beytlehem

sophos
Ekmek evi, İsa mesih'in doğduğu yer. Yeruşalim'e yakın olan yahudiye'deki kent. Eski adıyla efrata'dır.

Bir tane daha beytlehem vardır. kuzeydeki celile denizi'nin ve nasıra'nın yanındaki beytlehem'dir. Kimi isa mesih'in burda doğduğunu da iddia eder ama kutsal kitap'da yahudiye dediği için pek kabul görmez.

(Araştırmada yardımcı olabilecek ingilizce yer isimleri: nazareth: nasıra, celile: galilee, beytlehem: bethlehem, yahudiye: judea)
1

kitap hediye ederken yazılacak notlar

yanlis kodlama
Aynı Yıldızın Altında filmi yeni çıkmış, herkes öv öv bitiremiyor. Filmi bi izledim salya sümük ağladım filmle yatıp filmle kalkıyorum yani. O sırada da yıllardır yaşadığım şehirden taşınacağız. Arkadaşlarımdan, sevgilimden ayrılacağım için her gün ağlıyorum falan. Ayrılık günü geldiğinde elinde kitapla gelmiş sevdiğim. Aynı Yıldızın Altında kitabıyla... İçine bir not yazmış: "Bir gün ayrılsak da kalplerimiz Aynı Yıldızın Altında."

kitap hediye ederken yazılacak notlar

gece
kitap hediye ederken içine not yazmak biraz ince ruhlu insanlara yönelik bir olay. Şahsen bana hediye edilen kitapta, kitap kadar nazik bir not bulursam sevincim ikiye katlanır.
Örnek yazılacak notlar.

Dune kitabından,
* "Korkmamalıyım. Korku akıl katilidir. Korku toptan yok oluşu getiren küçük ölümdür. Korkumla yüzleşeceğim. Üzerimden ve içimden geçmesine izin vereceğim. Ve geçip gittiği zaman, geçtiği yolu görmek için iç gözümü ona çevireceğim. Korkunun gittiği yerde hiçbir şey olmayacak. Yalnızca ben kalacağım."

* "Ah binlerce dişli solucan,
Devası olmayan dertler vermesen olmaz mı?
Seni her şeyin başlangıcına çeken
O beden ve nefes
Canavarları besler,bir ateş kapısında kıvranan!
Onca kıyafetin arasında yok ki bir kaftan,
Örtsün tanrılık sarhoşluğunu
Gizlesin arzunu alev alev yanan"

Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabından notlar
* "İyilere ve doğrulara bakın! En çok kimden nefret ediyorlar? Kendi değer levhalarını parçalayandan, bozandan, yasa bozandan: Oysa o, yaratıcıdır."

* "Ama yurt bulamadım hiçbir yerde: Bütün kentlerde tedirginim ben, ve bütün kapılarda ayrılış. Son zamanlarda yüreğimin beni yönelttiği bugünün kişileri, yabancı ve alay gibi geliyor bana; bense sürülmüşüm ana yurtlarıyla baba yurtlarından."

<h2> kitap hediye ederken içine not </h2>


* ""Raslantı"; -yeryüzünün en eski soyluluğu; geri verdim onu her şeye, her şeyi ben amaç tutsaklığından kurtardım."

Küçük Prens kitabından alıntılar

* "Onu dinlememeliydim," diye açıldı bir gün bana, "Çiçekleri asla dinlememelisin. Onları seyretmeli, onları koklamalısın yalnızca"

* "Çölü güzel kılan, bir yerinde bir kuyu saklıyor olması."

* "Ama gözler gerçeği göremez ki. Yüreğiyle aramalı insan."

Romeo ve Juliet den hediye edilecek kitaba yazılacak notlar.
* "Aşk sana hoyrat davranırsa, sen de hoyrat davran ona. Acıtırsa diken gibi, dikeninle sokup yeniver aşkı."

*Ah, parlak yanmayı öğretiyor meşalelere! Bir Habeşin kulağındaki mücevher gibi asılmış sanki gecenin yanağına. Öyle zengin bir güzellik ki, el sürmeye gelmez, öyle değerli ki fazla gelir yeryüzüne! Şu güzel, akranları arasında nasıl görünüyorsa, öyle görünür ak bir güvercin kargalar arasında. Dans bitince durduğu yeri gözleyeyim, eline değsin de kutsansın kaba elim. Gönlüm hiç sevdi mi şimdiye dek? İnkar edin gözlerim! Çünkü gerçek güzelliği görmedim bu geceye dek."


vodka

zeybek
dün gece ukrayna'dan gelen bir litre kadar olan ve mesai arkadaşlarımla shot shot gömdüğüm alkollü içecek.

sonradan vurmasıyla mest eden bir zamazingo. vişneyle de güzel gidiyor. bardakta içeceksem bardağa jelibon atıyorum. iki üç bardaktan sonra jelibonları yiyorum muazzam bir keyif.

evde böyle şeylere üşeniyorum ama bana böyle ucuza rakı vodka boğma vs çözebilecek yazar varsa aksın gelsin.
1

vodka

sophos
Rusça "водка" (latin alf. vodka) diye yazılsa da garip bir kuraldan dolayı "votka" olarak telaffuz ediliyor. Türkçeye de bu şekilde geçmiş.

laik sözlük

hades64
maşallah maşallah online sayısı tavan sevideye şaka maka sözlüğe online sayısı az belki daha sonra artar diye ara verdim bıraktım. artmaktan çok azalmış sanki açıkçası insanın 3 bilemedin maksimum 5 kişinin okuyacağı entryler yazası gelmiyor sözlükte sohbet dönmüyor onlinr sayısi arttırılmalı.
laik sözlük

entelektüellik

liberalist
Kesinlikle ama kesinlikle kitaplardan data biriktirip bunları millete pazarlamak değildir. Olaylar arasında rasyonel neden - sonuç ilişkileri kurup realiteyi olabildiğince yakınsamaktır. Bir nevi zihinsel bir işletim sistemi diyebiliriz ve açıkçası ben bunun sonradan kazanılabilecek bir beceri yahut yetenek olduğunu düşünmüyorum.
2