confessions

sophos

Admin  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 3495
  2. takipçi 78
  3. puan 97397

sosyal liberalizm

sophos
Basedullah bir düşünce.

Bireylerin özgürlükleri için, iki tane en büyük otorite olan bireylerin ve devletlerin uzlaşmalarını ve birbirlerini denetlemelerini ister.

Kısaca; "liberalizm" diye bildiğimiz, klasik liberalizmin içinden her koşuldaki devlet müdahelesi düşmanlığını alıyorsunuz, yerine sosyal devlet anlayışını ekliyorsunuz bütün toksikliği gidiyor.

Zenginlerin vergilerinin silinmesini görmezden gelip, halk yararına yapılan hizmetleri eleştiren liboşlardan bıktın mı? Al sana nur topu gibi sosyal liberalizm.

Sosyal demokrasi ile arasında ufak farklar var. Sosyal demokrasinin biraz daha liberalizme kaymış hali oluyor soslib.

Sosyal demokrasi, sosyalist teorinin kapitalist sistemde uygulanmaya çalışılmasıdır. Karma ekonomiden yanadır.

Sosyal liberalizm, serbest piyasa ekonomisini savunur ama gerektiğinde şirketlerin tekelleşmemesi için devletin müdahele edebileceğini söyler.

İskandinav ülkelerinde sosyal demokrat partiler tarafından uygulanan sistem, sosyal demokrasiden çok sosyal liberalizme yakındır. Bu ülkeler de refah seviyesi en yüksek ülkelerden bazılarıdır.

hatay

sophos
zamanında atatürk'ün uzun uğraşlar verip suriye'den aldığı, günümüzde tekrar suriyelilerin işgali altında olan (radikal islamcı yöneticilerimiz sağ olsun), soslu döneriyle ve künefesiyle ünlü, ortasından asi nehri geçen ilimiz.

syd barrett

sophos
pink floyd'un kurucu üyelerinden olan, daha sonra gruptan ayrılan sıra dışı şarkıcı-besteci. büyük olasılıkla şizofreni olduğu düşünülen bir akıl hastalığı vardı ve çoğunlukla uyuşturucu kullanıyordu. hayatını bozan bu faktörler müthiş bir yaratıcılıkla ilginç ve harika şarkılar yapmasına neden oldu.

Syd Barrett - Octopus

2022 katar dünya kupası

sophos
Gelmiş geçmiş en kötü dünya kupası. City-psg Arap sermayesinin, para babalarının futbolu çökertmesinin bir sonraki ayağı.

Dünya kupaları yazın olurdu izlerdik. Katar'da hava sıcak diye kışın olacakmış. Kışın dünya kupası mı olur lan... Bir de katar'da... Eskisi gibi izlenecek oyuncu da yok.

Futbol bile güzel değil artık. Sürekli eski güzellemesi yapan nostaljik boomer kafasına hak veriyorum.

kino

sophos
rusça müzik denince akla gelen, viktor tsoy'un solisti olduğu yüce rock müzik grubu. 1982'de kurulmuş, sovyetler çökene kadar devam etmiştir. grup, eski sovyet ülkelerinde oldukça popüler olmakla birlikte dünyada çok bilinmemektedir. müziğinde the smiths grubundan esintiler vardır.

rusça öğrenmek isteyenler için en iyi yollardan biri kino'nun şarkılarını söyleyip, anlamlarını öğrenmektir.

paçka sigaret

fransa islamı

sophos
Şeriat isteyen insanları topluma nasıl entegre edebilirsin? Din hakkında gerçeği anlatıp, dini düşüncelerini toptan yok etmeye kalksan bu insanlar çıldıracaktır, gerçeği anlamayıp sana saldıracaktır.

Onları gerçek islamdan, orta doğu'daki radikalizmden uzaklaştırıp ılımlı, milli bir islam sentezi yaparak geçici de olsa çözüme ulaşabilirsin. Türkiye'nin bugüne kadar refah içinde olmasının sebebi bu. Atatürk bunu yaptı. Aynı şekilde önemli bir kısmı ortodoks hristiyan olup ülkesindeki müslümanlarla sıkıntısız yaşayan rusya da bunu yaptı. Şimdi emmanuel macron da düşünmüş, bunun benzerini yapıyor. Ülkesinde teröre yol açan radikalleri önlemek için kendi islamını yaratıyor. İslamın içine kadınlara cuma namazı kıldırmak gibi demokratik öğeler ekleyip bunları insanlara sunacak. Aradaki tek fark o bunu mülteciler/sığınmacılar için yapıyor.

Fakat bu politika geçici bir çözüm. Devlet zayıfladıkça şeriatçılar tekrar hortlayacaktır.
0 /