ülkü ocakları

jitemci
alparslan türkeşin ckmp'yi mhp olarak değiştirip ümmetçilik yoluna girmesiyle bütün türk ve türkçü isim sembollerinden ayrılarak atatürk zamanından var olan çoğu 'Türk Ocakları'nı ülkü ocakları olarak değiştirmesiyle mavi den islam yeşile dönmesi bünyesinde ki gençleri şehlere el öptürmeye götürmesi vs sonuçları ortaya çıkmış saçma sapan oluşumlardan bir tanesi.

yanılmıyorsam 1999 veya 2000'de devlet bahçeli partiye başkan olunca ülkü ocaklarını kapatıp partiden ayırmıştı daha sonra kendi adlarıyla bağımsız olarak tekrar açılmışlar.
2
-----
Ülkü Ocakları'na ilk girdiğimde çok heyecanlıydım. Ama sonraki tablo bana hayal kırıklığı yaşattı. Reise tapan, fikri olmayan, bilgisiz, takım elbiseyle tespih sallayan, ümmetçi, eleştiri kabul etmeyen, Türkçe dil bilgisini ve Türk tarihini dahi bilmeyen reise yalaka tipler. WhatsApptan reis bir şey yazıyor, bütün yalakalar başlıyor, "reis cansın, reis canım sana feda..." şaşırdım, dedim: "n'oluyo amk!" Neyse; Türkiye'nin en büyük gençlik örgütü olan Ülkü Ocakları'nda Matematik, fen, sanat, spor... yok. Akletmek, kritik düşünmek, sorgulamak... yok. Şu anki Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz, askerliğini bedelli yapmış sanırım. Ocakta, dogma almış başını gitmiş. (bu ülkenin solcuları da aynıdır.) Hatta akp'ye de laf söyletmiyorlar. Ocakla anlaşamadım ve ayrıldım. Ayrıldıktan sonra da tüm ideolojiler dogma haline geldiği için zararlı olduğuna ve yalnızca akla, hukuka, demokrasiye ve çağa göre hareket eden bir düşüncenin olması gerektiğine inanıyorum.
jakoben
çocukken,lise çağında lise bir reisinin göt deliği yardımcısı olarak gidip tespih sallayıp delikanlılığı öğrendiğim yerdi.delikanlılık taklitti öğrendim onu. ağır hareket eden mimikli konuşan biri olmalıyım dedim kendime. devlet dedim o da bekarlığı devam etmesi gereken bir oluşumdu.beka ile bekarlığın ne olduğunu kavramama yardımcı olabilecek durumları yoktu.bizleri toplayıp okulda uslu duruyor musunuz diyorlardı sürekli değişik düşmanlardan bahsediyorlardı.eğer düşman yoksa yaratıyorlardı.çünkü sürekli yeni düşmanlar keşfettiğimi hatırlıyorum.aa bu da düşmanmış diyordum.ne yazıktır ki buradan aldığım delikanlılığım ile okulda bir çok kişiye zorbalık yapmıştım.affetsinler.ayrıcana türkiyenin solcusu asla böyle değildir.bu değil yani abartmanın anlamı yok.yok ebesinin amıdır hatta...
almarai
otobüs durağının dibinde bir ülkü ocağına rastlamıştım orda otobüs beklerken birşey dikkatimi çekmişti mangal yapıyorlardı orta yaşlarda bir adam elinde ekmeği parmak kalınlığında bıyıklarıyla birkaç metre ağzını açıp ekmeği gömdüğünü görünce bende ülkü ocaklarına üye olacağım demistim
Nitekim olmadım sen solu savunurken kız arkadaşım ülkücü bilmem şeyini tartışıyorduk güzel oluyordu
0 /