confessions

sophos

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 3350
  2. takipçi 75
  3. puan 93712

28 şubat 1997 mgk kararları

sophos
28 şubat 1997'de Milli Güvenlik Kurulu'nun Necmettin Erbakan başkanlığındaki 54. hükümetin istifasına yol açan toplantısında alınan 18 maddeden oluşan kararlardır. islamcı şerefsizlerin kafasına inmiş bir demir yumruktur, 28 şubat, laikliğin güçlendirildiği yüce gündür.

sophos

sophos
(Sofos) Eski yunanca: bilge sözcüğünün ingilizce yazılışı.
Ve yeni kullanıcı adım (eskisi: removekebab), kısa, anlamlı ve akılda kalıcı.
Aslında "sofos" ama ingilizce yazılışı olan "sophos" daha güzel duruyor.

israil

sophos
Gerici yahudi temeline kurulduğu unutulmuş, seküler ve barışçıl gözüken devlet.
vaad edilmiş toprakları (promised lands) türkiye'nin bir kısmını da kapsar.
iyi yanları araplara/müslümanlara düşman olmalarıdır.

hayat tavsiyeleri

sophos
-Yalnız kalma, birilerini bul.
-Spor yap.
-Kitap oku.
-Sana nasıl davranılmasını istiyorsan öyle davran.
-Yatmadan önce su içme, çişin gelir uykun bölünür.
-Vapur ve otobüste güneş gelen tarafa otur dönecek ve orası gölge olacak.
-Bilardo sabır işidir.

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

sophos
Öncelikle kutlu olsun,
Bugün çalışan, emekçi kadınların günüdür, önemli bir tarihi vardır;

ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikası... Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın işçi, yangında hayatını kaybetti... Takvimler 8 Mart 1857'yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden marksist-leninist görüşe sahip Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911'de Almanya ve İsviçre'de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda karar verildi. ABD'de de ise 1960'lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart'ın 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul etti. Dünyada 1910'larda, Türkiye'de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.
Dünyada 1910'larda, Türkiye'de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.


8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile.

tekalif-i milliye emirleri

sophos
Halkın sakarya meydan muharabesi öncesi orduya desteğini sağlayan,
Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın kanunla kendisine verilen yasama yetkisini kullanarak 7 Ağustos 1921'de
yayınladığı on maddeden oluşan "Ulusal Yükümlülük" Emirleridir;

1. Her ilçede bir tane Tekalif-i Milliye Komisyonu kurulacak.
2. Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.
3. Her aile bir askeri giydirecek.
4. Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
5. Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
6. Her türlü makineli aracın %40'ına el konacak.
7.Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20'sine el konacak.
8. Sahipsiz bütün mallara el konacak.
9. Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.
10. Halkın elindeki araçlar aylık 100 km. askeri ulaşım yapacaklar.

kişisel menkıbe

sophos
Paulo coelho'nun Simyacı kitabında geçen yol gösterici tanımlaması. İnsanın kendi kaderinin öznesi olması, kaderini iyileştirmek için çabalaması, onun peşinden gitmesi. İngilizce: personal legend.

"gerçekten arzu ettiğimiz bir şeyin gerçekleşmesi için tüm evren işbirliği yapar"

" simyacı bir kavkı alıp kulağına dayamasını istedi ondan. bunu çocukken birçok kez denemişti. kavkıyı kulağına dayayınca deniz sesi duydu.

- deniz her zaman bu kavkının içindedir, çünkü bu, onun kişisel menkıbesi'dir. ve çöl tekrar dalgalarla kucaklaşıncaya kadar da onu asla tekrar etmeyecektir."
2

pandora'nın kutusu

sophos
Yunan mitolojisinde ''kadının kötülüğünü'' simgeleyen ünlü mit;

“Prometheus'a sinirlenen Zeus'un kalbi insanoğluna nefretle dolmuştu. Zeus ateşi insanlardan saklamıştı taki İapetus'un soylu oğlu çalıp insanlara verene değin... Ey İapetus'un oğlu, kurnaz, beni alt ettiğin ve ateşi çaldığın için mutlu musun? Bu senin ve insanoğlunun felaketi olacak dedi Zeus. İnsanlara ateşin karşılığı olarak bir kötülük vereceğim ki kendi yok oluşlarını mutlulukla kucaklayacaklar...

