nelson mandela

sarkozy
Hayatını eşitlik, adalet, barış ve özgürlüğe adayan Nelson Mandela, hayatını adil olmayan koşullar ve büyük cezalar ile geçirdi, ancak hiçbir zaman ırkçılığa ırkçılık ile karşılık vermedi. Misyonundan hiçbir zaman vazgeçmeyen Mandela, Güney Afrika'da yürüttüğü ayrımcılık karşıtı düşünceleri ile hem dünyanın daha iyi bir yer olmasına ön ayak oldu hem de dünyayı değiştirmek isteyenlere ilham kaynağı görevini üstlendi.
(bkz:http://www.bbc.com/turkce/ozeldosyalar/2013/12/130329_mandela_kimdir_yasam_oykusu)
mtht
insanların öldükten sonra dahi öğreteceği çok şey olduğunun kanıtı olan kişidir.

Hiç kimse, doğuştan, başka bir insanın ten rengi, geçmişi ya da dini yüzünden ondan nefret etmez. İnsanların nefreti öğrenmesi gerekir. Ve eğer, onlara nefret öğretiliyorsa, sevgi de öğretilebilir.
sophos
saygı duyulacak kişilerden;
Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi başkanı.
Güney afrika'da sömürgeciler tarafından siyahilere yapılan ayrımlara son veren kişidir.
Apartheid denilen ırkçı harekete karşı savaşmıştır.

hayatı:
Tembu (Thembu) kabilesinde, kabile şefinin oğlu olarak doğan Mandela, Fort Hare Üniversitesi ve Witwatersrand Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gördü. Johannesburg'un ilçelerinde yaşarken sömürgecilik karşıtı hareketi benimsedi ve ANC'ye katılarak bu partinin gençlik kolunun kurucu üyesi oldu. Ulusal Parti, Apartheid'ı 1948'de uyguladığında, ANC'nin 1952'deki Başkaldırı Mücadelesi (Defiance Campaign)'nde göze çarptı ve Halk Kongresinde buna bağlı olarak Transvaal ANC koluna başkan olarak seçildi. Avukat olarak çalışırken sürekli olarak kışkırtıcı aktivitelerden ve 1956'dan 1961'e kadar süren İhanet Duruşmaları'ndan dolayı tutuklandı.
Güney Afrika Komünist Partisi ile iş birliği yaparak 1961'de, sonradan devlet hedeflerine saldıracak olan militan Umkhonto we Sizwe (MK) örgütünü kurdu. 1962'de tutuklandı ve hükumeti alaşağı etmek için komplo kurmak ve sabotaj etmekten dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mandela cezasını önce Robben Adası'nda daha sonra Pollsmoor Hapishanesinde çekti. Bu esnada salıverilmesi için 1990'da yani 27 yıl sonra onay verilecek uluslararası bir kampanya düzenlendi. Hapishaneden çıktıktan sonra ANC başkanı olan Mandela otobiyografisini yazdı ve başkan F.W. de Klerk ile 1994'de tüm halkın katıldığı ve ANC'nin büyük çoğunlukla kazandığı bir seçimin kurulması Apartheid'ın sona erdirilmesi için görüşmelere sebep oldu. Devlet Başkanı olarak yeni bir anayasa oluşturdu ve toprak reformu, yoksullukla mücadele ve sağlığın iyileştirilmesi gibi politikaları uygularken Doğruluk ve Uzlaşma Komisyonu'nu geçmişte yaşanan insan hakları ihlalini araştırması için oluşturdu. Uluslararası olarak Libya ve Birleşik Krallık arasında olan Lockerbie Faciası görüşmeleri sırasında arabulucu olarak rol oynadı. İkinci bir seçime katılmayı reddetti ve yerine seçimle yardımcısı Thabo Mheki geçti. Mandela daha sonra ulusal lider olarak hayır işlerinde yer aldı ve daha çok yoksullukla ve aids ile mücadele etti.

başarıları:
Mandela, anti-sömürgeci ve anti-apartheid görüşü ile uluslararası beğeni topladı ve 1993'deki Nobel Barış Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı da dahil olmak üzere 250'nin üzerinde ödül kazandı. Güney Afrika'da "Ulusun Babası" olarak görülür.
dehumanize
Az önce bu başlık altına yaptığım giriyi silen çaresiz; zoruna gitti dimi... Aynı giriyi bi daha giriyorum. Sadece buraya girmediğini bilerek. Yine sil tamam mı?
1992 yılında kendisine verilen 'ataturk barış ödülü'nû reddetmiş, adaletin vücud bulmuş hali insan.
ödülü vermeye giden türk heyetini götün götün geri yollayıp, neden ödülü reddettiği sorulduğunda ;
"kendi halkını ve masum insanları katleden birinin ismini taşıyan ödülü nasıl almamı beklerler?"demiştir
odin
statement on the ataturk award given to nelson mandela

12 may 1992

the african national congress is aware of the announcement by the government of turkey that the ataturk award will be presented to anc president on 19 may.

nelson mandela has spent his whole life in the service of democracy, human rights and freedom from oppression.

the anc wishes to state quite categorically that mr mandela has not accepted the ataturk award, and has no plans to visit turkey. the anc`s attitude does not reflect any negative view of kemal ataturk, the reformer and founder of modern turkey.

ıssued by:
the department of ınformation and publicity

yukarıda bir arkadaşın yazdığı aptalca ve kaynağı olmayan yazıya itibar etmeyiniz zira arkadaş sakattır. Asıl açıklama bu yöndedir. herkese iyi geceler.
franz
Yarım saattir şunu arıyorum, hala bulamadım hiçbir yerde; "kendi halkını ve masum insanları katleden birinin ismini taşıyan ödülü nasıl almamı beklerler?"

1992'de verilmesi düşünülmüş, kabul etmemiş. 1999 yılında türkiye'nin değişmesi sonucu ödülü kabul ettiğini söylemiş, fakat bu kez bizimkiler vermemiş. Yani eğer ödülü sözde "kendi halkını ve masumları katleden kişi" yüzünden almadıysa bu demek oluyor ki konu muhtemel olarak kenan evren ile ilgili oluyor.

(bkz:#122022) bu giride denildiği gibi "anc'nin (African National Congress) tavrı modern türkiye'nin reformcusu ve kurucusu atatürk ile ilgili negatif bir düşünceye sahip değildir."

Ha bir de, unesco'nun dünyada atatürk yılı diye bir şeyi vardır. Kendisini "...özellikle sömürgecilik ve emperyalizme karşı en önce açılan savaşların ilk liderlerinden biri olduğunu kabul ederek, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmalarının olağanüstü bir örnek olduğunu ve tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğacağına olan inancını anımsatarak, eylemlerini her zaman barış uluslar arası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmış olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Atatürk'ün kişiliğini ve eserinin çeşitli yönlerini ortaya çıkarmak üzere..." şeklinde tanımlamışlardır.