oedipus kompleksi

altayhan
Okunuşu: ödipus kompleksi.

Sigmund freud'un ortaya attığı kavramdır. Freud'un en çok eleştirilen tezlerinden biridir. Erkek çocuğun babadan nefret etmesi(korku da karışık) durumunu ifade eder. Kavrama adını verirken Yunan mitolojisindeki (bkz:oidipus)'tan etkilenmiştir.

Erkek Çocuk, büyüme sürecinde anneye hayranlık duyar, hatta ilk cinsi hislerini anneye yöneltir. Babayı ise annesi ile kendi ilişkisinde rakip olarak görür. Babasını içten içe nefretle karşılar, hatta ölümünü arzular. Bunun yanında daha karmaşık olan yanı, ödipus kompleksinde, nefretle karışık korkunun ve saygının da barınabiliyor olmasıdır.

Ödipus kompleksinin zıttı, kız çocuklarında varolan (bkz:elektra kompleksi)'dir.
nemlendirici kullanan ebu leheb
Maalesef freud tarafından geliştirilen kavram ile kendisinin bu kompleksi temellendirdiği edebi eser arasında ciddi fark vardır.

Kral oidipus, eski yunan döneminde sophokles tarafından tiyatro oyunu olarak kalemi alınmıştı. Konuyu az çok biliyorsunuz: oidipus, babası laios'u -babası olduğunu bilmeksizin- öldürür ve bir takım olaylar zincirinin neticesinde annesi iocaste -antik skyler white, grek şıllık- ile evlenir.

Fark ise şu: freud amcanın versiyonunda oğlan anneye meyillenir iken eserde oidipus gerçeği öğrenince kahrolur. Oysa ki -yosma- anası gerçeği en başından beri bilmesine karşın oğluyla evlenir ve üç çocuk sahibi olur.

Peki -kaltak- iocaste bunu niçin yapmıştır? Elbette taht ihtirası -game of thrones- yüzünden.

Trajik bir eserdir. Oyunda oidipus kafası çok çalışmasa da aslında iyi yürekli bir zavallı olarak betimlenir ki finaldeki yakarışı yürek burkar.
iron
erkek çocuğun babasını annesinden kıskanması ve bilinçaltından babasının ölmesini istemesi olarak tanımlanıyor. İsmini Yunan mitolojisinden alan kavram, hikâyede babasını öldürüp annesiyle evlenen Oedipus'a gönderme yapılır. Ancak bu gizil duygular bir süre sonra çocukta kaygı uyandırmaya başlar ve annesine duyduğu arzu dolayısıyla cinsel organının kesileceği korkusu duymaya başlar.
kızlarda ise Elektra kompleksi vardır (bkz:Elektra kompleksi)

bunlar ilginizi çekebilir