Öyle buyurdu tanrıların ve insanların babası kahkahalar atarak. İfestus onu toprak ve sudan yaptı, ses verdi, insan kuvveti verdi, yüzü tanrıçalara benzetildi. Atena ona el işlerini öğretti. Afrodit onu zerafetli kıldı. Argus'un katili Hermes ona edebsiz bir zihin ve hilekar bir doğa buyurdu. Kronos'un oğlu Zeus'un emirine uyan topal tanrı topraktan onu mütevazi bir yapıya büründürdü. Atena giydirdi onu...

Olimposlu tanrıların her birinden bir hediye alan, Pandora olarak adlandırıldı.

Hermes, tanrıların elçisi, Pandora'yı Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a hediye olarak sundu. Epimetheus, Prometheus tarafından daha önce Zeus'un yolladığı hediyeleri kabül etmemesi için uyarılmış olmasına rağmen, Pandora'yı kabül etti. Daha evvel hastalığın ve kötülüğün olmadığı bir dünyada yaşayan insanoğlu belasını bulmuştur. ..

Ve Kadın (Pandora) kutuyu (kavanozu) açtı. Salgınlar, hastalıklar ve kötülükler kutudan çıkıp insanoğlu arasına karışdı. Sadece umut Pandora'nın kutusunda kaldı. . .”
(Hesiodos'un İşler ve günler adlı epik şiirinde geçiyor oradan alıntıdır.)Açıklaması:Titanlar savaşında yer almayan Titan Prometheus (insanlığın koruyucusu) Olimposlu tanrıların kralı Zeus'a meydan okuyup insanlığa ateşi vermiştir. Buna kızan Zeus Prometheus'tan ve İnsanlıktan intikam almak için Pandora'yı (ilk kadını) tanrılara yarattırmıştır. Pandora'ya içinde kötülüklerin ve umudun bulunduğu bir kavanoz (Pandora'nın kutusu) vermiştir. Pandora'ya bu kavanozu açmamasını emretmiştir. Öte yandan Pandora'yı meraklı kılarak kavanozun açılmasını sağlamıştır. Zeus Prometheus'un kardeşi Epimeheus'u kullanarak Pandora'nın insanlığa karışmasını sağlamıştır. Tanrılar tarafından verilen meraka yenik düşen Pandora da kutuyu açarak Zeus'un planını istemeden yerine getirmiştir. Böylece Zeus insanlıktan intikamını almıştır.Farklı bir yorum: "Pandora'nın kutusu açılıp, Zeus'un içinde sakladığı bütün kötülükler dünyaya saçıldığı zaman, orada son bir kötülük kaldığından kimsenin haberi olmamıştı: Umut! O zamandan beri yanlışlıkla kutuyu ve içindeki umudu iyi şans olarak yorumladık; fakat Zeus'un arzusunun, insanların kendilerini işkenceye teslim etmeleri olduğunu unuttuk. Umut, kötülüklerin en kötüsüdür; çünkü, işkenceyi uzatır."
("Nietzsche Ağladığında" İsimli Kitaptan Alıntıdır. Yazar: irvin Yalom [Psikoterapist, Yazar])

laik sözlük

sophos
Son günlerde hayalet sözlüğe dönüştü iyice,
Ne yazarlar ne de adminler bakmıyor,
Reklam yapanlar, trolller vb. Çoğaldı.
Giri yazanlar yok denecek kadar az,
Sözlük geliştirilecek yeni yazarlar gelicek diyordunuz akp'nin vaatleri gibi oldu biraz.
Her şeye rağmen Sözlüğü kitlesinden dolayı ve çomarsız hava sahasından dolayı bırakamadım.

altar

sophos
sunak; eski dinlerde, tapınaklarda veya tapınakların dışında (yakınında) tanrılara adanan kurbanların kesildiği yere verilen ad.

Hristiyanlıkta altar, bir kilisede Evakaristiya/Rabbin Sofrası'nın icra edildiği sunak kısmına verilen isimdir.

olimpos dağı

sophos
(Yunanca: Όλυμπος, Olympos) Yunanistan'ın en yüksek dağı (2919 m),
Yunan mitolojisinin 12 büyük tanrısının evi ve zeus'un meskeni.
Bu 12 büyük tanrıya, diğer ufak tanrılardan ayırmak için, "Olimpiyan" (Olympian) veya "Olimposlu tanrılar" da denir.

