dersim katliami

seriatcilaik
Önceki entrylerine baktığımda vatan haini olduğunu görmüş bulunmaktayım. Ben bir kürd olarak sonuna kadar Türküm senin hakkında gerekli işlemler yapılması için öncelikle egm'ye ardından da adminlere şikayet ediyorum!
7
anne boleyn
Katliam değildir. Zira hainler temizlenmiştir. Daha şehitlerin kanı dahi kurumamış iken, yeni bir ülkeyi tehdit ve tehlike altında bırakırsan olacağı budur. Çocuklar öldü mü ölmedi mi bilmiyorum lakin gelecekte daha kötü olaylar vuku bulmasın diye yapılmıştır. ''aa bir katliam yapalım da çocuklar ölsün'' zihniyeti ile değil. Eğer ki çocuklar ölmüşse bunun sorumlusu devlet değil, vatan hainleridir. Alışmışsınız tabii vatan hainlerine müsamaha gösterilmesine, saygı gösterilmesine biri kısasa kısas yapınca şaşırıyorsunuz. Seyit Rıza hainini ise aklamayın. Akp'li zavallılardan farkınız kalmıyor.

edit: ne kadar dersim'li tanıdığım var ise hepsi Atatürk'çü. dedelerinden gerçekleri dinledikleri için ve vatansever oldukları için idrak etmeleri o zamanın koşullarını anlamaları zor olmuyor.
9
allahina kadar ulan
bence isyanı silahla bastırmak yerine isyan etmeye fırsat vermemek lazım. hakkı olan birşeyi vermek için karşı tarafın isyan etmesini beklememek gerek. katliam uygulayıp "ya biz isyan bastırtık kötü bir niyetimiz yoktu, isyan ettiler bizde hamile kadınların karnını deşip çocukların cinsiyetine baktık ne var bunda büyütecek." dememk lazım.
anne boleyn
Hainler bir bir kendini belli ediyor. Acısı belli oldu. İsteği Türkiye'nin bölünmesi Dersim'e özerklik verilmesiymiş. O yüzden yok kadınları deştiler, çocukların cinsiyetine baktılar diye havlayıp duruyor. Türkiye'nin bölünmemesi için milyonlar mı ölecek, ölsün! Vatan sağ olsun! Bir de şu şahısın yazdığını artılayanlar var madem bu kadar Türkiye Cumhuriyet'inin geçmişine de, geleceğine de düşmansınız sizi tutan kim? Defolun gidin. Sonra bana ırkçı diyorlar. Böyle haysiyetsiz vatan hainlerine susanlar asıl zavallı.

