ateistlere sorulacak sorular

jakoben
''madem allah yok neden yokluğunu kanıtlamaya çalışıyorsun?''devrimcilerin yöntem olarak gericileri neden tarih boyunca keserek,katlederek ilericiliğe ulaştığını irdelemek gerekiyor öncelikle.madem bilimsellik onlarda neden fabrika ayarlarıyla oynamadılar sorusu yönlendirilebilir.bakış açıları değiştirilemez miydi? ya da algıları..küçük reform hareketlerinde üç kağıt yapan aydın kitlelerini saymazsak geneli kanlıdır.şöyle ki gericiler hayatı spiritüel düşler içinde yaşarlar.bir bireyin mantıklı düşünce sistemine sahip olabilmesi için dünyanın ,yaşamın varlık sebebi gibi temel felsefi sorulara
aldığı cevaplarla tatmin edilememiş olması bu noktada mühimdir.çünkü temel olduğuna inandığı bir bilginin üzerine dünya üzerindeki sistemlerin yarattığı sosyolojik-psikolojik çelişkiler temel bilgiyi elinde tuttuğuna inanan bireyde sadece tamamlayıcı ya da yontucu-monte edebileceği argümanlar olarak görülür.sonuçta tanrı vardır.siz ancak bulduklarınızla söylediklerinizle tanrının yarattıklarına sonuç ya da gelişme olabilirsiniz.doğal olarak kaynağa yani sebebe inebilmek içinde mantık gereklidir.adamlar sebebe inemedikleri için sadece yontuyorlar işte özgürlüğü,tanrı inancını(çıkarları doğrultusunda) daha bir çok şeyi.bakın bugün müslüman ülkelerde ölen her insan istatistiktir.medyası ,sağlık sektörü fena sıçmış bir vaziyettedir.bugün gazze'de ölen bir genci belki annesi üç ay eve bekleyecek.o kişileri teşhis edebilecek ne vasıflı yurttaşları var ne bu isimleri öğrenip haber sitelerinde paylaşabilecek medya kadroları.sadece rakam olur onlarda.mantık yok.dolaylı olarak bilgi yok.kader falan var.zaten vasıflı her insanını yine amerika sömüyor alıyor kendi propagandasını yapmakla yükümlü uluslar arası kanallarında muhabir falan yapıyor.gelelim yazdığım soruya.''madem allah yok neden yokluğunu kanıtlamaya çalışıyorsun?''kendi mantık mekanizmalarını böyle kuruyorlar işte.bu insanları bu yüzden öldürdüler devrimciler.geçen yıllarda bir tane lale vardı.tv'ye çıkmıştı.hırsızlığın ortaya çıkarılması muhabbetleriyle alakalı''bu nasıl iş! insanların günah işleme özgürlüğüne müdahaledir bu''demişti..yine tansiyonum düşüyor amına koyayım...özetle bunlar her şeyi söylerler.lafla bunları alt edemezsiniz.bunu bilmeniz gerekiyor.

