dersim katliami

domanedersim
1938, devlet dersim'deki aşiretleri temizlerken, sivileri coluk çocuk demeden katlederek yaptiği katliamdır.
Seyyid riza'nin asilmadan önceki son sözleri olan "Evlâdı Keɾbelayıh. Bi hatayıh. Ayıptıɾ. Zulümdüɾ. Cinayettiɾ" sözleri tarihe geçmiştir.
seriatcilaik
Önceki entrylerine baktığımda vatan haini olduğunu görmüş bulunmaktayım. Ben bir kürd olarak sonuna kadar Türküm senin hakkında gerekli işlemler yapılması için öncelikle egm'ye ardından da adminlere şikayet ediyorum!
7
anne boleyn
Katliam değildir. Zira hainler temizlenmiştir. Daha şehitlerin kanı dahi kurumamış iken, yeni bir ülkeyi tehdit ve tehlike altında bırakırsan olacağı budur. Çocuklar öldü mü ölmedi mi bilmiyorum lakin gelecekte daha kötü olaylar vuku bulmasın diye yapılmıştır. ''aa bir katliam yapalım da çocuklar ölsün'' zihniyeti ile değil. Eğer ki çocuklar ölmüşse bunun sorumlusu devlet değil, vatan hainleridir. Alışmışsınız tabii vatan hainlerine müsamaha gösterilmesine, saygı gösterilmesine biri kısasa kısas yapınca şaşırıyorsunuz. Seyit Rıza hainini ise aklamayın. Akp'li zavallılardan farkınız kalmıyor.

edit: ne kadar dersim'li tanıdığım var ise hepsi Atatürk'çü. dedelerinden gerçekleri dinledikleri için ve vatansever oldukları için idrak etmeleri o zamanın koşullarını anlamaları zor olmuyor.
9
allahina kadar ulan
bence isyanı silahla bastırmak yerine isyan etmeye fırsat vermemek lazım. hakkı olan birşeyi vermek için karşı tarafın isyan etmesini beklememek gerek. katliam uygulayıp "ya biz isyan bastırtık kötü bir niyetimiz yoktu, isyan ettiler bizde hamile kadınların karnını deşip çocukların cinsiyetine baktık ne var bunda büyütecek." dememk lazım.
anne boleyn
Hainler bir bir kendini belli ediyor. Acısı belli oldu. İsteği Türkiye'nin bölünmesi Dersim'e özerklik verilmesiymiş. O yüzden yok kadınları deştiler, çocukların cinsiyetine baktılar diye havlayıp duruyor. Türkiye'nin bölünmemesi için milyonlar mı ölecek, ölsün! Vatan sağ olsun! Bir de şu şahısın yazdığını artılayanlar var madem bu kadar Türkiye Cumhuriyet'inin geçmişine de, geleceğine de düşmansınız sizi tutan kim? Defolun gidin. Sonra bana ırkçı diyorlar. Böyle haysiyetsiz vatan hainlerine susanlar asıl zavallı.

Edit: işte ülkenin bölünmesini isteyen hainlere taviz verirsen tepene çıkarlar böyle aramıza girerler. işte o yüzden Atatürk'ü sonuna kadar destekliyorum. O vatan hainlerini kınamadı, astı!
1
allahina kadar ulan
yobazlar ataputçu diyor bize saygı göstermiyor diye havlayanlar orta asyadan buralara gelirken tarihi kanla dolu olanlar milleitin topraklarını işgal edip bunu kahramanlık diye yutturanlar isyan ettiler şöyle oldu böyle oldu. insanın kendisiyle bu kadar çelişmeli olur mu ya ?işine geleni katliam diye nitele gelmeyeni isyan bastırmak. tabi tabi.
anne boleyn
Aman canım yetkililer, şimdi ben asyadan gelip sözde buraları işgal etmiş Türk milletine sallayan yukarıda kürt milliyetçiliği yapıp, Türkiye'nin bölünmesini isteyen adi arkadaşa cevap verirsem kesin entrym kaldırılır. Sebep olarak ise bölünme yaratabilir, ırkçılık belirtilir. Azıcık adaletiniz var ise gereken yapılsın. He bu arada burada olanlar da salak olmasaydılar da vatanlarını savunsaydılar Türkler de gelip kanıyla, alnının akıyla buraları almasaydı. Sizin beceriksiz olup vatan kuramamış olmanız Türklerin suçu değil. Bir bahane bulmuşsunuz bunun arkasına saklanıyorsunuz
the spook
katliam? Aynı isyanı Türkler de çıkarsa, Naziler de çıkarsa, Komünistler de çıkarsa, babam da çıkarsa, doğru olan yapıldı derdim.
twitter
şu son entry girenler bu konu hakkinda kac kitap okumuslar acaba kac belge takip etmişler kac belgesel izlemisler. Sadece soruyorum ? Herkese hakini verin. yaşananları cok yönlü düşünün .