saç dökülmesi

ramen
Zordur. Ilkokuldayken saçlarım dökülmüştü, o yüzden bandana tarzı bir şey takıyordum gözükmesin kel kafam diye. Herkes lösemi misin geçmiş olsun diyordu, ben de lösemi olsam lösevde filan olurdum hem saç döken kanser değil kemoterapi demekten yorulmuştum. 5. Sınıfa kadar da öyle kalmıştım. Sonra saçlarım çıktı tabii, ve bir kaç yıldır her şey gayet güzel. Ancak son zamanlarda tekrar aralar açılmaya başladı, ayrıca her banyo yaptığımda elime tutam tutam saçlar geliyor. Ancak şimdi tekrar dökülse eskisinden daha iyi üstesinden geleceğim durumdur.
ickial
ilkokuldan beri yaşadığım durum. istisnasız elimi saçıma götürüp parmaklarımla tarıyor gibi yapsam dahi elime saçlarım gelir, kırık falan değil, sahiden kökünden kopan saç. aynı zamanda banyo sonrası da avuç avuç dökülür. kimse yaşamasın, psikolojim bozulmuştu.
kırılmasının yanında beyazlıyor aynı zamanda, çok açıldı saçlarım. boyamaktan usandım.
tombikmimar
(bkz:bak kardeşim napıyosun biliyo musun)
şaka bir yana, bir ara benim de yaşadığım ve kuaförün önerileriyle kurtulduğum hadise. sizle de paylaşayım. bepanthen ampul, e vitamini ampul alıyorsun eczaneden. bir kaba birer tane kırıyorsun. içine 1 yumurta sarısı ve bir miktar badem yağı döküyorsun. iyice karıştırdıktan sonra saç diplerine sürüyorsun 1 saate yakın bekleyip yıkıyorsun. haftada 1 yaptığımda birkaç seferden sonra dökülmeler normal seviyeye indi.
gece
Saçınız dökülüyorsa öncelikle ne miktarda döküldüğüne ve dökülmeye neyin sebep olduğuna bakmak gerekir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NORMAL Mİ, FAZLA MI?

Saç follikülü, saç büyüme döngüsünün dinlenme safhasında içerdiği saç üzerindeki sıkı kavramasını rahatlatır ve gevşemesine neden olur. Günlük yıkama ve tarama saçları daha da gevşetir ve nihayetinde düşmesine neden olur. Günde ortalama yüz elli tüy kaybediyoruz. Alopesi olarak bilinen aşırı saç dökülmesi, bu sayıların çok yüksek olması durumunda teşhis edilir. Kabaca erkeklerin% 70'i ve kadınların% 40'ı çeşitli derecelerde saç dökülmesi yaşar. Çok yaygın olmasına rağmen, birçok insan saç dökülmesini son derece üzücü buluyor. Günde 150'den fazla saçın kaybedilmesi aşırı olarak kabul edilir ve saç büyümesinden daha fazla saç dökülmesi yaşanması maalesef kelliğe yolculuk olarak kabul edilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Bir nedenden dolayı saç büyüme döngüsümüz vardır: saçlarımız sürekli aynı hızla büyüyorsa, kendi saçlarımızın üzerinde gezinmekten kaçınmak için saç modelini zaman zaman değiştirmemiz gerekmektedir. Tek bir saç follikülü ölmeden önce kabaca yirmi kıl üretir ve normal saç, saç derisinde üç ila beş yıl kalır. Teorik olarak, bu sadece altmış ila yüz yaş arasında kel kalmaya başlayacağımız anlamına geliyor. Birçok erkeğin ve kadının hayatında çok daha erken dönemde aşırı saç dökülmesi (alopesi) yaşaması, dihidrotestosterona hormonal duyarlılıkla açıklanabilir. Bu hormon, foliküldeki dolaşımın zayıflamasına ve büyümenin sadece birkaç ayına kadar kısalmasına neden olur.

ERKEK VEYA KADIN TÜRÜ KELLİK


Erkeklerde kellik genellikle kalıtsaldır. Erken yaşta saçlarını kaybetmeye başlayan erkekler daha geniş kellik geliştirme eğilimindedir. Erkeklerdeki kellik, tipik olarak, başın üstünde geriye doğru saç çizgisi ve kel kelseleriyle sonuçlanır. Kadınlar genellikle kronikten başlayıp saç derisinin tümüne yayılır saç inceltme şeklinde farklı bir kellik formu geliştirirler . Erkek hormonları erkek tipi kelliklerde önemli rol oynamakla birlikte, kadınlarda kellik nedeni daha az açıktır. Bu belirtilerin çoğunun menopoz sırasında ortaya çıkması, hormonların gerçekten fazlasıyla rol oynadığını düşündürür.

KELLİK BİR HASTALIK MIDIR?

Normal yaşlanma sürecinde saçlarımız daha incedir ve daha seyrek olur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda erkek hormonlarının etkisi önemli bir rol oynamaktadır ve 75 yaşın üzerindeki çok az kişinin neden saçlarının tam olarak sahip olduğunu açıklamaktadır. Buna göre erkek tipi saç dökülmesi (androjenik alopesi) hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Bu genç yaşta olduğunda, prematüre kellik olarak bilinir. Bu saç dökülmesinden muzdarip insanlar için saç ekimi ideal yöntemdir. Kellik yıllar geçtikçe kötüye gidebileceğinden, daha genç müşterilerimizin mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için tedaviyi ertelemelerini öneriyoruz. Kel olmak sağlık için iyi değildir. Araştırmalar, kel erkeklerin saç dökülmesi yaşamasının ardından cilt kanseri geliştirme olasılığının sekiz kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir..

Androjenik alopesi yanı sıra, kelliklere neden olabilecek başka hastalıklar da vardır. Bazı koşullar geçici kelliklere neden olurken bazıları da kalıcı kelliklere neden olur ve bu da belli yöntemleri kullanarak belirli koşullar altında tedavi edilebilir.

http://www.sacekimmerkezi.xyz/ adresinden alınmıştır.
erturan ertugrul dirilis
İmamu rappani hasretlerimiz buyuyor

Peykamber efendimis sav bir kün buyurdu ki "inçir sütüve misvaki keçi boynuzu özüyle karisdirip yatsi ezani onxesinde 41 kere salavati serif okuyup dokulen yere surunuz. Sonra deve sitiği ile birlikte sabah namazi sonrasi iciniz"

kaynak: Imamu rappani - timrizi - buhari - ebu davud