içimde lise son sınıfın son cumasının ince kederi var

ickial
son kez o sıralarda beraber oturmanın verdiği hüznü lisede iyi dostluklar kurmayan anlamaz, deli saçması gelir. hüzünlenmiştim kendi adıma, bir daha öylesine bir ortamın geri gelemeyeceğini farkında olmak, okuldan çıkarken ayaklarının geri gitmesi, gitmek istememesi. o son cuma boğazında bir yumru oluşması. tarifi ilginç bir gün açıkçası. liseye dair her anı daima özlenmeli.

didim

abSolute
Aydın'da yaşamama rağmen gitmediğim tek ilçesidir. Herkes tarafından övülüyor, yaz da geldiğine göre hadi bakalım saldım okulu swh

Avrupada yaşamak

altayhan
Avrupa tabiki güzel, hayat güzel, daha rahat, özellikle batı ve kuzey avrupa ülkeleri. Ama insanın parası olduktan sonra kamboçya'da bile mutlu yaşar. Bizim sorunumuz meteliksizliktir bence.

didim

altayhan
Aydın'a bağlı bir ilçedir. Antik adı didyma'dır. Nüfusunun yarıdan yakınını ingilizler oluşturmakta.

Altınkum plajıyla meşhur olan ilçede apollon tapınağı görülmesi gereken yerlerden biridir. Yine altınkum plajı ile marina arasındaki tepede türk-yunan dostluk anıtı vardır ve tepenin manzarası muazzamdır.

Özellikle yaz mevsiminde ingilizler ilçenin sahil kesimini istila ederler adeta. Zaten sezonda turistik mekanlarda ingilizce ve kürtçe'den başka dil duyamazsınız.

Diğer tatil yerlerine göre nispeten ev fiyatları ucuzdur. Düz bir ovaya kurulduğu için imar alanı geniştir ve satılık ev boldur. Tavsiye edilebilir.

laiklik ne değildir

scabies
Laiklik dinsizlik değildir.
Laiklik solculuk değildir.
Laiklik komünist yada anarşist olmak değildir.
Laiklik dinleri kötülemek , dinlere hakaret etmek değildir.
Laiklik içki içmek , sigara içmek değildir.
Laiklik sevgilinle her yerde , istediğin şeyi yapabilmek değildir.
Laiklik her müslümanı terörist görmek değildir.

aramice

sophos
Aramice ya da Aramca, Sami (Semitik) dil ailesi'nin Kuzey-Batı grubundan bir dil.
Suriye ülkesinin eski adı olan Aram sözcüğünden adlandırılmıştır.

İsa'nın konuştuğu dildir (Celile lehçesi);
İsa zamanında yahudiler de ibranice yerine genellikle aramice konuşuyorlarmış.

Aramice en eski kaynaklar MÖ 2. binyıl başlarında Suriye'de bulunmuştur. MÖ 1. binyıl başlarında Babil ve Asur ülkelerini içeren Mezopotamya'da Akkadca yerine egemen dil olarak benimsenmiş, MÖ 6. yüzyılda tüm Yakındoğu'da egemenlik kuran Pers imparatorluğu'nun resmi dili olmuştur.

Antik çağ'da bugünkü suriye'de oturan bir sami halkı konuşuyormuş bu dili.

Birçok lehçeye ayrılıyor ve
Aramicenin Urfa lehçesinden türeyip MS 2. yüzyıldan itibaren Süryani Alfabesi (Estrangelo) ile yazılan lehçesine Süryanice adı veriliyor.
aramice

puslu kıtalar atlası

harflervekibrit
ihsan oktay anar'ın ilk romanıdır. Beyin yakar, çünkü düşümüzdeki insanların da düşünceleri olabileceğini ve dahası, bizim de gayet tabi birisinin düşü olabileceğimizi ortaya atar. hoşuma giden bir tarafı, kurguyu ne kadar masalsı anlatırsa anlatsın bir bilimsel temele oturtmasıdır. Tıpkı gerçek hayattaki gibi küçücük sebepler ortaya çıkardığı determinizm ile kocaman sonuçlara yol açar. İhsan oktay, işte bu "yol"u çok güzel yazmış bu kitapta. Senelerce bitmiş halde masasının çekmecesinde beklemiş olan bu kitabın o çekmecedeki senelerine yanarım.
Puslu kıtalar'ın ana fikri de hakikatin akılla anlaşılamayacağıdır. O sadece akar ve yaşanır. Uzun ihsan da düşünde oğluna bunu "yaşatmaya" karar verir. Bütün evrenin ibaret olduğu "şu an", bizim zihnimizden başka nerededir ki? ve baştan sona okunması sakıncalı olan bu atlası "düşünüp yazarak" verir ona. Hikaye postmoderndir, paradoksaldır. Oğlu kitabı baştan okursa başına döner.
"Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah! Evet, dünya bir masaldır."

bunlar ilginizi çekebilir