confessions

franz

Moderatör  · 6 Temmuz 2017 Perşembe

  1. toplam giri 623
  2. takipçi 15
  3. puan 13354

horton hears a who

franz
2008 yılında çıkmış animasyon film.

Dr. Theodor Seuss'un 1940 yılında yayınladığı romanından uyarlanmıştır.

Horton adlı bir filin küçük bir benek üzerinden sesler gelmesini duyması, beneğin içinde var olan dünyada minicik yaratıkların yaşadığı ve horton'un onları güvenli bir yere ulaştırmaya çalışmasını konu alır.

Evrenin büyüklüğü karşısında ne kadar küçük olduğumuzu anlatan enfes bir animasyon. Çocukların hayal dünyasına güzel bir dokunuş yapacağı kesin.

sultan-ı yegah

franz
türk müziğinde bir makam.

ayrıca bir attila ilhan şiiridir.


şamdanları donanınca eski zaman sevdalarının
başlar ay doğarken saltanatı sultan-ı yegâhın
nemli yumuşaklığı tende denizden gelen âhın
gizemli kanatları ruhta ölüm karanlığının
başlar ay doğarken saltanatı sultan-ı yegâhın

yansıyan yaslı gülüşmelerdir karasevdalı suda
bülbüller kırılır umutsuzluktan yalnızlık korusunda
eylem dağılmış gönül tenha çalgılar kış uykusunda
ölümün tartışılmazlığı nihayet anlaşılsa da
başlar ay doğarken saltanatı sultan-ı yegâhın

bir başkasının yaşantısıdır dönüp arkamıza baksak
çünkü yaşadıklarımız başkasının yargısına tutsak
su yasak rüzgâr yasak açık kapılar yasak
belki bu karanlıkta yasakları yasaklasak
başlar ay doğarken saltanatı sultan-ı yegâhın

nur yoldaş 1981 yılında şöyle bir eser bırakmıştır ki tam kafa dinlemeliktir:2018 yılında ise iki şarkıdan oluşan ve şarkıyla aynı adı taşıyan albümlerinde mor ve ötesi grubu da şarkıyı seslendirmiştir;

online yazarlar

franz
Arkadaşlar 9 kişi yakaladım az önce içeride.

Yazmıyorlar da. Neyse ki isimlerini paylaşmayacağım. Swh swh.

Şuan sophos'un da olmadığı listedir ayrıca. İnanılmaz bir robot kendisi, çevrimdışı da olabiliyor. Koderlerin eline sağlık. Swh swh.
2

the brave little tailor

franz
Cesur terzi veya bilinen adıyla bir vuruşta yedi can; grimm kardeşler'in bir masalı.

Dükkanında işiyle uğraşan terzinin kafasında uçuşan yedi sineği tek vuruşta öldürmesi, bunu 'tek vuruşta yedi tane öldürdüm' diyerek böbürlenerek anlatması ve insanların yanlış anlaması sonucu bunu krala iletmeleri ve kralın da kendisinden ülkeye saldıran devi öldürmesini istemesini anlatır.

Şöyle güzel bir Mickey mouse çizgisi de vardır. Mickey kardeş resmen ülkemizdeki artislere taş çıkaracak performans sergilemiştir;

awaara

franz
1951 yapımı, yönetmenliğini raj kapoor'un üstlendiği hint filmidir.

Ayrıca raj başrolde de oynamıştır.

Hakim Raghunath bir hırsızı haksız yere içeri atar. Hırsız intikam için geri döner ve hakimin eşini kaçırır. Kadının hamile olduğunu öğrenince geri gönderir. Kadın hakime hamile olduğunu söyler ve hakim kadını evden kovar.

Daha sonra doğan çocuk bir şekilde hakimin karşısına çıkar ve olaylar bu kesişim üzerinden devam eder.

"Söylesene bana, dürüstün oğlu dürüst; hırsızın oğlu hırsız mı olur?"

Tabii şu efsane şarkıyı bırakmadan geçmeyeyim;Cannes film festivalinde en iyi film dalında ödüle aday gösterilmiştir.

televizyonu açmaya iğrenmek

franz
Zaman zaman yaşadığım durumdur.

Hele ki yalan haber ve sahtecilikle dolu olduğunu düşündükçe, yalnızca belirli programlar -o da kesin saatlerini mıh gibi aklımda tutarak- için elim kumandaya gidiyor.

Bu arada 18:00'da dünya kupası finali var.

nelson mandela

franz
Yarım saattir şunu arıyorum, hala bulamadım hiçbir yerde; "kendi halkını ve masum insanları katleden birinin ismini taşıyan ödülü nasıl almamı beklerler?"

1992'de verilmesi düşünülmüş, kabul etmemiş. 1999 yılında türkiye'nin değişmesi sonucu ödülü kabul ettiğini söylemiş, fakat bu kez bizimkiler vermemiş. Yani eğer ödülü sözde "kendi halkını ve masumları katleden kişi" yüzünden almadıysa bu demek oluyor ki konu muhtemel olarak kenan evren ile ilgili oluyor.

(bkz:#122022) bu giride denildiği gibi "anc'nin (African National Congress) tavrı modern türkiye'nin reformcusu ve kurucusu atatürk ile ilgili negatif bir düşünceye sahip değildir."

Ha bir de, unesco'nun dünyada atatürk yılı diye bir şeyi vardır. Kendisini "...özellikle sömürgecilik ve emperyalizme karşı en önce açılan savaşların ilk liderlerinden biri olduğunu kabul ederek, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmalarının olağanüstü bir örnek olduğunu ve tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğacağına olan inancını anımsatarak, eylemlerini her zaman barış uluslar arası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmış olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Atatürk'ün kişiliğini ve eserinin çeşitli yönlerini ortaya çıkarmak üzere..." şeklinde tanımlamışlardır.

0 /

bunlar ilginizi çekebilir