Olimpos'da sürekli olarak yaşayan ve her kaynakta Olimpiyan olarak geçen 10 tanrı vardır bunlar:
Zeus,
Hera,
Poseidon,
Ares,
Hermes,
Hephaistos,
Afrodit,
Apollon,
Athena,
Artemis'tir.
Bunların dışında, 12'lik Olimpiyan tanrılarından zaman zaman sayılan, zaman zamansa sayılmayan, ve sürekli olarak Olimpos'da bulunmayan 4 tanrı vardır:
Hades,
Demeter,
Dionysos,
Hestia.

çomar dili ve edebiyatı

sophos
''p,ç,t,k'', ''b,c,d,g''ye dönüştürülür, arapça sözcük kullanmaya özen gösterilir, soru ekleri bitişik yazılır, yazım yanlışı yapmaya dikkat edilir. mümkün olduğunca şapka işaretleri kullanılır.

örneğin: kes ulan fedöcü, vadan hayini kafir, selanikli camileri ahır yabmadımı adabudcu, kodumun veled-i zinası.

not: k yazılırken değil konuşurken g'ye dönüştürülür; örneğin, çomarca yazılış: amerikanın oyunları, okunuşu: amariganın oyunları

şempanze

sophos
bir maymun türü, insanın yaşayan en yakın kuzeni, yaşayan canlılar arasından insana en çok benzeyeni.

vücudunuzdaki cm²'ye düşen kıl kökü sayısı insanlarda ve şempanzelerde
neredeyse birebir aynı ama bizde kıllar kalınlık bakımından körelmiş vaziyette bu nedenle dışardan bakıldığında daha kılsızmışız gibi gözüküyoruz.

yani evrimsel süreçte bizlerin klları seyrelmedi, inceldi.
ama her yerimizde de değil, türümüzün bazı yerlerinde kıllar hala bariz bir şekilde gözüküyor.
ayrıca vücudun her yerindeki kıllar tek bir grup halinde değişmiyor yani kafamızdaki de kıl kolumuzdaki de ama bunların uzama miktarı ve kalınlığı farklı miktarlarda.

sokağa çıkma yasağı

sophos
hahaha şaka gibi. 2 gün, o da türkiye'nin neredeyse yarısına yasak var. hafta içi köleler işe devam. kapitalizmin allahı yönetenler, para gelsin de insanlar ölsün, virüs yayılsın sıkıntı yok. doğru düzgün sokağı çıkma yasağını ancak virüs yayılınca iş işten geçince getireceklerini tahmin ediyorum. diğer bir ihtimal şansları yaver gider ve virüs yayılmadan etkisini kaybeder, onu da politikalarında paralarına para katmak için kullanırlar.

anadolu ajansı

sophos
seçim sonuçlarını yanlış vererek halkı manipüle eden ajans.
16 nisan seçimlerinde erdoğan'ın oyu %77'den başlıyordu sonra %51'e kadar indi. bu sefer de %70'lerden başlattılar oylarını. sonunda her yerde eşit olmak zorunda oranlar, umutsuzluğa kapılmayın.
aynı şeyleri yapacaklar. herkes umutlarını kaybedip sandıkları bıraksın onlar da hilelerini yapsınlar, istedikleri bu.
gerçek sonuçlar için ysk'nin, millet ajansı'nın ve adil seçim platformu'nun sonuçlarını takip edin.
(büyük ihtimalle 2. tura kalacak seçim. veya az farkla kazanacak erdoğan)

ingiliz puanteri

sophos
Puanter (pointer) grubu köpeklerin bir üyesi, Kuyruğunun ucu beyaz, benekli ve atletik vücuda sahip bir av köpeği ırkı. Kuş avı köpekleridir. Hızlı koşarlar. Genellikle saldırgan değillerdir.
tek başına bırakıldığında türünün öbür üyeleriyle iletişim kurmak için ulurlar.

Benim bu cinsten ingiliz puanteri (baskın) ve kurzhaar (kısa tüylü alman puanteri) kırması bir köpeğim vardı, en iyi köpekti hiçbir köpeğe değişmem. Hızlıydı ve çevikti, duvarların üzerinden rahatça atlıyordu. Cana yakındı. Asla saldırmazdı, bazen oyun oynamak isteyip insanları korkutuyordu. V şeklinde aşağı yatık kulakları vardı. Çok sıkılıyordu. gezmesi için salmıştım, gezip evine dönüyordu genelde. Ağaç altında karnı şişmiş yatıyordu veterinere götürdüğümüzde çok geçti bir tane o.*** ç.*** tarafından zehirlendiğini öğrendim.
4

amedspor kapatılsın hashtagi

sophos
özet: sen adamların takımına saldır, ırkına küfür et. sonra onlardan ''teşekkürler abicim/ablacım ne güzel bir ülke, ben de buranın vatandaşıyım'' demesini bekle (bunu diyen zaten aptaldır). terör örgütüne neden katılıyorlar acaba diye düşünmeden silahla işi çözmeye çalış.

