5 suya 80 lira vermek

the spook
Başlıktan da anlaşıldığı gibi, dün gece nasıl içim yandıysa 5 tane 1'er litrelik suya toplam 80 lira vermişim. Sabah fişten farkettim ve altın kaplamalı değiller. Sanırım şişelerini çantama atıp evimde sergiye koyacağım.
codex cumanicus
Esasında su paketlenme sonrasında ekonomik olarak getirisi yükselen bir üründür. Gıda işletmeleri de bunun ekmeğini yemeyi iyi biliyor.

Bir örnekle açıklamak gerekirse Ankara Büyükşehir belediyesi bünyesindeki ASKİ tarafından belirlenen suyun metreküp fiyatı 6.02 tldir. Bu diğer illere göre değişen bir değer olmasına rağmen fiyatta pek oynama olmaz. Bir metreküpün litre cinsinden karşılığı bin litredir (evet dilciyim ama inşaattan kalma bir hesap yeteneğim var.

Suyun sondaj ulaşım ve paketlenme maliyetini göz önüne aldığınızda bile ortaya dehşetvari bir fark çıkıyor. Yani bu sizin gidip bir tosta 500 lira vermeniz gibi bir şey.Migros gibi marketlere bile baktığınız zaman belli bir mantık işler.Suyun ambalajı hacmen büyüdükçe birim fiyatı düşer. Yani migros size aslında suyu değil şişeyi satar. Su ucuzdur arkadaşlar. Eğer toptan alım yapan bir tanıdığınıza rast gelirseniz sorun mümkünse. Başlığı açan arkadaş da bu işletmecilerin gazabına uğramış kendisine geçmiş olsunlarımı iletiyorum.