confessions

zeybek

Admin  · 11 Ağustos 2016 Perşembe

  1. toplam giri 552
  2. takipçi 32
  3. puan 11383

metrodan inenleri beklemeden binmeye çalışan kişi

zeybek
anadolu topraklarında yetişen insan tipinin en açık ayırt edici özelliğidir. bu insanlar kaba falan değiller aslında. meşrepleri böyle. şimdi izole olmuş bir kesim haricinde çoğu insan bu ve bunun türevleri şeklinde yaşayıp gidiyor. bu insan lise/lisans mezunu olsa dahi eğitimsiz bireylerdir.

kendi eğitim öğretim hayatımıza ufak bir göz atalım, sonuca varmak bu kadar zor olmaz. çünkü türkiye'de insanlar gerçekten yaşam şartlarından ötürü hiçbir şey düşünemez hale gelmiş. insanımızı savunmuyorum ama bile isteye ötekileştirilme, cahilleştirilme, eğitimsizleştirilme durumu söz konusu. uyarı levhları falan hava cıva sayın yazarlar.

bu devranın böyle sürüp gitmemesi için değişim kökten olmalıdır. bu coğrafya bunu hiç bir zaman başaramayacak.

anadolu ateşi

zeybek
2010da öğrencisi olduğum Süleyman Demirel üniversitesi'ne mezuniyet gösterimi için ekibinin bir kısmıyla temsil vermiş uluslararası üne sahip dans topluluğu.

İzleyebilme şansına erişmek çok hoştu. Fırsatı olan tüm yazarbeybilere tavsiye ederim.

laik sözlük zirvesi

zeybek
tanışma şeysi. birincisi zirve böyle yapılmaz. öncelikle yönetime haber verilir. yarın öbür gün zirve yaptığın yerde bir taşkınlık yapıp laik sözlük vs desen bu mahkelemelik olaylar karşısında direkt olarak yönetime yansır, haberimiz olmayan etkinliğin arkasında da duracak değiliz. bildiğim kadarıyla kurucu adminin davaları var. ikincisi tamam zirve yaparsın yazarlarla teşkilatlanıp yer zaman açıklar; 18 temmuz 2018 laik sözlük alsancak zirvesi, diye başlık açar muhteviyatını yazar altına da + ları alırsın. sonrasında buluşulur buluşulmaz.

yani arkadaşlar size sözlük yazarlığı 101 dersi vermek lazım galiba.

laik sözlük adminlerinin çalışmaması

zeybek
yazarımızın haklı bir isyanıdır. hem de çok haklı. en son yönetime giren ve galiba da mevcut adminlerle birlikte son admin olarak şunları söyleyeceğim;

yazarlık dönemlerimde mevcut girilerimi de örnek gösterebilirim niceliğin değil niteliğin savunucusu ve koruyucusu oldum. bu sözlüğün kurulma hikayesi açık ve net. imam hatipler kapatılsın grubundan ve gençlerin laiklik akımına sempatisi baz alınarak ki bana göre öyle, kurulmuş bir sözlük.

sosyal ağlarda hiçbir gruba üye değilim çünkü tüm yazarlar o gruplardan gelme ve birbirini tanıyor bu da orada formatsız bir şekilde goygoy yapmaya ve mizah diye tabir ettikleri leş muhabbete rahatça olanak sağlıyor. ayrıca sözlükle alakadar hiçbir girişim göremedim gruplarda. sözlük yazarlarımızın bir çoğu sözlük yazarlığından bihaber. yazmaya teşvik edici yapıcı yahut yıkıcı savlar üretilmiyor, bu da münazaraya mahal vermediği için beyin fırtınasına engel ve bu beyin fırtınası sözlüğe sirayet etmiyor. giriler iyi de olsa kötü olsa oylanmıyor. karşı fikir savunucuları ve trollerden sıkıldık diye sözlüğü ziyadesiyle terk eden yazar oluyor bu da burada rahatça at koşturamadığından dolayı olan bir durum.

nitelikli onlarca giri yazmama rağmen ve bunların çoğunu ilk defa başlık olarak açmama rağmen altları boş yani bilgi ve fikir sahibi olunmak istenmiyor yahut kendini bilgin sanan zamane gençleri iki üç muhalif taşlama yapınca kendini aydın sanıyor. bunun da etkisi sözlüğe uğramıyor.

yazarlar kişisel olarak başlık açarken yaratıcı olamıyor bu da gözlem yeteneğinin yeterli olmadığını gösteriyor. halbuki gözleme gerek yok kendi başına gelen ufak tefek estantaneler muazzam içeriklere dönüşebilir. sonra da gidip diğer sözlüklerden başlık taşınıyor yahut yazacak başlık bulamıyorum diye hayıflanıyor.

saymakla bitmez. bu iş interaktif bir sözlük işi sadece adminle modla olmaz, ha adminler sadece katalizör olurlar o kadar.

intihal yapan yazarlara hiç girmedim bile.

kpss

zeybek
bir aydan az bir süre kalan sınav. bu yıl ben de gireceğim. iyi puan almak amacım değil, zaten pek hazırlandığım söylenemez. yine onlarca insana umut olacak, aldığın puan değil atanma olasılığın önemli. hüçbür şey yolunda gitmiyor.
3

bu milletin elinden dini alınmalıdır

zeybek
yarr*k kürrek beyan. yani yazmayayım diyorum ama...

arkadaşlar isteyen gider mikrofona tapar, isteyen gider mikrofonu götüne sokar. şimdi dini inanç sahibi insana bunlar söylendi diye muazzam bir insan olamazsın, saygısız ve tahammül fersah bir durum söz konusu.

kişilerin ahlak ve beşeri yeteneklerini dinle doğru orantılı mı, hayır. başka tür inançlara sahip yahut inançsız insanlar çok mu ahlaklı etik, hayır. sorular çok kolay cevaplar ondan da kolay.

aynı şey inanan ve dini vecibeleri yerine getirmeyen sözüm ona tatlı su dindarı denilen insanlar için de geçerli. bu insanlar da hep eleştiriliyor. neymiş dindar ama alkol alıyor nasıl dindar, türbanlı başörtülü ama gidip gülhane parkı sakso vs. eee sen inançsızsın diye gülhane parkında sakso çekmen normal mi ahhahahhaha. hani bir sav var ya her koyun kendi bacağından asılır diye. olay bu kadar basit işte.

aynı şey tatlı su solcuları için de geçerli. sol denilen fikir ve siyaset akımı ölü doğmuş bir bebektir bu zaman zarfında. bana manifestoyla vs gelmeyin. marks şunu yazmış öteki bunu demiş hikaye. adamlar sike sike libo libo geldiler. umut sarıkaya'nın solu bitiren liseli tarzında bir karikatürü vardı, sayfalarca şey okumaya gerek yok, iki çizgi üç kelime yeterince olayı anlatıyor.

burada özel değil tüzel anlamda düzelme olur. şahıslara karışamazsın. sen bana niye inanıyorsun desen ben senin sokak ortasından amına korum kalbini kırarım. keza neden inanmıyorsun dersen de sokak ortasında amına kor kalbini kırarım. ama tüzel olan devlette hangi din olursa olsun, arındırılmalı ve genel ahlak ve insani kurallar göz edilerek insanlar yönetilmelidir.

eyyorlamam bu kadar.
4

aşk içinde

zeybek
sol, fa diyez, si minör, la akorlarıyla çalabileceğiniz ki orijinal tonudur, parça. en başarılı olduklarını düşündüğüm, en beğendiğim albümündeki yamulmuyorsam tek aşk şarkısıdır.
0 /

bunlar ilginizi çekebilir