sonuç: türk insanı zor akıllanır...

en yararlı mobil uygulamalar

sophos
(bkz:stellarium) internet olmaksızın gökyüzündeki yıldızların ve gezegenlerin konumuza göre nerede olduğunu gösteriyor.

(bkz:thunder vpn) android'de keşfettiğim en hızlı vpn.

(bkz:tureng) ing. tür. kelime çevirisi

(bkz:goodreads) okuduğunuz kitapları kaydetmek, yorumlamak, okuma listesine eklemek için.

(bkz:world map quiz) ülkelerin dünyadaki yerlerini görmek ve coğrafya bilginizi sınamak için.

(bkz:wifi şifre gösterici) rootlu telefonlar için kayıtlı wifi şifreleri bulmak için.

(bkz:maçkolik) çoğu erkek için, maçlar - canlı sonuçlar

çernobil'in türkiye'ye etkileri

sophos
türkiye'de kanser vakalarının artmasının en önemli sebebi.
radyasyon seviyesi karadeniz'de 3 kat, marmara'da 2 kat artmış. karadeniz'de birçok insan kanser olmuş (bkz:kazım koyuncu). satılamayan radyasyonlu çayları ve fındıkları halka kakalamışlar. eski sanayi bakanı cahit aral halkı kandırmak için radyasyonlu çay içmiş.
bu yüzden abd'de 1980-1996 arasında Türkiye'de 5 ay geçirenlerden kan alınmasına izin verilmiyor.

aliya izzetbegoviç

sophos
boşnakça/sırpça: alija izzetbegović

Tarih yoksunu avellerin "bilge adam" dediği, şeriatçı (islamcı), nato sevdalısı, nazi yandaşlığı yapmış p*ç.

Ayrıca soykırımı falan önlememiş tam tersine halkının öldürülmesine göz yummuştur.

İslamcı bir o.*** ç.***dur.

Kendileri cahil olan Halkımız hiç bilgi sahibi olmadan alagavatları "bilge adam" ilan etmeyi çok seviyor.


''II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi tümeninin üyesiydi, NATO'nun parçaladığı ve işgal ettiği Yugoslavya'daki yıkım sırasında ABD'nin müttefiki oldu. Birçok savaş suçu işledi ancak şimdi o geçmişteki ortakları tarafından "bilge kral" olarak anılıyor. İşte Aliya İzzetbegoviç''

trt'de dizisi yapılan, şeriatçı, islamcı, nato sevdalısı, nazi yandaşı, aşağılık politikacı. bosna hersek devletinin ilk başkanıdır.
bosnalıların çoğu kendisini sevmemekle birlikte bizim çomarlarımız ona hayrandır.

ayrıca srebrenica'da boşnaklara katliam kumpasını kendisi hazırladı.
Sırp komutan Mladiç ve ordusu Srebrenitsa'ya ilerlerken, İzzetbegoviç bu kentteki birliklerine çekilin emri verdi. (Şunu da belirtelim, boşnak ve hırvatlar, tarihte sırplar kadar katliamlar yapmışlardır.)

İzzetbegoviç nazileri desteklemesinin cezasını Tito önderliğindeki Yugoslavya'da 3 yıl hapis cezasıyla atlattı. Zira Tito yönetimi, II. Dünya Savaşı sırasında özellikle Boşnaklar ve Hırvatların Nazilerle işbirliğine gittiği gerçeğini unutturmak, yeni bir kardeşlik ve birlik dönemi başlatmak istiyordu. Bu nedenle İzzetbegoviç gibiler üstünkörü yapılmış soruşturmalarla göstermelik cezalar aldılar.

