laik sözlük yazarlarının uyuz oldukları insan tipleri

harflervekibrit
Fotoğraf çekerken, oraya gittiğini kanıtlamak gayesi taşıyan ve karenin içine illa ki kendisini de dahil eden insan tipi. Manzara fotoğrafı çekecek kadrajın köşesine kendisi de girerek ablak suratı ve her her her fotoğrafta aynı açıdan aynı samimiyetsiz gülümsemesi ile fotoğrafı bozmuş. Boğaz çekmiş, "seni yeneceğim istanbul" duruşuyla kekoluğun zirvesinde, yine fotoğrafı bozmuş. Bugün 18 mart kutlayacak, şehitler için yazdığı upuzuuun yazının eşlik ettiği abide fotoğrafının önünde illa kendisi de olacak. Bir kere metinle görsel uyuşmuyor orada kabak gibi sen olunca. İnsanlar sen kendini sosyal medyada göster diye mi savaştı ulan? Bu insanlar entellektüel, sanatçı filan olduğunu sanan, kendini göstermekten başka derdi bulunmayan zavallılar. Oh be buraya yazdım da rahatladım!

puslu kıtalar atlası

harflervekibrit
ihsan oktay anar'ın ilk romanıdır. Beyin yakar, çünkü düşümüzdeki insanların da düşünceleri olabileceğini ve dahası, bizim de gayet tabi birisinin düşü olabileceğimizi ortaya atar. hoşuma giden bir tarafı, kurguyu ne kadar masalsı anlatırsa anlatsın bir bilimsel temele oturtmasıdır. Tıpkı gerçek hayattaki gibi küçücük sebepler ortaya çıkardığı determinizm ile kocaman sonuçlara yol açar. İhsan oktay, işte bu "yol"u çok güzel yazmış bu kitapta. Senelerce bitmiş halde masasının çekmecesinde beklemiş olan bu kitabın o çekmecedeki senelerine yanarım.
Puslu kıtalar'ın ana fikri de hakikatin akılla anlaşılamayacağıdır. O sadece akar ve yaşanır. Uzun ihsan da düşünde oğluna bunu "yaşatmaya" karar verir. Bütün evrenin ibaret olduğu "şu an", bizim zihnimizden başka nerededir ki? ve baştan sona okunması sakıncalı olan bu atlası "düşünüp yazarak" verir ona. Hikaye postmoderndir, paradoksaldır. Oğlu kitabı baştan okursa başına döner.
"Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah! Evet, dünya bir masaldır."

ihsan oktay anar

harflervekibrit
Hayranı olduğum, "Ne yazsa okurum." dediğim, romanlarının dünyasına göre bir dil inşa eden, bu dili okudukça usul usul öğreten, türkçenin ne muazzam bir dil olduğunun kanıtı yazar. Her kitabında "çekik gözlü, elmacık kemikleri çıkık, uzun boylu" bir adamı göze batmayacak bir yere ustaca yerleştirir. Zihnin gücü ve sonsuzluğu, bilim ile dinin ve geleneklerin iç içe geçtiği bilim kurgular, zaman yolculuğu, geçmişi değiştirme ve geleceğe gitme, sonsuz hayat düşü, mükemmel insanın aslında kusurlarında saklı olduğu, dönem ironileri ve ince mizah; eserlerinin konularını oluşturur. Onun kitaplarını okurken bu adamın böyle bir dili kurabilmek için kaç bin tane tarih kitabı okumuş olduğunu düşünmeden edemem. Son romanı galiz kahraman'da edebi çizgisini biraz mizaha saptırmıştır. Bize böyle bir okuma hazzı yaşattın, var olasın uzun ihsan.

annebabanıza ait bir cümle

harflervekibrit
-Annem, böreği beğenmeyen kardeşime,
"Koy içine kıymayı, dedemin pabuçları bile yenir."
-Annem, kendimden 10 yaş büyük bi adamdan hoşlandığım bir sırada bana,
"Ohoooo ne bağların otundan otlanmıştır o."
-annem, herkesin peşinden gitmeye çalışan 4 yaşındaki yeğenime,
"köye gidenin köpee, suya gidenin susaaa olmuşun sen."
Son olarak, kardeşim vs. Annem:
+bisikletle gidicem doktora.
-olmaz terli terli çıkılmaz doktorun karşısına.
+sevişmiycem anne doktorla.
-belli olmaz bu işler oğlum. Swh swh...

laik sözlük yazarlarının uyuz oldukları insan tipleri

sophos
Irkçılar

İnsanların seçemediği şeylere laf edenler

Çomarlar;
Akp'ye oy atanlar,
dinini doğru, barış dini, evrensel zanneden müslümanlar
Ve inançlarını bilimle açıklamaya çalışmaları

Her şeye Duyar kasanlar

Sürekli mc donalds, burger king, starbucks'dan yiyip içenler, bunu maarifet sanıp bir şey olunca amerika'ya sövmeleri.

bunlar ilginizi çekebilir