gopnik

mahir the comar avcısı
rusya kız meslek lisesi önünde saçları yarım kilo joleli, ellerinde soda şişesi gibi vodka şişesi olan, yoldan geçenlere 50 penni ver tırrek diyen rusya'nın kekoları.
internette dolaşan fotoğrafları ile türk kekoları arasında ki tek fark rus gopniklerin sarışın olması.

gopnik
gopnik
gopnik

Feminizm

the spook
insanların gittikçe abartmaya başladığı akım. bugün otobüste yanım boş, ''buyurun hanımefendi oturabilirsiniz'' diyorum. ''Hayır, ben feministim'' diyor, garip...

berna

codex cumanicus
İlkokul sekizinci sınıftan sıra arkadaşımdı bu kız. Ben o dönem tam bir it kopuktum Berna da bi o kadar çalışkan ve über zeki bir kızdı. Ben sbs dönemlerinde siki taşşağı sallayarak sınavlara girerken bu kız dereceleri zorluyordu. Derken o fen lisesine yerleşti ben de anadolu. Şimdilerde pilotaj okuyor, ben de yarına öğretmenlik sunumu yetiştirmeye çalışırken uçuş videolarını izliyorum.

(bkz:Niye var ki bu hayat?)

tesbih nasıl çekilir sorunsalı

codex cumanicus
Tesbihat esasında parmak boğumu hesabına dayanan kısmi matematiksel ve dini bir ritüeldir. Asrı Saadette Muhammed Peygamberin İslamiyeti tebliğ ettiği yıllarda bunun belli bir tasviri yoktu. Çok sonraları icad edilen bir hededir tesbih. O sebeple nereye nasıl salladığınızın pek de bir önemi yoktur.

Selahattin demirtaş

pencere
edebiyatçı, ressam, müzisyen ve hdp lideridir. bianet haber sitesine verdiği mülakattan bazı bölümleri paylaşıyorum;

2015 genel seçimlerinde muğla mitinginizde, “ahmet kaya'yı gizli gizli dinlediğiniz gibi selahattin demirtaş'ı da dinlediğinizi biliyoruz” gibi bir pankart vardı. sizce de, size hem çok kızıp hem de gizlice izliyorlar mı?

bana kızanların beni izlediklerini sanmıyorum. izleselerdi kızmazlardı. kızanlar, beni tam izlemeden önyargı sahibi olanlardır. onlara saygı duyuyorum. herkes beni izlemek veya sevmek zorunda değil. ama oy vermeyi düşünmeyen milyonların izleyip sevdiğini biliyorum. kimi gizli (platonik :)) kimi açıktan sevip izliyor halen

avrupa birliği süreci gibi konular yeniden demokratikleşmeye neden olabilir mi?

girdiği kabın şeklini almakta zorlanmayan pragmatizim esaslı ve omurgasız bir siyasetin nereye evrileceğini kestirmek zor. ama herkesin daha ağır baskılara hazırlıklı olmasında yarar var.

cezaevinde olmasaydınız şu anda politik anlamda nerede olurdunuz?

kehanette bulunmak gibi bir niyetim yok ama nerede mücadele varsa orada olurdum. şimdilik zindanlarda mücadele var ve buradayım

başta kendi çocuklarınız olmak üzere, türkiyeli çocuklar için nasıl bir ülke hayal ediyorsunuz?

hayal etmiyorum sadece, bunun için mücadele de ediyorum. her insanın, doğanın bir parçası olarak eşit, özgür, barış içinde yaşadığı bir yeryüzü için mücadele ediyorum.

yusufçuk

pencere
bilimsel adı anisoptera olan muhteşem varlıktır. tabii ki kendisini ilk gördüğüm 8 yaşımdan beri benim nazarımda da ismi helikopter böceğidir. doğanın bu halde şekillendirdiği bir canlı hatırına bile olsa o gün bugün asla doğaya bilerek veya bilmeyerek hiç zarar vermemeye gayret ederim. benim en sevdiğim ve hayranlık duyduğum canlı türlerindendir.

genel itibarıyla böcek belgesellerine bayılırım. size de izlemenizi tavsiye ederim. özellikle karınca kolonilerinin işleyişi, evrende tek şuur sahibi yaratıklar olduğumuzu sorgulatır. ben bunu sorgulamıyorum bile. biz insanlar sadece dilimiz olduğu için böyle saçma bir şeyi iddia edebiliyoruz. karıncalar bunun reklamını yapacak düzeyde bir ağız dile ihtiyaç duyup evrimlerini bu denli gereksiz bir şeye yönlendirmemişler. hele ki, karıncaların yakın akrabaları olan arı belgeselleri izledikten sonra, uzayda insan dışı akıllı yaşam formları haberleri hiç dikkatimi çekmemeye başladı.

biz insanların evrimi bu muhteşem canlılardan baya eksiktir. bu canlıların hiç biri ellerine bir balta alıp deli gibi bindikleri dalı kesmenin aptalca gayreti içinde değillerdir.

migros bira indirimi

mahir the comar avcısı
tekel bayilerinin tepkisini çekmiş indirimdir. Migros tekellerde satılan 12 tl lik birayı 8 tl ye kadar düşürerek biralarda %25 - %40 arası indirim uygulamış. Yapılan indirim 2 gün sürecek demişerdi ama bazı marketlerde hala sürüyor. Balıkesir migrosta indirimli fiyattan satışlar devam ediyor. Keşke kalıcı bir kampanya olsa diyecem de tapdk buna izin verir mi emin değilim. %80 ni vergi olan alkole %25 indirim gelince seviniyoruz tam türkiye ye yakışır bi hareket.

