fransa islamı

sophos
Şeriat isteyen insanları topluma nasıl entegre edebilirsin? Din hakkında gerçeği anlatıp, dini düşüncelerini toptan yok etmeye kalksan bu insanlar çıldıracaktır, gerçeği anlamayıp sana saldıracaktır.

Onları gerçek islamdan, orta doğu'daki radikalizmden uzaklaştırıp ılımlı, milli bir islam sentezi yaparak geçici de olsa çözüme ulaşabilirsin. Türkiye'nin bugüne kadar refah içinde olmasının sebebi bu. Atatürk bunu yaptı. Aynı şekilde önemli bir kısmı ortodoks hristiyan olup ülkesindeki müslümanlarla sıkıntısız yaşayan rusya da bunu yaptı. Şimdi emmanuel macron da düşünmüş, bunun benzerini yapıyor. Ülkesinde teröre yol açan radikalleri önlemek için kendi islamını yaratıyor. İslamın içine kadınlara cuma namazı kıldırmak gibi demokratik öğeler ekleyip bunları insanlara sunacak. Aradaki tek fark o bunu mülteciler/sığınmacılar için yapıyor.

Fakat bu politika geçici bir çözüm. Devlet zayıfladıkça şeriatçılar tekrar hortlayacaktır.
eceseckin
şimdi önceleri islam fobisi sadece avrupadaydı, son 10 senedir gördüklerimiz karşısında Tükiye'de de başladı. Acı ama gerçek. Bu gün yaşanan İslamın gerçek İslam ila alakası olmadığını da kimseye anlatamıyoruz ne yazık ki