confessions

atticus finch

βετεράνος♛  · 29 Temmuz 2016 Cuma

  1. toplam giri 1300
  2. takipçi 34
  3. puan 22664

hrant dink

atticus finch
"Ermeniler büyük bir travma yaşıyor Türklere yönelik, Türklerse Ermenilere yönelik büyük bir paranoya yaşıyor. İkisi de klinik vakalar... Kim tedavi edecek bizi? Fransız Senatosu'nun kararı mı, Amerikan Senatosu'nun kararı mı? Kim reçeteyi verecek? Kim bizim doktorumuz? Ermeniler Türklerin doktoru, Türkler de Ermenilerin doktoru... Bunun dışında doktor, ilaç, hekim mekim yok. Diasporaya sesleniyorum, Ermenilere... Şunun için sesleniyorum,"1915'e takılıp kalmayın, kendinizi 1915'e bağlamayın, kendinizi dünyadaki insanların bu soykırımı kabul edip etmemesine zincirlemeyin. Türklere diyorum ki, ya, Ermeniler niye bu kadar ısrar ediyor bu sorunun üzerinde, diye sorun kendinize... Biraz empati yapın, o zaman bu duruşta belki biraz onur görebilirsiniz... Ermenilere diyorum ki, Türklerin 'Hayır, bu bir soykırım değildir' demelerinde de bir onur görmeye çalışın. Nedir o onurlu duruş? 'Bir Türk olarak ben soykırıma karşıyım, ırkçılığa karşıyım, soykırım Allah'ın belası bir şey, nasıl ya, benim atalarım böyle bir şey yapamaz, çünkü ben yapmam. Dolayısıyla burada da bir onurlu duruş vardır."

bunu diyecek kadar da yürekli, iki tarafla da empati kurabilen bir insandı işte.
saygıyla anıyoruz.

tek tip elbise

atticus finch
siyasi tutsaklara, tecavüzcü ve katillerle aynı mahkum elbisesinin giydirilmesi olayıdır. psikolojik savaş taktiğidir, mücadeleyi kriminalize etme, yani suçlulaştırma ve meşruluğunu zedeleme yöntemlerinden biridir. türkiye'de özellikle 1980 - 2000 arası dönemde ve dünyanın başka pek çok yerindeki cezaevlerinde tek tip elbiseye karşı sayısız direniş, açlık grevi, cezaevi işgali yaşanmıştır. irlanda'da ira-inla tutsaklarının başlattığı ve bobby sands'in de yaşamını yitirdiği toplu açlık grevleri bunun bir örneğidir.

khk no. 696 ile cezaevlerine geri getirilen uygulamadır aynı zamanda. muhtemelen önümüzdeki dönemde solcu tutsaklar direniş örgütleyecekler cezaevlerinde. inşallah yeni bir 19 aralık katliamı, bir ölüm orucu kıyımı yaşanmaz.

dilek özçelik

atticus finch
elimizdeki sistemin ne kadar çürümüş, vahşi ve yozlaşmış bir düzen olduğuna dair yüzlerce kanıttan birisi, dilek özçelik.

küba'da kanser ilacının da -diğer tüm sağlık hizmetleri gibi- ücretsiz sunulduğunu da hatırlatmış olayım bu arada..
15

fehriye erdal

atticus finch
1996 istanbul sabancı center'da gerçekleştirilen özdemir sabancı suikastinden sorumlu tutulan, geçen sene belçika'da 15 yıl hapis cezası almış dhkp-c militanı. ilk cezasını 2006'da yine belçika'da almış, birkaç ay sonra hapisten firar etmişti.

ömer zülfü livanelioğlu

atticus finch
büyük yazar, büyük şarkıcı, akıllı bir aydındır. lakin kendisine tavsiyem "ben aslında hala marksistim yav" gibi zırvaları acilen kessin. chp'den aday oldun be adam!

marx'ın "1844 el yazmaları" adlı eserinden örnek vermiş bir de. marx o kitapta gençti, kapitalizmin tahlilini tam yapamamıştı ve "sosyalist devrim", "proletarya diktatörlüğü", "komünist parti" vb. konularda fikirleri henüz gelişmemişti. o teorisini geliştirdikçe bunları aştı, lakin günümüzde zülfü livaneli gibi "sosyal-demokrat" denebilecek aydınlar hala marx'ın gençlik ve olgunluk dönemini ayırarak akıllarınca kurnazlık yapmaya çalışıyorlar.

edit- bunları söylediği yer "tuhaf" dergisinin ocak 2018 sayısı bu arada. fena dergi değil, nazım hikmetten bahsetmişler, bir bakabilirsiniz.
0 /

bunlar ilginizi çekebilir