bağımsız kürdistan

eileen
Ben nerde bir terörist eylem, örgüt görürsem şu soruyu sorarım; bu eylemler ya da örgütler kimin işine yarıyor?
(bkz:11eylül terör saldırısı) için soralım bu soruyu... Binaların yıkılma biçiminden bile gayet kontrollü duran bu terör eylemi sonrası, abd'nin Irak'a girmesiyle başlayan kazanımları ile, akabinde gelen (bkz:Usame bin laden)in eski (bkz:cia) ajanı oldugu bilgisi, ikiz kulelerin zemin katlarında kolonlara tam da binayı dengede yerine çökertmek amaçlı döşenmiş patlayıcılar ve daha birçok abd'nin bu işi kendi kendine organize ettiğini belgeleyen kanıtlarla çok net anlaşılacağı üzere bu eylem tamamen abd'nin çıkarlarına hizmet etmiştir. Dolayısıyla (bkz:el kaide) denen örgüt için 'made by usa' çıkarımı tam bir mantık içerir.
Aynı soruyu işid için de yöneltelim...
(bkz:şam) iç savaş öncesi dünya'nın refah seviyesi en yüksek başkentleri arasında ilk dörtte yer alıyordu. Ayrıca Rusya (bkz:beşar esad)ın yasal müttefikiydi (hala öyle). Abd'nin suriye'ye girmesi ancak bu tür bir örgütün kurulması ile mümkündü. Nitekim öyle de oldu.
Şimdi tüm bunların bağımsız Kürdistan ile ne ilgisi var diye düşünüyorsanız anlatayım; (bkz:ırak bölgesel kürt yönetimi (ıkby)) işid öncesi hepi topu 30-35 bin km karede askeri (peşmerge) bulunan bir yönetimdi. Bugün itibariyle 78 bin km karede peşmerge güçleri aktif güç olarak bulunuyor. Bu ülkenin bağımsızlığını ilan edip, arkasından abd ve İsrail gibi ortadoguyu kontrol etmeyi diğer tüm güçlerden fazla isteyen iki güçlü müttefik edinmesiyle çok net kafa tutacağı iki ülke var: İran ve Türkiye. Türkiyemiz malesef hali hazırda uzun zamandır kendi kontrollerinde... Ekonomik ya da askeri istedikleri ne varsa yaptık yapıyoruz. Ancak İran'ın durumu farklı. Nasıl ki Türkiye Asya için avrupaya giriş ise, İran da Avrupa için Asyaya giriş hükmünde. Devasa bir Yüz ölçümü, devasa bir istihbaratı, güçlü müttefikleri ve bağımsız bir ordu gücü var. Uzun zamandır siyasi otoriteyi değiştirme, ekonomik krizlerle kapıyı aralamak isteseler de olamadı. En önemli kart bağımsız Kürdistan. iran'da yogun kürt nüfusu, hatta kürtlerden oluşan şehirleri var. ABD kendi direk giremese de ilk ayak olarak Türkiye, sonrasında İran olarak bu ülkeden istediğini alacaktır.
Aslında laf kalabalığı yapmak yerine Kendi açımızdan düşünelim ve şu gerçeğe odaklanalım: acı ama gerçek, bağımsız Kürdistan cumhuriyetimizin sonunun başlangıcıdır.
anne boleyn
emperyalistlerin kucağında devlet kurmaya çalışırsan, emperyalistlerden medet umarak tek başına bir halt yapamazsan, onların oyuncağı olursun. ne millet olarak güçlü ne devlet olarak güçlü olamadıkları için de her zaman kukla olacaklar. bağımsız kürdistan diye bir şeyin mümkünatı yok.
2

bunlar ilginizi çekebilir