Edit: işte ülkenin bölünmesini isteyen hainlere taviz verirsen tepene çıkarlar böyle aramıza girerler. işte o yüzden Atatürk'ü sonuna kadar destekliyorum. O vatan hainlerini kınamadı, astı!
1
allahina kadar ulan
yobazlar ataputçu diyor bize saygı göstermiyor diye havlayanlar orta asyadan buralara gelirken tarihi kanla dolu olanlar milleitin topraklarını işgal edip bunu kahramanlık diye yutturanlar isyan ettiler şöyle oldu böyle oldu. insanın kendisiyle bu kadar çelişmeli olur mu ya ?işine geleni katliam diye nitele gelmeyeni isyan bastırmak. tabi tabi.
anne boleyn
Aman canım yetkililer, şimdi ben asyadan gelip sözde buraları işgal etmiş Türk milletine sallayan yukarıda kürt milliyetçiliği yapıp, Türkiye'nin bölünmesini isteyen adi arkadaşa cevap verirsem kesin entrym kaldırılır. Sebep olarak ise bölünme yaratabilir, ırkçılık belirtilir. Azıcık adaletiniz var ise gereken yapılsın. He bu arada burada olanlar da salak olmasaydılar da vatanlarını savunsaydılar Türkler de gelip kanıyla, alnının akıyla buraları almasaydı. Sizin beceriksiz olup vatan kuramamış olmanız Türklerin suçu değil. Bir bahane bulmuşsunuz bunun arkasına saklanıyorsunuz
the spook
katliam? Aynı isyanı Türkler de çıkarsa, Naziler de çıkarsa, Komünistler de çıkarsa, babam da çıkarsa, doğru olan yapıldı derdim.
twitter
şu son entry girenler bu konu hakkinda kac kitap okumuslar acaba kac belge takip etmişler kac belgesel izlemisler. Sadece soruyorum ? Herkese hakini verin. yaşananları cok yönlü düşünün .
lux
inkar etme çabaları boşunadır. katliam olduğu gayet ortada. ancak en sol kesimin bile bunu kabul etmemesinin nedeni emri Atatürk'ün verdiğinin düşünülmesi. bununla ilgili resmi bir kaynak yok. Atatürk mü değil mi bilemeyiz. siz de koyunluk yapmayı bırakın bu yüzden.
ayrıca orda katledilenler çocuktu, kadındı, yaşlı insanlardı. bir köy komple bombalanıyor ve sen "çocuklar öldü mü bilmiyorum" diyorsun. bu kadar iyimser olma.
hepimiz atatürk'ü seviyoruz ancak bu yaptığınız atatürkçülük değil koyunluk. Atatürk'e tapan herkes kendine kemalist demesin lütfen. özellikle de adı kemalisthatun olanlar :)
jakoben
adı üzerinde katliamdır. eskiden çok kınardım bu olayı. fakat şimdiye bakınca dersimdeki isyancı aşiretlerin türk versiyonu olan tarikatlar türedi ve onlara karşı acımasız bir tutum sergilemeyen hatta onları içinde özümseyen ve bütünleyen bir devlet tutumu var. dersimdeki aşiretler cumhuriyet düşmanıydı. bunlarda öyle. ve günümüzde tarikatların yedikleri boklarda ortada.. haklarımızı yiyorlar bedavadan milyon dolar para alıyorlar. binlerce genç işsiz o gençlerin küçük versiyonlarının götlerini de medreselerinde döllüyorlar. dersim operasyonu jakoben bir kimliktedir. kötülüğün meşru olabildiği bir yerde buna maruz kalıp itiraz etmeyenlerde kötüdür. şöyle ki yaşadığımız gerici faşist teröre karşı tek reaksiyonumuz oy kullanmak. binlerce ailenin hayatlarını kaydırdılar.belki de her gün taşıtlarda,sokaklarda falan o yok olan ailelerin bireylerinin yüzlerine utanmadan bakabilen bir yurttaş olarak aralarında bulunuyor olabilirim. biz n'apıyoruz bu gaddarlığa karşı? ben mesela otuz bir çekiyorum hala. şimdi bunlar dibimde yaşanırken, bu kötülüğün egemenliğine karşı savaş açmayıp da teslim ettiğim korkak benliğim suçlu değil midir? bu ibneleri yarın akıllanmış bir tsk bombalasa arada bende kaynasam iyi biri mi yok olmuş olur? nah işte dersimdeki de bence böyle bir mesele. tabi bebeler öldüyse kötüdür.ama aşiret egemenliğine doğacak olan bebelerde mutlak suretle kötü birer birey olacaklardır.o yüzden doğurtmadılar. aydınlanmanın gericilikle mücadele biçimlerinden biridir bu yöntem. felsefi yanı tutarlıdır. günümüze bakınca da haklılığı var.şöyle ki; dediğim gibi kötülüğe, gericiliğe karşı mutlak bir terör tutumu olmadığı zaman herkes kötüleşmeye başlar mücadele edemezsiniz. şimdiki devlet işte. bunlara müsamaha gösterdi benim masum müslümanlarım dedi artık temizleyemiyor çünkü ele geçirildi.bilmem anlatabiliyor muyum my sweet bacıkeyşın ? fakaat gelelim ki neyse ki bombalanmış, gericilerden temizlenmiş bir dersim var ki bugün türkiye'nin en aydınlık yeri oldu. evet bu aydınlanmayı belki de orada ölenlerin torunları, birazda o operasyondaki ölümler sayesinde bilenerek kendini gerçekleştirdi. bence artık sıra dersim hariç geri kalan tüm anadolu'da :))) bu arada bence de adı tunceli ama orada yaşamıyorum ve oranın halkı ne demek istiyorsa onu desin. böyle aydınlık, vicdanlı, ilerici olsunlar da istiyorlarsa fransa desinler
1
pencere
bir daha dünyada hiç bir halkın yaşamaması için bütün tedbirlerin alınması gereken, tarihteki katliamların en vahşilerindendir. ayıptır, zulümdür, cinayettir. lakin seyit rıza'nın dar ağacına giderken ki sözleri umut adına insanı ve devrimi güçle doldurmaktadır.

''ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun.''

bugün faşistlerin hileleriyle de baş eden herkese bin selam.
0 /