confessions

sophos

Admin  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 3528
  2. takipçi 77
  3. puan 98215

lee kuan yew

sophos
göreve gelmesiyle, singapur'u 3. dünya ülkesiyken 1. dünya ülkesinin de ötesinde bir yer yapmış efsanevi lider. ülkesinin kişi başına düşen milli gelirini abd'den bile fazla yapmayı başarmıştır. hayat hikayesi ve yaptıkları mutlaka okunmalıdır.


ayrıca atatürk'ü baskıcı diye eleştiren türkiye'deki liboşlara çok büyük örnektir.
ekonomik zenginlik için demokrasi ve hukuk gerektiği tezine tepkidir.
yew, otoriter olmasına, ülkesini 30 yıl yönetmesine, hatta muhaliflerini hapse atmasına rağmen serbest ticaret ve serbest piyasayı benimseyerek ülkesini ve vatandaşlarını zengin etmiştir.

mustafa kemal atatürk

sophos
türkiye'yi bir parça olsun adam eden ve çağdaşlaştıran lider.

yalnız ben bazıları gibi insanlara tapmıyorum. eleştirdiğim iki tane önemli yönü var:
1-
kendisi ilk zamanlarda karşıt partileri kapattırmış ve yıllarca tek parti rejimine ön ayak olmuştur. bunlarda haklıdır. ama müslüman bir toplumla sağlıklı bir cumhuriyet ve demokrasi ortamı olabileceğini düşünmekle çok büyük bir yanılsamaya girmiştir.
monarşiyi kaldırmaması gerekiyordu. müslüman nüfusu olan ülkelerde monarşiden başka bir sistem iyi işlemez. tüm sorunların önünde geçerdi böylece.
zira günümüzde malum kişi ve ekibi, demokrasiyi demokratik yollarla ve kontrollü muhalefetle ortadan kaldırdılar.
kendini veya başka seküler elitleri monark yapacaktı, monarşi devam edecekti. balans ayarı olacaktı. bugünleri görmezdik. anayasal monarşide monarkın yetkileri de sınırlanabiliyor.
ek olarak diyaneti de kurmayıp islama hiç tolerans göstermemeliydi.

2- imparatorluğun çok ulusluluk kültürünü terk edip tek uluslu devlet kurması.
eğer laik osmanlı devleti kursaydı, toplum olarak çok daha gelişmiş olacaktık.
dünyanın en gelişmiş ülkeleri hep emperyal ülkelerdir. çünkü bu ülkeler kültürel zenginliklerini gelişime çeviriyorlar.

göçmen sorunu

sophos
batı ülkelerinin woke ve liberal politikalar sonucu aldığı müslüman göçmenlerin o ülkeleri karıştırıp, güvenliği bozması sonucu dünyada milliyetçi akımların yükselmesi ve gerçekten bir yere göçmesi gereken temiz insanların göçememesine yol açacak çok büyük bir sorun.

israil

sophos
çöplüğün ortasında açan güzel kokulu bir çiçek. insan gibi davranılmaması gerekenlere fazla bile iyi davranıyorlar.
aynı zamanda turnusoldur israil'i sevmeyenlere bakarak ne kadar haklı olduklarını ya da ne olduklarını anlayabilirsiniz.

golden state warriors

sophos
eskiden bir halt sandığım ancak nba'in en itici hayran kitlesine sahip olduğunu farkettiğim basket takımı. nba'in liverpool'u. maç başlamadan önce gey korosuna milli marş söyletmeler, lgbt bayrakları vs. curry zaten biden bunağına oy verdiğini söylüyordu. deccalspor.

boston celtics

sophos
yeşil-beyazlı nba takımı. çoğu basketbolsever farkında olmasa da lakers kadar final kazanmışlığı var dolayısıyla en başarılı iki takımdan biri.
şu anda izlemekten en çok keyif aldığım basketbol takımıdır kendileri. özellikle jason tatum'a bayılıyorum.

Eski türkiye

sophos
ekonominin iyi olduğu zamanlar.
eski türkiye'de yaklaşık olarak 2001'den 2015'e kadar ekonominin iyi olduğu yıllardı.


kemal derviş'in gelişiyle ve sonrasında akp'nin ilk yıllarında onun ekonomik doktrinlerini daha da geliştirerek uygulamasıyla başlıyor. öncesinde ekonomi o kadar iyi değil. gdp per capita peek yapıyor. o zaman nitelikli isimler var partilerinde. şimdi onların da çoğu partiden ayrıldı. ancak en önemlisi o yıllarda batıyla ilişkiler iyiydi. hatta erdoğan ırak tezkeresini meclisten geçirmeye çalışıyordu zamanında :D düşünün şimdi göstermelik filistin savunuyor güruhuna.
bu iyi gidişatın bitmesi batıyla ilişkilerin azalması ve malum olaylar ile başlıyor.
burada bahsedemeyeceğim konular var. anladınız siz onu.

augusto pinochet

sophos
çok acayip bir diktatör. tarihte eşi yok. çünkü genelde diktatörler siyah ya da beyaz olur. ancak pinochet gri.
abd'nin de desteğiyle darbe yaparak iktidarı komünistlerden aldıktan sonra komünistlere ve rejim muhaliflerine ağır işkenceler yapılıyor. bazılarını helikopterden aşağı atıyorlar, bu diğer yaptıkları işkencelerinin yanında hafif sayılır.

işkenceci bir diktatör kafanızda belirdi değil mi, nasyonal sosyalist ya da komünist olmasını beklersiniz. ancak pinochet liberal ekonomiyi savunuyor ve chicago boys diye anılan, hayek ve friedman gibi en iyi ekonomistlerden ders alan şilili öğrencilerden danışmanlık alarak şili'nin ekonomisini ayağa kaldırıyor ve hatta güney amerika'nın en iyi ekonomisi yapıyor (zamanında).

işkencelere başvurmasaymış çok iyi bir siyasetçi olarak anılabilirmiş ama o yanlış yolu seçmiş.

yerli ve milli muhalefet

sophos
memleket partisi, zafer partisi, bir de belki iyi parti eklenebilir. ya iktidarın muhalefeti bölmek için kurdurduğu, ya da muhalefetteki geri zekalılardan doğan yeni muhalefet.
bunlar iktidarın istediği gibidir. iha siha över. karşıtlarına fetöcü, pkklı derler. plan ve programları yoktur. yanlışlıkla başa gelseler ekonomiyi akp'den beter yaparlar.
aynı akp gibi popülizmden ve içi boş vatan millet edebiyatından beslenirler.

5 Şubat kahramanmaraş depremi

sophos
Güneydoğu bölgesinde çok büyük kayıplara yol açtı. Bu kayıpların sorumluları da belli ama yazamıyoruz işte. Haluk levent tek başına devletten daha yararlı bu arada.
Hala elbistan gibi bazı yerlere arama kurtarma ekipleri ulaşmamış.
Yardım etmek isteyen arkadaşlar: Giysi, eşya, gıda yardımı - kan bağışı - para bağışı (ahbap derneği'ne) - gönüllü olmak, bunlardan birini yapabilir.
0 /