obsesif kompülsif bozukluk

ahmetkayadelisibiri
yaklaşık 2 sene önce bir üniversite hastanesinin psikiyatri bölümünde 3 günlük bir maceram oldu.orda tanıdığım birinde temizlik takıntısı vardı çok kötü birşey duş alıyor çıkmak için elini kapıya atınca tekrar duş alıyor annesinden duyduğumuza göre 7.5 saatlik duş rekoru varmış.hastanede zorla çıkarıyodular duştan
promethe
Güçlü anksiyete bozukluğu belirtileri gösteren bazı kişiler kalıplara hapsolur obsesyonlar kisinin elinde olmadan yaşadığı kaygılar sıkıntılı düşünceler ve dürtülerdir , kompulsiyonlar ise kisinin takıntısına tepki olarak katı bicimde uyması gerekliliğini hissettiği yinelemeli davranışlardır yani temizlik obsesyonu saat başı duş alma kompulsiyonunu yaratabilir hastalar icin hayat cok zor olabilir çünkü kompulsiyonlar vakit alıcı ve yorucudur tedavisi de cok zordur ve ancak kompulsiyonların azaltılmaya çalışılması şeklindedir
ickial
(bkz:okb)
birçok insanda onlar farkında olmasa da olan bir bozukluktur. bu takıntılara sahip kisilere obsesif denmektedir. kimisi açık pencereye tahammül edemez, kimisi düz durmayan duvar saatine. bazılarıysa dışarı çıkarken ocağı söndürdüğü halde bir daha bakayım der. bunların hepsi birer takıntıdır ve ciddi boyuta gelmemesi gerekir çünkü psikolojiyi fena etkiler.
nadir görüldüğü düşünülse de son yıllarda yapılan araştırmalara göre hiç de nadir olmadığı gözlemlenmiştir.
obsesyon adı verilen takıntı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranıs ve zihinsel eylemlerin bir araya gelmesiyle bu ruhsal rahatsızlık ortaya cıkmaktadır. genelleme yapacak olursak 20-30 yaşlar arasında baslar. erkeklerde daha erken yaslarda baslamasına ragmen genel olarak kadınlarda daha sık gorulmekte.
benim çevremde gordugum en yaygın bozukluk temizlik ve simetri kompulsiyonudur.
belki cogu kişi bunu normal zanneder ama ugurlu sayı, ugursuz sayı, ugurlu renk gibi kişinin kendi batılları da yaşamının bir parçası haline gelerek zamanla kişinin hayatına müdahale etmeye baslar. bu da bir kompulsif bozukluktur.
eger siz de obsesif oldugunuzu düşünüyorsanız -ki bunu farketmek zordur- bir psikiyatri uzmanına basvurup profesyonel yardım almalısınız.
2
zipzip
okb denir, düşmanma bile istemeyeceğim bir hastalıktır. ömrünüzün en güzel yıllarını takıntılara kurban verir ve hiçbir şeyin tadını çıkaramazsınız. ne yemek yemenin, ne cinselliğin ne de gezme tozmanın.