Solcu

gffgg
Mini şorttan mini etekten başka kıyafet giyemezler.bacaklarını göstermek için can atarlar.laikliğin temel kuralı budur. (bkz: benim bacağım var!)
cevizlisucuk
her gördüğü bacaktan orgazm olabilen insan müsveddeleri gibi değildir. solcu kadında ondan milletin nem kapacağını düşünmez, solcu adamda sadece bacaktan bişey hissetmez. bacak güzeldir ama tek başına bir halt değildir. saçtan orgazm olan sağcıdan bacaktan kendinden geçmemesini beklemek deliliktir.
biz de sizi seviyoruz
Erkeğiyle kadınıyla gerektiğinde silahını kuşanır (bağlamasından aklına kadar kullanabildiği her şey), gerektiğinde bir adım öne atılır.Geçmişte; feci şekilde dövüldükten sonra saçından sürüklenerek bir çöp konteynerinin yanına atılmıştır (gazi katliamı), çocuğuyla aydınıyla ıssızlığın ortasında alevlere verilip yakılmıştır (sivas katliamı), çorumda-maraşta çoluk çocuk demeden süngüden geçirilmiştir, kızıldere'de, çiftehavuzlar'da katledilmiştir.Günümüzde; parasız eğitim isterken işkencelerle gözaltına alınmış, 14 yaşında başından gaz kapsülüyle vurularak öldürülmüş, evinde arama yapılırken uykusundan uyandırlıp ailesinin gözü önünde katledilmiş(dilek doğan), canlı bomba "şüphelisi" diye silahsızken evinde 14 kurşunla canı alınmış (günay özarslan), gezi'de fırıncı ve polis işbirliği ile dövülerek öldürülmüş, uyuşturucu satıcılarına karşı mahallesini korumaya çalışırken katledilmişlerdir(hasan ferit gedik)...Hiçbir zaman ülkenin yönetimine gelmemesine rağmen ülkede ki bütün olumsuzluklar ve ahlaksızlıklar üstlerine yıkılmaya çalışılmış kimselerdir.

Halkın gözünde öcü haline getirilmiş, halk ise buna sorgulamadan inanmıştır.Eğer bacağını sana gösteriyor ise bil ki silahına davranmıştır, o bacağı ne yapar ne eder gerisini birileri düşünsün artık..Edit: ulan bunu ciddiye alıp cevap vermişim. (bkz: Adam bot çıktı rıza baba)
deist imam
Bu ülkede hep ezilendir, gerçek mazlumdur, yanmıştır, suçsuz yere idam edilmiştir; her daim ülkesinin sömürge olmaması için çalışmasına rağmen devleti tarafından sürekli düşman görülmüştür. Yeri gelir bir deniz olur bütün türkiye'ye gösterir kudretini ama hic bir zaman caymaz. Cayanlardan değil çayanlardandır her zaman ve ülkesini hiç bir zaman satmaz.
antiadam
sağcının karşıtıdır.

yetmişli yıllarda millet yağ bulamazken lokallerinde rus yağları dolanan örgütlerin içinde bulunduğu düşünce sistemidir.
anne boleyn
bu sözlükte ideolojilerine saygı duyduğum solcu olup da vatansever olan yazarlarımız var. onlar (bkz:deist imam) (bkz:i am groot) (bkz:hz lethe)
bu kişiler solcu olduklarını bildiklerim ve yakından tanıma şerefine nail olduğum insanlar. böyle solcuları seviyorum tıpkı zülfü livaneli'yi sevdiğim gibi. solculuk kötü bir şey değil, onu kötü gösterenlerde suç. öyle ki birçok solcu haine rastlayabileceğiniz gibi böyle solcu vatanseverlere de rastlayabilirsiniz! keşke bütün solcuyum diyenler sizin gibi olsa!

edit: sözlükte sevdiğim, vatansever olan başka yazarlar da var lakin solcu olup olmadıklarını bilmediğim için eklemedim.
zeybek
siyasi ideoloji kanadı. Bildiğim kadarıyla bu tabirin gelişmesi şu şekilde; beynin sağ tarafı daha uhveri ve soyut olgular barındırır, din ve sanat zekası gibi. sol taraf ise daha somut ve materyalist olgu barındırır. sağcıların illaki din gibi bi temele dayanması bundandır ki sağcıdır.


offfff laf çok uzadı. işte solculuk yani solcu tanımı da buradan geliyor.
mevlanasekeri
Ucu çok açık bir kavram. Yıllar yılı Türkiye'nin kaotik siyasi ortamında bu da farklı yorumlanmıştır. Bu yüzden kullanılması bazı açılardan içi boş bir durumdur. Özellikle Türkiye'de muhalif olmayı gelmiş geçmiş bütün iktidarlarda olduğu gibi yorumlamaya açık bir hale getirmiştir. Özellikle bugün mevcut siyasi iktidarın bir takım çevreleri "iyi muhalif bazı diğer çevreleri de" kötü muhalif" olarak yorumlamasına benzer. Başlıkta da gördüğünüz üzere kendini sağcı olarak nitelendiren şahıslar "iyi solcu-kötü solcu" tarifi yapmaya çalışmışlardır. Bırakınız bunları efendim...

4
atticus finch
beynin sağ ve sol lobuyla bir alakası yok. fransa'da ortaya çıkmıştır. fransa'da devrimden sonra oluşturulan kurucu mecliste radikal montagnart cephesinin grupça sol tarafta oturmasından kaynaklanır. bu cephe, paris'in soysuz-ayrıcalıksız, yoksul kesimini temsil ediyordu ve anlamları dağlılardı. cephenin çoğunluğu (bkz:jakoben)lerden oluşurdu. amaçları ise kralı yargılayıp infaz etmek ve eski düzene dair ne varsa kaldırmaktı.
1
0 /