burçlara inanmak

keskeadminolsam
burçlara inanmak sadece doğduğun ayı ile size damga vurulması ve doğdunuz ay üzerinden sizin karakteristik yapınızın tahlilini yapmak ve insanları belli kalıpa sokmak bana biraz saçma geliyor hatta biraz değil bayağı bir saçma geliyor. bence islam inanırların "üstümüze leke gelmesin" diye kendi öz kızlarını canlı canlı toprağa gömesi ile aynı düzey de cahillik ve geri-kalmışlık.
boncuklu
Bence burçlara inanmak ne yani gezegenin üstü açılmış da soğuk almış gibi bugün venüs götünü marsa döndü o yüzden oğlaklar iş hayatında başarılı olacaktır gibi ibareler değil insanları kalıplara ve farklı davranışları engelleme sanatıdır.
fertilityhollis
bunu burçlara inanmak olarak indirgememek gerekir diye düşünüyorum. derin bir araştırmam yok ve nötrüm fakat tamamen saçma olduğunu da düşünmüyorum. ayın denizleri etkileyip medcezir yaratması gibi bir durum söz konusu. sadece işin daha enerjisel ve soyut tarafı. ne alaka derseniz de, şu alaka ki; bizler de sonuçta dünyada oluşan maddelerden(atomlardan) oluşmuş bulunmaktayız ve gezegen hareketlerinin üzerimizde etkisi olması bu durumda çok da anormal bir şey olmamalı.
ayrıca burç dediğimiz olay sadece ben x burcuyum, yükselenim y. x burcunun özellikleri budur olayı değil. sizin karakterinize etki eden 12 ayrı ev bulunmakta ve bu evlerin hepsinde farklı burçlar var ve buna bağlı olarak sandığınız gibi sadece x burcunun özelliklerini taşımıyorsunuz. açıkçası inanmasanız bile bu evlerinizi araştırmak ilgi çekici olacaktır diye düşünüyorum. görünenin arkasında çok daha temel şeyler var, keşfetmek güzel bir deneyimdi benim için.
"...Gerçekten de bir önceki gece dolunay vardı. Ay denizleri yerinden oynatabiliyor, bostandaki radikaları daha çabuk büyütüyorsa neden bizim doğamızı da etkilemesin ki? Sudan, gazdan, minerallerden ve başka nelerden yapıldık biz?..." okuduğum kitaptan bir alıntı. temeli yok tabii fakat beni etkilemişti.
p.s: dediğim gibi derin bir araştırmam yok ve yaptığım araştırmalar ve bildiğim bilgiler doğrultusundaki düşüncelerim bu.
lux
insanların burçları hakkında yazılan iyi şeylerle mutlu olma çabası. inanmıyorum çünkü ben kovaymışım. özgürlükçüymüşüm, dikkafalıymışım. benden olsa olsa hamsi olur
jakoben
burç muhabbeti tamamen siyasi otoritenin dayatısı olan yaşantı biçimini analiz edebilen kabiliyetlerin işgüzarlığıdır.yıldızlar ve gezegenler size çalışmıyor arkadaşlar.üzgünüm.
harflervekibrit
burçlara inanmak, doğum anımızdaki evrenin konumuda kişiliğimizin ve kaderimizin yazdığı varsayımıdır. Nitekim evren bunu destekleyecek büyüklükte ve bilinmezliktedir de aslında. Ama adı üstünde sadece inanmaktır. Bir şeyleri öyle sanmaktır. eğer burçların istatistiklerle çürütüldüğü ve astrologların ipliğinin pazara çıkarıldığı bir bilimsel içerik okuyup, "bilmek" ve artık inanmamak isterseniz tevfik uyar'ın yazmış olduğu "astrolojinin bilimle imtihanı" adlı kitabı okumanızı öneririm.
2