confessions

sophos

Admin  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 3505
  2. takipçi 78
  3. puan 97695

mariage freres

sophos
fransa'ya giden bir tanıdığın hediye getirmesi vesilesiyle tanıdığım çay markası.
bu çaysa bizim içtiğimiz ne dedirtiyor insana. birkaç çeşit vardı, hepsinin ayrı ayrı muazzam aromaları vardı. kutusu da çok iyiydi, retro teneke kutulardandı.

bist 100

sophos
parasını enflasyondan korumak isteyenlerin akın ettiği yer. şu an düşük faiz nedeniyle iyi gidiyor ve tüm zamanların zirvesinde. ama seçimden sonra ne olacağı belirsiz.

temettü

sophos
(ing. dividend) kar payı, borsada şirketlerin elde ettikleri karı hissedarlarına dağıtmasına verilen isim. temettü alabilmek için hisseyi temettüsüz işlem tarihinden önce almanız gerekir.

fargo

sophos
karların ortasından geçen bir yol, ıssızlık, suç, gizem ve biraz da gerilim. düşündüren sözler ve sahneler.
coen kardeşlerin filmi, bir de ondan yola çıkılarak noah hawley tarafından yapılan dizisi var. film ile dizinin teması aynı, hikayeyi değiştirmişler. tam soğuk havada izlemelik, tavsiye ederim.

görünmez el

sophos
adam smith'in ortaya attığı metafor.
smith, bireylerin kişisel çıkarları için çalışmasının istemeden de olsa toplumun yararına olacağını söyler ve bunu görünmez bir ele benzetir. bu görünmez el, gerek insanların birbirlerini etkilemesi, gerekse insanların duyguları ve arzularıdır. smith bunların hepsini tanrıya bağlar.
bu metafor serbest piyasa ekonomisini açıklarken kullanılır. smith'in ahlaki duygular kuramı'yla alakalıdır.

ajda pekkan

sophos
Türkçe dışında Fransızca, İngilizce, Yunanca, Almanca, Japonca ve İspanyolca şarkılar söylemiş usta şarkıcı.

Fransa'daki Olympia müzikholünde enrico macias'la konser vermiştir. -O zamanlarda orda konser vermek ününü ispatlamak anlamına geliyormuş.-
Ne yazık ki hakettiği küresel üne erişememiştir. Yine de zamanında ülkemizi küresel alanda en iyi temsil etmiş şarkıcılardan biridir.

Türkiye

sophos
anlık olarak twitter'a ve youtube'a girmek için vpn kullanmamız gereken lanet yer. youtube'da bedava vpn ile video izlerken reklam giriyor bekle bakalım yüklenmesini. en basit sitede çektiğimize bak.

sosyal liberalizm

sophos
Basedullah bir düşünce.

Bireylerin özgürlükleri için, iki tane en büyük otorite olan bireylerin ve devletlerin uzlaşmalarını ve birbirlerini denetlemelerini ister.

Kısaca; "liberalizm" diye bildiğimiz, klasik liberalizmin içinden her koşuldaki devlet müdahelesi düşmanlığını alıyorsunuz, yerine sosyal devlet anlayışını ekliyorsunuz bütün toksikliği gidiyor.

Zenginlerin vergilerinin silinmesini görmezden gelip, halk yararına yapılan hizmetleri eleştiren liboşlardan bıktın mı? Al sana nur topu gibi sosyal liberalizm.

Sosyal demokrasi ile arasında ufak farklar var. Sosyal demokrasinin biraz daha liberalizme kaymış hali oluyor soslib.

Sosyal demokrasi, sosyalist teorinin kapitalist sistemde uygulanmaya çalışılmasıdır. Karma ekonomiden yanadır.

Sosyal liberalizm, serbest piyasa ekonomisini savunur ama gerektiğinde şirketlerin tekelleşmemesi için devletin müdahele edebileceğini söyler.

İskandinav ülkelerinde sosyal demokrat partiler tarafından uygulanan sistem, sosyal demokrasiden çok sosyal liberalizme yakındır. Bu ülkeler de refah seviyesi en yüksek ülkelerden bazılarıdır.
0 /