türkiye'de eğitim sistemi

one minute
Çok derin bir mevzudur
her sene kötüye giden sistemdir
bilime karşı ilgisi olan değil, robotlaşmış çocuklarin kendi dediklerini yapabiliritesine göre öğrenci seçen sistemdir.
not: eğitimden girdik açmasam olmazdı.
hena
Sbs gibi her sene bilgilerimizi ölçen bir sistem ile birlikte 1 sene içerisinde teoga döndü. Son senenin baz alindigi bir sistem ne kadar dogru kime gore dogru? Tek sinavla geçişi kaldirip ikiye bölüp 45ile çarpip logaritmasini alan ygs ve lysye gelirsek oldukca tuhaf ve zaman gecmesine gore mantiga yatan bir sistem olup neden liselerin 3 degil de 4 oldugunu sorgulatan bir sey. Madem 3 sene ogretim, sen son seneyi test cozmek icin koyuyorsun o zaman mufredat koyma lan da test cozelim mitokondrisinin suyunu cikardigimin seysi. Neyse lys ye koyduklari acik uclular olsa da olmasa da ayni bok denilen ama insanlarin psikolojisini bozan adeta ben bir fareyim ben bir denek faresiyim diye bagiran bir nesli alip sinava sokup basari beklemektir. Bu öğrenciler bu insanlar sizin oyuncaginiz degildir. Oldukca sacma isler yapiyorlar. Bu ulkede insan gibi bir sistem getirilirse ki bu 20seneden falan once olmaz planlanmasi lazim bilmem kac sene oncesinden duyurusu yapilmasi lazim ya. Yok olmuyot ne kadar sovsek de dovsek de sisteme mecburuz. Ne diyelim bindik bi alamete gidiyoruz kiyamete.
faun
kimsenin sikinde olmayan, ülkenin sonunu getirecek kadar kötü, insanı aptallaştıran, tüm hayalgücünü siken sistem. siklenmediği gibi eleştirenlerle de dalga geçen or*spu çocukları oldukça fazla. bu ülke bu kadarını hakediyor, fazlası haram.
zirvedekicahil
Okulda eğitim verilmez. Okulda "eğitim - öğretim" verilir. Eğitim, genel konulardır. Çevreyi korumak, iyi bir insan olmak gibi. Öğretim ise; fizik, kimya, biyoloji gibi şeylerin çocuğa aktarılmasıdır.

Doğru bir eğitim - öğretim sistemi için üç temel şey gerekir: öğrenci, öğretmen, toplum. Türkiye'de otuz kişilik bir toplantıda kek tarifi veremeyecek insanlar kendilerini başlarından savdıkları çocuklarına bir şeyler öğretmeye çalışan öğretmenleri eleştirmeye yetkin görmekte, acınası. Öğretmenler mükemmel değil elbette, oraya da değineceğim.

Türk eğitim sisteminin zayıf halkası öğrencidir. Daha küçücük yaşta yetersiz ebeveynleri tarafından bilinçsizce teknolojiye maruz bırakılarak beyinleri pelteye çevrilen bu çocuklar, ilköğretim ve ortaöğretimde de herhangi bir fark yaratamıyorlar. Bu çocuklar daha ikinci sınıftan başlanan "üyü bür lüsü" sözleri ile hiçbir hayal kurmadan büyüyor. Kimse çocuğunun mutlu olmasını istemiyor, herkes çok para kazanmasını istiyor. Örneğin Türkiyede dil okumak aşırı idealizm gerektirir. Kimse dil okumak istemediğinden değil, kimsenin hayallerini takip etmemesinden dolayı.

Öbür yanda öğretmenler var; onlar da ikiye ayrılıyor. İdealist olanlar ve maaş alayım yeter kafasındakiler. İdealist öğretmenler düzgün öğrencilerle eşleştiklerinde sandığınızdan iyi sonuçlar elde ediliyor. Ne yazık ki nice iyi öğretmen kötü öğrencilerin elinde, nice iyi öğrenci de kötü öğretmenlerin heba oluyor.

İşin toplum kısmına gelirsek, eğitim / öğretim ailede başlar. Aile ve toplum yapınız çökmüş olduktan sonra ülkeyi baltık denizine taşısanız fayda etmez. Müfredatı falan geçelim de, çocuklarını yarış atı gibi görenleri değiştirelim önce. Müfredat bir iki aylık iş.

lux
hiçbir zaman lehine adım atılmayan sistemdir. her getirdikleri yenilikle daha da mahvediyorlar.

dün ilkokullarda psikolojik danışmanın kaldırıldığını gördüm. ismen mi yoksa fiilen mi tam anlamadım ama bu korkunç bir olay. istismar, taciz, tecavüz gibi olaylardan tut otizm, disleksi, disgrafi gibi rahatsızların tespitinde ilk adım psikolojik danışmanın şüpheleridir. korkunç bir karar.

edit: rehberlikçi ne yapıyor, odasında oturup maaş alıyor diyenler olabilir. benim lisede bir rehberlikçim vardı. resim öğretmeninin danışmanlık yaptığı öğrenciye tacizini ortaya çıkarmıştı.
1