ping

sophos
gecikme süresini veren, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış işlevsel bir program. genelde açılımına packet internet groper (paket internet yoklayıcı) denmesine rağmen, yapımcı mike muuss açılımının sonar sesinden geldiğini söylemiştir.

bilgisayarınız karşıdaki sunucuya bir paket gönderiyor, sunucu da bu paketi bilgisayarınıza geri gönderiyor. bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir veri paketinin iletilmesi sırasında geçen süreye ping süresi deniyor ve milisaniye (ms) ile ölçülüyor. örneğin 100 ms pinginiz varsa 0.1 saniye gecikme yaşıyorsunuz.
bu süre sunucunun uzaklığına bağlı. bu yüzden vpn veya dns kullanıp türkiye veya bulunduğunuz konum dışındaki sunuculardan bağlandığınızda pinginiz artar ve bağlantı az da olsa yavaşlar. ayrıca wifi'dan bağlanmak yerine ethernet kablosu kullanırsanız pinginiz daha düşük olur.

pinginiz yüksekse çevrimiçi oyunlarda çok sıkıntı yaşarsınız. bilgisayarınızdan çıkan paket sunucuya geç iletilir. örneğin cs go'da rakiple aynı zamanda birbirinize sıkarsanız (tıklarsınız) çok pinginiz varsa bir bakmışsınız kurşun gitmeden ölmüşsünüz.