confessions

sophos

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 2867
  2. takipçi 71
  3. puan 81288

vasil levski

sophos
gerçek adı ''Vasil ivanov kunçev'' olan, bulgaristan'ın osmanlı işgalinden kurtarılmasını ilk kez başlatan isim, bulgaristan'ın ulusal kahramanı.
18 Temmuz 1837'de karlovo'da doğmuştur. ''levski'' (aslan gibi) soyadını almıştır.
“Genel bir devrim yoluyla şimdiki zorba ve tiranlık sisteminde köklü değişiklikler yapılmalı ve bu sistem yerine demokratik cumhuriyet kurulmalıdır.” fikrini savmuş, Bulgaristan'ın bağımsızlığından 5 yıl önce, kendisine ihanet edilmesi üzerine Osmanlı tarafından yakalanarak 18 Şubat 1873'te sofya'da idam edilmiştir.
levski sofya takımına ismini veren kişidir.

john pierpont morgan

sophos
finansal desteğini keserek tesla'nın tüm dünyaya bedava kablosuz elektrik sağlanmasını engelleyen, jp morgan bankası'nı kurup ismini veren bencil kapitalist banker.

önce tesla'ya sponsor oluyor, wardenclyffe tower isimli kablosuz iletim kulesini, büyük bir tesla bobinini yapıyor tesla. sonra bu kule imha ediliyor.

morgan tesla'ya olan finansal desteğini çekiyor, nedeni ise tesla'nın gerçekleştirmek istediği bedava tek bir enerji kaynağı hedefinin ona kar sağlamaması. böyle olursa herkes bahçesine anten takacak ve bedava elektrik kullanacak bu da ona bir kar getirmeyecek.

kiro gligorov

sophos
Yugoslavya'nın dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden uydurma devlet Makedonya'nın ilk Cumhurbaşkanı.

''biz slavlarız, bizimle büyük iskender arasında bağlantı yok, bu bölgeye ms 6. yüzyılda geldik.'' sözleri önemlidir.


günümüz makedonyası'ndaki slavların antik makedonyalılar ile hiçbir alakaları olmamalarına rağmen çoğunun beyni yıkanmış ve helen tarihini üzerlerine almaktadırlar.

günümüzde makedonya'da yaşayan halk yugoslavya zamanında değişime uğramış bulgarlar olup dilleri de bulgarca ile yugoslav dilinin karışımıdır. makedonya diye bir devlet olması bile saçmalıktır. bugünkü makedonya'nın kuzeyi (vardarska) bulgaristan'la birleşmeli, güneyi de yunanistan'a verilmelidir.
0 /