''II. Dünya Savaşı Yılları'nda Nazilerin işgali altındaki Hırvatistan'da kurulan işbirlikçi Ante Pavliç yönetiminin destekçileri arasında birçok Genç Müslüman Örgütü üyesi gibi Aliya İzzetbegoviç de yerini alacaktı. Pavliç'in Ustaşeleri Nazi işgaline direnen Tito liderliğindeki Partizanlara, direnişi destekleyen özellikle Sırp halkına, Çingenelere ve Yugoslavya Yahudileri'ne yönelik katliamları organize ediyordu. İzzetbegoviç II. Dünya Savaşı yıllarında esas hizmetini Naziler tarafından desteklenen Sırbistan'da kurulmuş olan General Milan Nedic'e sunacaktı. Nedic'in Çetnikleri tıpkı Ustaşeler gibi Nazi işgaline direnenlere yönelik savaş açmış ve kimi katliamları icra etmişti. İzzetbegoviç ile, bugünlerde Türkiye'de tartışmalarda sıklıkla lanet okunan Sırp milliyetçisi Çetnikler'in ortak geçmişiydi bu.''

''İzzetbegoviç'in mensubu olduğu Hançer örgütü, Naziler'in 13. SS Tümeni olarak biliniyordu. Hırvatistan'daki Yahudilerin etnik temizliği ve Saraybosna'daki Sırp katliamları bu birliğin eseriydi. Hançer Macaristan'daki Nazi yanlısı rejimi desteklemek için bu ülkede de kullanıldı. II. Dünya Savaşı'nın ardından ulaşılan belgeler, Genç Müslümanlar'ın bu birliğin oluşturulmasında kullanıldığını, dahası, Abwehr ve Gestapo gibi Nazi istihbarat örgütü için çalıştıklarını ortaya koydu.''

''Sunulanın aksine İzzetbegoviç kendisine model olarak Türkiye'yi değil, Pakistan'ı alıyordu ve ona göre Mustafa Kemal, İslam davasına ihanet etmiş bir haindi ancak Türkiye ile kendisini bağlayan şey, İslami geçmiş değil, ABD yandaşlığı oldu. Mücahit transferinde kullanılan Türkiye'deki İslami odaklar ise "bilge kral" propagandasının en önemli unsurları ve Yugoslavya İç Savaşı'nı "Müslüman Boşnaklar ve Hristiyan Sırplar" denklemine çekmeye özen gösteriyorlar.''

alexandria troas

sophos
(Yunanca: Αλεξάνδρεια Τρωάς, Aleksandreia Troas)
çanakkale'nin ezine ilçesinin dalyan köyü yakınlarında, truva antik şehrine yaklaşık 15, assos'a ise 60 km mesafede bulunan antik kent.

truva ve assos kadar popüler olmadığı için ziyaretçi sayısı az, doya doya gezebiliyorsunuz.

kent, antik dönemde troas olarak adlandırılan bölgenin içinde yer alır.
eski çağ'da synoikismos olarak bilinen bölgedeki küçük yerleşimlerin halklarının bir araya getirilmesi ile mö 311 yılında büyük iskender'in (ııı. Aleksandros) komutanlarından antigonos monofthalmos (Tek Gözlü Antigonos) tarafından ''antigoneia'' adıyla kurulmuştur.

Mö 301 yılında lisimahos kenti alexandria troas adıyla yeniden kurmuştur.
Antik kent Helenistik dönem'de gelişme ve yükselme eğilimindedir, roma imparatorluğu dönemi ile birlikte kentte en parlak dönem yaşanmıştır.

Romalılar troas'ta verimli topraklara sahip ve nüfusu azalan kentlerde emekli askerler için koloni yerleşimleri kurmuşlardır. Mö 12 yılında imparator augustus döneminde kent ''colonia augusta troas'' ya da ''colonai augusta troadensis'' adıyla bir roma kolonisi haline getirilmiştir.

Ms. 50-51 ve 56-57 yıllarında aziz pavlus'un hristiyanlığın Anadolu ve yunanistan'da tanıtılması için ikinci ve üçüncü misyonerlik gezileri sırasında antik kenti ziyaret ettiği ve antik limandan deniz yolculuğuna çıkarak makedonya'ya gittiği bilinmektedir. İncildeki anlatımlardan aziz pavlus'un üçüncü seyehati sonrası antik kente geldiği ve burada yedi gün kalarak hristiyanlığı halka tanıttığı anlaşılmaktadır.

İmparator hadrianus ile birlikte kentin en parlak dönemi yaşanmıştır.
Bu süreçte kentte önemli imar faaliyetleri yürütülmüştür.
Antik kent ms 267 yılındaki got istilası'ndan ekonomik olarak olumsuz etkilenmiştir.

