confessions

sophos

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 3371
  2. takipçi 76
  3. puan 94397

süper lig tarihinin en iyi 11'i

sophos
-----------------Jardel---------------------
-------Nani----------------Ghezzal--------
-----------Hagi--Alex--Guti---------------
----Carlos--Pepe--Lugano--Cicinho----
------------------Rüştü--------------------

*Süper lig ismi 2001-2002'den itibaren kullanıldığından başlangıcı 01-02 sezonu kabul ettim.
*Süper ligde maç başına gol katkısı oranı en çok olan oyuncuları (defansta hem iyi defans olması hem de gol atması) ve maç başına gol yeme oranı en az olan kaleciyi seçtim. (Bir sezonun değil oyuncuların tüm süper lig kariyerindeki oranı kıstas)
2

yhvh

sophos
(יְהֹוה) yahudilerin tanah, hristiyanların eski antlaşma ve müslümanların tevrat ile zebur dediği kitapta bahsedilen, tanrı'nin özel ismi.
eski ibranicede sesli harf kullanılmadığı için latinceye bu şekilde çevirilir. açılımı ''yahve'' veya ''yehova'' kabul edilir.

yahudiler on emir'de yer alan ''Tanrın ismini boş yere anmayacaksın'' ifadesi nedeniyle bu ismi kullanmaktan çekinirler.

kudüs'teki olaylar

sophos
israil, hamas teröristleri ile sert bir şekilde savaşıyor. netanyahu denen diktatör iktidarını güçlendirmek için terör bahanesiyle arap halkı da vuruyor. arap halkı da yahudileri vuruyor. tam savaş ortamı. geçmişte bizim doğuda yaşanan olaylara benziyor. ve medya bu olayları gündeme getirmeyi daha çok seviyor.

sonuç olarak: ortada terör var. terörle savaşan israil devleti var. bir diktatör var. iktidarını güçlendirmek için savaş çıkarıyor, terör bahanesiyle arap halkı vuruyor. arap halkı da yahudilerden farksız değil. sadece gücü elinde bulundurmuyorlar.

mescidi aksa konusuna gelirsek, kubbetüs sahra'nın altında tanrı için (yhvh) yapılan ilk ibadethane olan süleyman tapınağı var ve yahudiler bu tapınağı yeniden inşa etmeyi düşünüyorlar. bu yüzden mescid-i aksa'da olaylar çıkıyor olsa gerek.

ayrıca bizim siyasiler bu olayları kınamayı çok seviyor, çin'in uygur türklerine yaptıklarını görmezden geliyorlardı. bizim medya için de gündemi unutturmak için güzel bir haber.

advcash

sophos
binance'den kripto para almak için kullanılan ödeme aracı. banka hesabıyla uğraşmak istemiyorsanız iyi ancak komisyon kesiyor. kimlik ve kart doğrulamasıyla uğraştırıyorlar. merkezleri gibraltar gözüküyor. anlam veremediğim şey ise destek çalışanlarının hepsinin rus olması.

akantus

sophos
Antik yunan mimarisinde korint tarzı sütunlarda tasvir edilen şekilli şukullu bitkinin ismidir.

"Mimar ve mühendis Vitruvius; MÖ 1. yüzyılda yazıldığı düşünülen "Mimarlık Üzerine On Kitap" adlı eserinin 4. kitabının 1. bölümünde, klasik sütun başlığı tarzlarından "Korint stili"nin doğuş hikayesine yer verir. Korint, antik dönemde Yunanistan'da bir şehir devleti olup, bugün, eskiden bulunduğu yerde yapılmış olan kanalla hatırladığımız antik bir yerleşimdir. Orada yaşamış ve evlenme çağında hastalanıp ölmüş bir genç kızın mezarına, cenazesinden sonra dadısı bir sepet içinde sevdiği şeyleri koyar. Eşyaların zarar görmemesi için sepetin üzerine de düz bir kiremit yerleştirir. Rastlantı eseri, sepetin altında bir akantusun kökleri bulunmaktadır ve ilkbahar geldiğinde filizlenen bitki, ortasında bulunan ağırlık sebebiyle yapraklarını kıvrımlar halinde sepetin kenarlarından çıkartır. Bir başka güzel rastlantı olarak, Atinalılar tarafından "çok yetenekli" lakabıyla anılan heykeltraş ve mimar Kallimakhos, mezarın yanından geçerken bu manzarayı görüp ilham alır ve yeni bir sütun başlığı tasarlar."

the office

sophos
Yeni keşfettiğim güzel yabancı dizi. Teması adı üzerinde. Ana karakteri eğlenceli, arkadaş canlısı ancak ironik olarak kimseyi memnun edemeyen michael scott adında bir patron -herkes böyle bir patronu olsun ister- ve çalışanları. Bölümleri kısa kısa ve bağımlılık yapıyor.

pactolus

sophos
sart çayı. yerel ismiyle tabak çayı. manisa salihli'deki tarihi çay.
lidyalılar dünyanın ilk madeni paralarını üretmek için kullandıkları altını buradan çıkardılar.
efsaneye göre dokunduğu her şeyi altına çeviren frig kralı midas büyüyü bozmak için bu çayda yıkanmıştır. daha sonrasında büyüden kurtulmuştur ve çay altın akmaya başlamıştır.
0 /