özet;müslümanla tartışmayın anlamsızdır
mel
Ateistler ne yaptıklarını bilmiyorlar. Ateizme göre çok Tanrı vardır. Her şeyi yaratan ve yöneten tek bir Tanrı yoksa, milyarlarca Tanrı vardır. Atomlar. Ateizme göre bu akılsız, iradesiz ve cansız atomlar tesadüfen(!) bir araya gelmiş kurallı ve neden sonuç ilişkisine bağlı evreni meydana getirmiş, o Evren'de cansız maddeler ve canlı yaratıklar yaratmış, evreni canlı yaratıkları yaşaması için elverişli hale getirmiş, bu canlı yaratıklara akıl ve irade vermiş, aralarından bir canlı türünü daha üstün yaratmış ve egemen kılmış. Bunların hepsi o akılsız, iradesiz ve cansız milyarlarca atomun düzenli bir şekilde tesadüfen bir araya gelmesiyle olmuş! Tesadüfen bir araya gelmişler ama kurallı ve neden sonuç ilişkisine bağlı bir evren yaratmışlar! Bir kere bu Evren'de “tesadüf” yoktur. Bilardo toplarını rastgele 1000 kere çarptırın ve sadece bir kere o topların hepsi birbirine çarpmış olsun. Bu tesadüf müdür? Hayır değildir. Orada matematik ve fizik kuralları var. Sen sadece bir kere o kurala uydun. Eğer kuralı bilip, ona göre orada işlem yapsan o topları her defasında birbirine çarptırırsın. Biz matematik, fizik geometri... bilmiyoruz diye o olaylara tesadüf diyoruz. Halbuki kurallı Ve neden sonuç ilişkisine bağlı bir evrende tesadüf olmaz. Bir de “Tanrı kendiliğinden meydana geliyorsa, insan da kendiliğinden meydana gelir.” Gibi saçma bir söz var. Yahu insanoğlu Tanrıyı, Tanrının verdiği kapasite kadar algılayabilir. Yani bir balığın Tanrı betimlemesi denizi, deniz canlılarını yaratan kendilerine benzeyen bir varlık gibi tasvir edebilir; zira kapasitesi o kadar. Ama Tanrı bu evrende gördüğümüz her şeyden çok farklı ve çok uzaktır. O, her şeyin istisnasıdır. Yaratılmamış ve sonsuz olan yalnızca Tanrı'dır. Ateizm burada çöküyor. O atomları yöneten ve gücü tüm Evren'i işgal etmiş yüce ve bilge bir yaratıcı var. Evren'i ve evrendeki her şeyi yaratan bir Tanrı var. Kaldı ki Tanrı yoksa nesnel, evrensel ahlak diye bir şey de yoktur. O zaman ahlak konusundan kimse kimseyi eleştiremez. Çocuk yapmayıp özgürce ensest ilişkide bulunan örneğin abi kız kardeş, bu insanları nasıl ayıplayacaksınız? Siz onları ayıpladığınızda, size “senin ahlaki değerlerinin doğru olduğunu kanıtlayacak bir kanıt getir.” Diyecektir. Her toplumun ahlak ve kültürleri farklı. Hatta her bireyin ahlakı ve kültürü farklı. Nasıl eleştireceksin evrensel ahlak yasaları yoksa? Tanrı varsa evrensel ahlak vardır ve herkes bu evrensel ahlak kurallarına uymak zorundadır. Uyulmazsa kargaşa olur. Unutulmamalıdır ki bugünkü çağdaş hukuk kurallarımızın temelleri bile Tanrı'nın yasalarından alınmıştır.
comarhunter2k
Bu konudaki sorularınızın cevabını fazla fazla Richard Dawkins ,Stephen Hawking, George Carlin, Rick gervais gibi ünlü düşünürlerin kitap ve programlarından hatta stand up tarzı gösterilerinden bulabileceğiniz konudur . Bana göre insanoğlunun bu konudaki en büyük hatası kendini beğenmişliği ve nirvana seviyesindeki özsaygısıdır sizi illa birinin yaratması gerekmiyor o kadar özel yaratıklar değilsiniz , evren sizin etrafınızda dönmüyor , her bilmediğiniz şeyi , başta hakkında fikriniz bile olmayan sonradan yaratılmış tanrı figürü ile açıklayamazsınız .
Tanrı insanı değil insan tanrıyı yarattı .
mel
Ateistlerden, kurallı ve neden sonuç ilişkisine bağlı evren kendiliğinden nasıl oluştu? Evrensel ahlakı, kötülüğü... nasıl belirliyorsunuz? Tanrı neden var olmasın? Tanrı yoksa yaratıcılarımız atomlar değil mi? Bu akılsız, iradesiz, cansız atomlar canlı yaratıklar nasıl yaratıyor? gibi soruların yanıtını hala alamadım. Stephen Hawking bir röportajında da, “Tanrı yoktur diyemeyiz.” Demişti. Kaldı ki bu insanlar yanılamaz mı? Tanrı'nın varlığını kabul eden ve bilimsel olarak olması gerektiğini söyleyen bir sürü bilim insanı ve felsefeciler var. Bunların söylemleri neden dikkate alınmıyor? Yoksa sadece ateistler mi yanılmaz? Bunların kanıtlı ve mantıklı yanıtını isityorum tabi varsa!

bunlar ilginizi çekebilir