Alexandria troas'ın adı ms 4. Yüzyılda imparator ı. konstantin'in roma imparatorluğu'nun başkentini taşıması sırasında geçtiğinde kentin hala önemini koruduğunu göstermektedir. Ancak antik limandan yapılan ticaretin eski canlılığında olmaması ve yeni başkent için konstantinopolis'in seçilmesi ile birlikte antik kent önemini yitirmeye başlamıştır.
kentin, Sezar ve Konstantin (ı. constantinus) dönemlerinde Roma İmparatorluğu'nun başkenti olması düşünülmüş ama Alexandria Troas bu büyük onuru İstanbul'a kaptırmış.

Tarihsel açıdan önemli olan hristiyanlık dönemine ilişkin yapı ve kalıntıları az olmasına karşın antik kentin ismine ms 451 yılında kalkedon konsili'nde ''pionius troadensis'' , ms 458 yılında kral leo'ya yazılan bir metinde ''pionius troadis'', ms 787 yılındaki birinci iznik (nicea) konsili'nde ''leontius troados'' olarak rastlanmaktadır.
Antik kentin ne zaman ve neden terk edildiği bugün bilinmemekle birlikte kentin geç antik ve Bizans döneminde varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir.
Kentteki arkeolojik araştırmalar 1993 yılında başlamış, günümüzde de devam etmektedir.


kent planı


Kent Caddesi (agora)


lahitleryazıtlar ve sütunlar
herodes attikus hamamı (kentin günümüze kadar gelebilmiş en iyi yapısı)
nymphaion (anıtsal çeşme)böcek reis

sophos
hobi olarak böcekleri ve canlıları inceleyip makro çekim yapan çanakkaleli amatör belgeselci abimiz. izmir'de fizik öğretmenidir esasında.

youtube kanalının adı makro evrenmiş, böcek reis dediklerinden dolayı ismini değiştirmiş. korkusuz ve hayvansever abimiz türlü türlü böcekleri, bazen diğer canlıları ve davranışlarını inceliyor. çeşitli canlıları ve böcekleri eline almaktan çekinmiyor.

kanalını dün keşfettim, izlemenizi öneriyorum. sayesinde değişik hayvanları tanıyorsunuz. alın size bedava samimi belgesel kanalı.

svyaşçennaya voyna

sophos
(rusça: Священная война) (ingilizce: the sacred war)
''kutsal savaş'' anlamına gelen sovyet şarkısı.

Müziği 1941'de Aleksandr Aleksandrov tarafından bestelendi ve şiiri Vasiliy Lebedev-Kumaç arafından yazıldı.
Barbarossa harekatı'nın başlamasından dört gün sonra 26 Haziran 1941'de ilk defa Kızıl Ordu Korosu tarafından seslendirildi. II. Dünya Savaşı sırasında propaganda müziği olarak Kızıl Ordu askerleri tarafından okundu.

videodaki heykelin adı: rodina mat zovyot (anavatan çağırıyor)

levi strauss

sophos
ilk kot pantolonu (''blue jean'') 1873 yılında işçiler için yapan Bavyera'dan Amerika'ya göç eden yahudi kökenli alman:

San Fransisco'ya geldiğinde yanında çadır ve branda bezi yapmak üzere getirdiği bir kumaş vardı.
Karşısına çıkan bir madencinin kendisine; normal pantolonların madenlerde çabuk yırtılıp eskidiğini söylemesi ile Strauss kafasında elindeki kalın kumaştan dayanıklı bir pantolon yapma fikri belirdi.
Lekeleri de göstermediği için lacivert renkte üretim yapmaya karar verdi,
Yapmış olduğu bu ilk ''blue jean''ler 12 adedi 13,5 $ fiyat ile satışa çıkarılmıştır.
Altın madenlerinin yakınlarında satışa sunulan bu pantolonlar oldukça büyük ilgi görmüştür.

levi's (levi strauss company) onun şirketidir.

narkissos

sophos
(Yunanca: Νάρκισσος, Nárkissos)
narsisizm ve narsist sözcüklerine köken olan yunan mitolojisinde bir avcı.

Hikayesi şöyle:
Kendine aşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür.
Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır.
Ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür.
Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür.
Olimpos dağı'nda oturan tanrılar bu duruma çok kızarlar ve Narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. Gene günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir.
Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine aşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, ayni Ekho gibi Narkissos ta günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür.