ateistlere sorulacak sorular

jakoben
''madem allah yok neden yokluğunu kanıtlamaya çalışıyorsun?''devrimcilerin yöntem olarak gericileri neden tarih boyunca keserek,katlederek ilericiliğe ulaştığını irdelemek gerekiyor öncelikle.madem bilimsellik onlarda neden fabrika ayarlarıyla oynamadılar sorusu yönlendirilebilir.bakış açıları değiştirilemez miydi? ya da algıları..küçük reform hareketlerinde üç kağıt yapan aydın kitlelerini saymazsak geneli kanlıdır.şöyle ki gericiler hayatı spiritüel düşler içinde yaşarlar.bir bireyin mantıklı düşünce sistemine sahip olabilmesi için dünyanın ,yaşamın varlık sebebi gibi temel felsefi sorulara
aldığı cevaplarla tatmin edilememiş olması bu noktada mühimdir.çünkü temel olduğuna inandığı bir bilginin üzerine dünya üzerindeki sistemlerin yarattığı sosyolojik-psikolojik çelişkiler temel bilgiyi elinde tuttuğuna inanan bireyde sadece tamamlayıcı ya da yontucu-monte edebileceği argümanlar olarak görülür.sonuçta tanrı vardır.siz ancak bulduklarınızla söylediklerinizle tanrının yarattıklarına sonuç ya da gelişme olabilirsiniz.doğal olarak kaynağa yani sebebe inebilmek içinde mantık gereklidir.adamlar sebebe inemedikleri için sadece yontuyorlar işte özgürlüğü,tanrı inancını(çıkarları doğrultusunda) daha bir çok şeyi.bakın bugün müslüman ülkelerde ölen her insan istatistiktir.medyası ,sağlık sektörü fena sıçmış bir vaziyettedir.bugün gazze'de ölen bir genci belki annesi üç ay eve bekleyecek.o kişileri teşhis edebilecek ne vasıflı yurttaşları var ne bu isimleri öğrenip haber sitelerinde paylaşabilecek medya kadroları.sadece rakam olur onlarda.mantık yok.dolaylı olarak bilgi yok.kader falan var.zaten vasıflı her insanını yine amerika sömüyor alıyor kendi propagandasını yapmakla yükümlü uluslar arası kanallarında muhabir falan yapıyor.gelelim yazdığım soruya.''madem allah yok neden yokluğunu kanıtlamaya çalışıyorsun?''kendi mantık mekanizmalarını böyle kuruyorlar işte.bu insanları bu yüzden öldürdüler devrimciler.geçen yıllarda bir tane lale vardı.tv'ye çıkmıştı.hırsızlığın ortaya çıkarılması muhabbetleriyle alakalı''bu nasıl iş! insanların günah işleme özgürlüğüne müdahaledir bu''demişti..yine tansiyonum düşüyor amına koyayım...özetle bunlar her şeyi söylerler.lafla bunları alt edemezsiniz.bunu bilmeniz gerekiyor.

özet;müslümanla tartışmayın anlamsızdır
mel
Ateistler ne yaptıklarını bilmiyorlar. Ateizme göre çok Tanrı vardır. Her şeyi yaratan ve yöneten tek bir Tanrı yoksa, milyarlarca Tanrı vardır. Atomlar. Ateizme göre bu akılsız, iradesiz ve cansız atomlar tesadüfen(!) bir araya gelmiş kurallı ve neden sonuç ilişkisine bağlı evreni meydana getirmiş, o Evren'de cansız maddeler ve canlı yaratıklar yaratmış, evreni canlı yaratıkları yaşaması için elverişli hale getirmiş, bu canlı yaratıklara akıl ve irade vermiş, aralarından bir canlı türünü daha üstün yaratmış ve egemen kılmış. Bunların hepsi o akılsız, iradesiz ve cansız milyarlarca atomun düzenli bir şekilde tesadüfen bir araya gelmesiyle olmuş! Tesadüfen bir araya gelmişler ama kurallı ve neden sonuç ilişkisine bağlı bir evren yaratmışlar! Bir kere bu Evren'de “tesadüf” yoktur. Bilardo toplarını rastgele 1000 kere çarptırın ve sadece bir kere o topların hepsi birbirine çarpmış olsun. Bu tesadüf müdür? Hayır değildir. Orada matematik ve fizik kuralları var. Sen sadece bir kere o kurala uydun. Eğer kuralı bilip, ona göre orada işlem yapsan o topları her defasında birbirine çarptırırsın. Biz matematik, fizik geometri... bilmiyoruz diye o olaylara tesadüf diyoruz. Halbuki kurallı Ve neden sonuç ilişkisine bağlı bir evrende tesadüf olmaz. Bir de “Tanrı kendiliğinden meydana geliyorsa, insan da kendiliğinden meydana gelir.” Gibi saçma bir söz var. Yahu insanoğlu Tanrıyı, Tanrının verdiği kapasite kadar algılayabilir. Yani bir balığın Tanrı betimlemesi denizi, deniz canlılarını yaratan kendilerine benzeyen bir varlık gibi tasvir edebilir; zira kapasitesi o kadar. Ama Tanrı bu evrende gördüğümüz her şeyden çok farklı ve çok uzaktır. O, her şeyin istisnasıdır. Yaratılmamış ve sonsuz olan yalnızca Tanrı'dır. Ateizm burada çöküyor. O atomları yöneten ve gücü tüm Evren'i işgal etmiş yüce ve bilge bir yaratıcı var. Evren'i ve evrendeki her şeyi yaratan bir Tanrı var. Kaldı ki Tanrı yoksa nesnel, evrensel ahlak diye bir şey de yoktur. O zaman ahlak konusundan kimse kimseyi eleştiremez. Çocuk yapmayıp özgürce ensest ilişkide bulunan örneğin abi kız kardeş, bu insanları nasıl ayıplayacaksınız? Siz onları ayıpladığınızda, size “senin ahlaki değerlerinin doğru olduğunu kanıtlayacak bir kanıt getir.” Diyecektir. Her toplumun ahlak ve kültürleri farklı. Hatta her bireyin ahlakı ve kültürü farklı. Nasıl eleştireceksin evrensel ahlak yasaları yoksa? Tanrı varsa evrensel ahlak vardır ve herkes bu evrensel ahlak kurallarına uymak zorundadır. Uyulmazsa kargaşa olur. Unutulmamalıdır ki bugünkü çağdaş hukuk kurallarımızın temelleri bile Tanrı'nın yasalarından alınmıştır.
comarhunter2k
Bu konudaki sorularınızın cevabını fazla fazla Richard Dawkins ,Stephen Hawking, George Carlin, Rick gervais gibi ünlü düşünürlerin kitap ve programlarından hatta stand up tarzı gösterilerinden bulabileceğiniz konudur . Bana göre insanoğlunun bu konudaki en büyük hatası kendini beğenmişliği ve nirvana seviyesindeki özsaygısıdır sizi illa birinin yaratması gerekmiyor o kadar özel yaratıklar değilsiniz , evren sizin etrafınızda dönmüyor , her bilmediğiniz şeyi , başta hakkında fikriniz bile olmayan sonradan yaratılmış tanrı figürü ile açıklayamazsınız .
Tanrı insanı değil insan tanrıyı yarattı .
mel
Ateistlerden, kurallı ve neden sonuç ilişkisine bağlı evren kendiliğinden nasıl oluştu? Evrensel ahlakı, kötülüğü... nasıl belirliyorsunuz? Tanrı neden var olmasın? Tanrı yoksa yaratıcılarımız atomlar değil mi? Bu akılsız, iradesiz, cansız atomlar canlı yaratıklar nasıl yaratıyor? gibi soruların yanıtını hala alamadım. Stephen Hawking bir röportajında da, “Tanrı yoktur diyemeyiz.” Demişti. Kaldı ki bu insanlar yanılamaz mı? Tanrı'nın varlığını kabul eden ve bilimsel olarak olması gerektiğini söyleyen bir sürü bilim insanı ve felsefeciler var. Bunların söylemleri neden dikkate alınmıyor? Yoksa sadece ateistler mi yanılmaz? Bunların kanıtlı ve mantıklı yanıtını isityorum tabi varsa!
zehir
Ateizm ve Evrim Teorisi Birbirini Desteklermi Yoksa Çelişir mi?

Şöyleki Evrim Teorisine Göre İlk Canlı Suda Proteinden Oluşmuştur.İslam İnancına Görede Aynı Şekildedir Tek Farkı Evrim Teorisi Bunu Bir Tesadüf Olarak Açıklarken İslam İnancı Yaradılış Olarak Açıklar.

Biz Bu Oluşan İlk Canlıya X Diyelim. Evrim Teorisinde Süreç Şu Şekilde Devam Eder Oluşan Hücre Değişen Şartalara Göre Daha Komplex Bir Hale Dönüşür.

Milyonlarca Yıl Evrilerek Bugün ki İnsan Ortaya Çıkar. Bugün ki Oluşan İnsana İse Y Diyelim ve Devam Edelim Bu Durumda Evrilmeye Hala Devam Ediyoruz.

Teknolojimiz Gelişiyor Matematik ve Fizik Dehası Oluyoruz Yeni ve Daha Gelişkin Enerji Kaynakları Bulup Geliştiriyoruz,İnsan Vucudu Hakkında Yeni Şeyler Keşfedip Özelliklerini Artırıp Azaltıyoruz vs vs.

