dava

jakoben
bürokrasinin ve adalet sisteminin karmaşasını gösteren tutarsız olaylar dizisinin mantıklı bir biçimde anlatıldığı kafka romanı.

edit; ayrıca benim anladığım yabancı romanı davanın prototipi gibidir.yabancıda da tutarsızlıklar söz konusudur fakat davada yazar ihtişamını konuşturmuştur.sanırım tutarsızlığı en iyi anlatan bu herif.okurken yakaladığınız her konu bir yerinden elinizde kalıyorken bitirildiğinde kafka size bir şeyler anlatabilmiş oluyor şaşırıyorsunuz. melina için açtım bu başlığı da he canım hijabım sevgiler ;))swdasd
sophos
almanca orjinal adıyla: Der Prozeß (der prozess); franz kafka'nın öldükten bir yıl sonra 1925'te yayımlanmış romanı.
suçunu bilmeden yargılanan josef k.'nin hikayesi anlatılıyor.
okuma listemdeki kitaplar arasında, okuduğumda bir şeyler yazacağım buraya.
franz
Reklamım yapılmış sağolun.

Kitabı yazarken adalet mekanizmasının aslında çok da iyi çalışmadığını gördüğümde istifa ettiğim, eski işim olan avukatlık mesleğimden yararlandım.

Joseph k. Neden bilmediği bir suçtan yargılanıyor derseniz; bu yalnızca bürokrasi sıralarındaki hukuk ile alakalı değil. Aynı zamanda insanların birbirlerine yaptığı yargılamanın ve fırsat kollamacılığın bir yansıması. Her ne kadar yazdıklarım salt nır yönlü olsa da, bu açıdan da bakmanızı tavsiye ederim.

Ha bir de, aslında ölümümden sonra yayınlandı eser, çünkü en yalın arkadaşım max brod'un ihanetine uğradım.
turca
Bence kafka bu kitabı bitirmedi. Sonu mantıklı değil, boyle olamaz.

Beni öyle derin düşüncelere sürükledi ki;
Kitabın orjinal basimini alıp gizli şifreleri falan araştıracaktım neredeyse.
1
jakoben
ülkücülerin dava dedikleri şey aslında doğrudan cumhuriyeti yıkmak :D ve bir çoğu bunu bilmeden yıllarca dava dava diye söylenerek gezdiler. cumhuriyetçilerde bunun manasını algılamadan yıllarca bu söz yoluyla kastedileni yani cumhuriyete olan doğrudan düşmanlığı algılayamadan hep önlerini açtılar. niye? bu vatanın yiğitleri çünkü onlar. yiğitler sermayeye gerekli bir şey. birileri parayı korumalı çünkü ama şuan konu bu değil. şimdi niye ağlıyorlar onu anlamıyorum davanız başarıyla sonuçlandı el birliğiyle cumhuriyetin amına koydunuz? ve şuan bile hala o davaya ihanet etti bu davaya ihanet etti diye geziyorlar :D oğlum başardınız işte. ilk ve en zor adımı buydu ama planladığınız gibi moğollar türkistanlılar -bir amcamızın da deyimiyle- amınistanlılar anasınısiktiministanlılar doluşmadı sadece. biraz tökezledi gibi ama başardınız. cumhuriyet etiğine sahip herkes ülkeden kaçıyor yerlerine 3. sınıf insanları doldurdunuz. siz türk diye , bir yere kadar yoldaşınız olanlar da arap diye.. parti yapıp kutlamanın dibine vurmanız gerekirken niye ikide bir parti kurup isyan ediyorsunuz? bu kadar kollektiflikten uzak bir şey tabi ki cumhuriyeti yıkacaktı. :D:D:D bunlardaki beyni kuşa taksan ters uçar yemin ediyorum. nerede sapık supuk adam var doluştu ülkeye. yıllarca devrimcileri bunlar ırz düşmanı sapık bilmem ne diye topluma fişleyerek evlerine baskınlarla girip, yer yer başka yerlerde avladınız. gözlerinin yaşına bakmadan öldürdünüz. şimdi sapıklar sizlerin de dahil olduğu türlü iktisadi ilişkilerle büyüttüğünüz karşı devrim sermayesinin gücüyle dolaylı olarak kendi ellerinizle doldu ülkeye. bir sürü insan canından namusundan oldu olmaya da devam ediyor. belli ki edecek. nasıl ki öldürdüğünüz devrimciler için hesap vermeyecekseniz milyonların yaşadıkları ve hali hazırda yaşıyor oldukları travmalar içinde hesap vermeyeceksiniz ve utanmadan cumhuriyeti yeniden tesis etmek iddialarıyla bugün vitrine çıktığınız gibi cumhuriyetin yıkımında pay sahibi olduğunuz içinde hesap vermeyeceksiniz. bu demek oluyor ki ileride yapacaklarınız içinde hesap vermeyeceksiniz. yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatı olabilir mi? söyleyin sizinle biz nasıl ortak gelecek kurabilelim? yöntemi nedir? herkes bu toprakların asıl sahibiyiz diye ortaya atılıyor. biz meselam böyle çalışıyor para kazanıyor o para ile toprak alıyor üzerine ev dikiyor bazen çocuklarımıza bırakıyor bazen de tekrar nakite çevirebilmek için satıyorduk. biz öyle toprak sahibi olunuyor sanıyorduk cumhuriyette. biz cumhuriyet kurduğumuzu sanmışız galiba.