini maske olarak kullanarak terörüne kan pompalar. Diğeri sosyalist gibi görünmeye çalışarak etnik ırkçılık yapar.
mortallman
Birliği bütünlüğü bozmaya çalışan, kalbinde zerre kadar sevgi ve vicdan olmayan, tüm işe fitne sokmak olan şerefsiz iki ayaklı yaratıklara denir.
frantz fanon
bir baskı aygıtının (ki genelde resmi olarak tanınmış devlet ve devletler oluyor bu) düşman gördüğü baskı aygıtına taktığı yaftadır ''terörist''. fetö ve pkk bu yaftanın en güzel örnekleridir. ahmet kaya bir şarkısında diyor ya ''yasal mermisiyle bir komiser yaklaşmakta'' işte yasal mermisi değil yasak mermisi olanlar teröristlerdir. resmi tarih yeniden yazılır, çatışmalardaki tüm ölümlerin suçu karşının taksisine, karşının baskı aygıtına itelenir.
lux
siyasal, dinsel veya ekonomik olarak hedefe ulaşmak amacıyla belirli kitlelere baskı, şiddet uygulayan kimselere denir kürtlere değil
ickial
belli bir millete denmez. toprak bütünlüğünü tehdit eden ve aleyhine hareket eden eli silah tutan tutmayan bu kriterlere uyan herkese terörist derim. dağda çatışmaya gerek yok terörist olmak için, üstte söylediklerim potansiyel teröristtir dibidir hem de.