Peki Bundan 1 Milyar Yıl Sonra Elbette Yaşanabilecek Bir Dünya Kaldığını Varsayıyorum.İnsanın O Kadar Çok Evrilip Kendini Geliştirdiğini Düşünürsek. Maddeyi Herhangi Bir Enerjiye Enerjiyide Herhangi Bir Maddeye veya Canlıya Dönüştürebilecek Teknoloji veya Yeteneğe Mutlaka Sahip Olacaktır.

Bu Bir Milyar Yıl Sonra Oluşan İnsan Modelinede Z Diyelim. Birgün Bu Z Modelindeki İnsan Sahip Olduğu Yeti ve Teknoloji İle Ben Bir Evren Yapacağım ve İçine Bir Tek Hücreli Canlı Koyacağım Derse ve Yaparsa.

Yani En Başta X Dediğimiz Canlıyı Koyarsa ve Bu X Canlısı, Y'ye Yani Bizim Gibi İnsana Evrilirse Bu Durumda Y Canlısı Yaratılmış Olmuyormu. Z Yaratıcı Olmuyor mu? Ateizm Z'in Varlığını Kesin Bir Şekilde Reddediyor Ama Evrime Göre Var Gibi Görünüyor. Bilemiyorum Belki Biz Şuan Y Canlısıyız ve Aramızda Z'in Varlığını Reddedenler Var

Kısacası Ateizm ve Evrim Teorisi Bu Duruma Göre Çelişmiyor mu?
3
zehir
Tevrat, İncil, Kur'an- Kerim, Tamamı Olmasada Bazı Pali Kanon Metinleri ve Bulabildiğim Kadar Kojiki Metinleri vs vs Sen Bulardan Bi Haber Yaşayabilirsin ki Niteliklerinde Onu Gösteriyor Okuduğunu Tam Anlamamak ve Cahil Cühela Cevaplarla.

İlki Okuduğunu Anlamamışsın Çünkü Ben Burda İslam İnancına Göre Adem ve Havva'nın Yaradılışından Bahsetmedim, İslam İnancına Göre İlk Canlının Yaradılışından Bahsettim. İkincisi İslam İnancına Göre Yaradılan İlk Canlının Adem ve Havva Olduğunu Zanneden Dahilerden Sanıp Yorum Yapman Ayrı Cahillik Zaten. İslam İnancına Göre Adem ve Havva Dünyaya Gönderildiğinde Dünyada Canlılar Zaten Vardı Biz Bu Canlıların Yaradılış veya Evrilişini Konuşuyorum Adem Havvayı Değil. Kısacası İlk İnsanı Değil İlk Canlıyı Konuşuyoruz.

'Allah her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi kanat üstünde,kimi ayağı üstünde yürüyor, kimi de dört (ayağı) üstünde yürüyor.' (Nur, 24/45) (3)

Eğer Arapça Bilgin Varsa yada Arapçayı İyi Bilen Birini Tanıyorsan Yukarıda Yazdığım Ayetin Arapçasını Okuduğunda Mealinden Daha Geniş Kapsamlı Bir Anlam Çıkarabilirsin.

Ayrıca Evrim Benim Bahsettiğim Z Evresini Açıklamıyormuş Neden? Çünkü Evrim Teorisinin Sonunda Ne Olacağı Belli Değil. İnsan Yaşayacağı Ortama Uyum Sağlar.

Yiğido Ben Burda Evrilere Altın Sıçabileceğimiz Hale Gelmekten Bahsetmiyorum. Teknolojik Gelişmelere Dayanarak Varsayımda Bulunuyorum.
Teknolojik Gelişmelerle Bu Yetiye Sahip Olursa Diye Varsayımda Bulunuyorum. Terar Tekrar Oku. İnsan Tek Hücreliyi Yaratsa Bile Sonsuz Zamanda Var Değil.
Peki Ya İnsan Bilincini Kopyalayacak Teknolojiye Erişirsek, Teknolojiyle Bedenlerimizi Destekleyip Ölümsüz Bir Canlı Haline Gelirsek Sana Bunlardan Yüzlercesini Sayabilirim.

Dediğim Gibi Bu Varsayım Üzerine Doğrultulmuş Bir Soru. Eğer Bir Canlı Suda Tesadüfen Oluşabiliyorsa Bu Varsayımında Gerçekleşmesi Mümkündür. Mantarlaşmış Zihniyetle 'yoah ammmuna koum' Diyerek Reddetmenin Bir Anlamı Yok Cevabını Bilmiyorsan Araştır Yada Çekil Kenara Bilen Biri Cevaplasın Cahil Cühele Konuşup durma