tesbih nasıl çekilir sorunsalı

zaynlaik
hakkında farklı görüşler bulunan aslında cevabının o kadar da önemli olmadığı gereksiz sorunsaldır. öncelikle tesbih çekmenin belirli bir standardı bulunmadığı için isteyen istediği gibi çeker fakat kız meslek lisesi önünde ömrünün üçte ikisini geçiren kekoların sağa sola yuvarlayarak sallaması kadar itici bir şey yok. gerçi çoğu insan gibi ben de tesbihin kendisini itici buluyorum ama en azından bağzı insanlarda o kadar iğreti durmuyor. birde namaz sonrası tesbih çekimi var buna tesbihat diyorlar. 33 kere 3 farklı şekilde çeşitli arapça şeyler söylüyorlar ( ya allah, bismillah, elhamdürillah vs)

northrop corporation

zaynlaik
1939'da kurulmasından 1994'e kadar Grumman'la Northrop Grumman'ı kurmak üzere birleşmesine kadar önde gelen bir Birleşik Devletler uçak üreticisidir. Şirket , en başarılı şekilde B-2 Spirit gizli bombardıman uçağı kanat tasarımı geliştirmesiyle tanındı.
F-5 o kadar başarılıydı ki Northrop 1970'lerin ve 1980'lerin çoğunu başarısını benzer hafif tasarımlarla çoğaltmak için harcadı. F-5'i geliştirmeye ilk girişimleri, çok daha güçlü motorlara sahip olan ve daha yüksek gücün izin verdiği mühimmatın arttırılmasını sağlamak için kanadı daha yüksek bir konuma getiren N-300'dü. N-300 daha da büyük motorlarla P-530'da daha da geliştirildi; bu sefer soğutmayı iyileştirmek ve motor bölmesinin daha hafif olmasını ve daha fazla kanat yüzeyinin daha hafif olmasını sağlamak için az miktarda "bypass" ( turbofan ) bulunuyor. P-530 ayrıca modern uçaklarda gerekli görülen radar ve diğer sistemleri de içeriyordu. Hafif Savaşçı Ne Zamanprogram açıklandı, P-530 P-600 ve sonunda General Dynamics F-16 Fighting Falcon yarışmasını kaybeden YF-17 Cobra olmak için ekipmanlarının çoğundan sıyrıldı.

hırrime

mahir the comar avcısı
kürtçe ve zazaca y****m anlamına gelen söz. dj dikkat videosu sonrasında tüm türkiye de dillere dolanmıştır. bi dj dikkat ülkenin dil yapısını değiştirdi. hayatında tek kelime kürtçe, zazaca küfür etmemiş adamlar şimdi sağda solda hırrıme, hırrım gibi şeyler söylüyor.

berna

pencere
akgün akova'nın ''sevdiğim kadın adları gibi'' kitabından güzel bir şiiri;

sonra gittik bir kır kahvesine oturduk
bizimmiş gibi bütün güneşler
bahçelere gelincik döşüyordu ilkbahar
takmış baca temizleyicilerini koluna
çay bardaklarına değdirdik yenilemek için dudaklarımızı
eski aşklarımızdan söz ettik, yitik kuş seslerinden
kapının yanında bekleyen bavullardan
“kanatlara inanmak için çok geç,” dedin
“bu kadar kırılıp dökülmüşken yatak odaları,
hızla soğuyan bir çorbaya benziyor yaşam,
bazı geceler zamanın kokusunu duyuyorum birden uyandığımda
bazı sabahlar ayın çatladığını,
yalnızlığın bembeyaz gözleri var
çalar saatimin üstünde uyuyor şimdi
görülmeyen bir düş gibi”

sözden çok yazıyı sevdiğin için
kendimi şiir bilip sustum
ve yeniden okudum
karda koşan atların sırtında
dolaştırdığın sözcüklerini:

“eşyalarım yerleştirilmişti otobüse, yolcular yerlerini çoktan almıştı.
uğurlamaya gelen güzel insanlarla da konuşmuyorduk o sırada,
bir sondu yaşadığımız an.
bense seni bekliyordum;
bir yaşama, bir kente ve hepinize veda ederken
en çok seninle kucaklaştığımda anlayacağımı biliyordum,
geri dönüşsüz bir yolculuğa çıktığımı.
gözyaşlarım bekliyordu, şimdi değildi sırası, biraz sonraydı.
oturduğum koltuktan, akıp giden görüntülerin uzaklığında
yüzümün anlamlarının yitip gittiğini seziyordum.
sevgiliye duyulan özlem kadar büyüktü
seninle vedalaşmaya duyduğum da.
gelmedin, bilmeliydim…
ben de gelmezdim.
o günden sonra, söz verdiğin mektubu bekler oldum,
boşluğunu doldursun diye;
yazmadın.”

mektup dağıtan bir postacıya rastladıktan sonra
gittik bir kır kahvesine oturduk
bizimmiş gibi bütün kuşlu zarflar
kırıklarla dolu olsa da kanatlar sevgili berna
yeniden uçmak için küçük bir rüzgar yeter
ve fısıldar bize ilkbahar:

yürekten yüreğe savrulan çiçektozudur aşk

nick kyrgios

the spook
Şimdilik, dünyanın 33 numarası olan genç ve agresif tenisçi. iki maçından birinde mutlaka hakem veya seyirci ile kavga ediyor. 'Teniste olan kavgalar' gibi toplanmış bir videoya denk gelirseniz, kesin söylüyorum 3 videodan birisinde başrol bu arkadaştır.