dünyanın kanunu

sophos
insanlar korunmak için devletler kurarlar, güç oluştururlar ve bu gücü birilerine devrederler. devletler uzun süre kalır, evrilir. rejimler ve hükümetler değişir. askerler devletleri, polisler de hükümetleri korur. daha sonra insanlar hiç yıkılmayacağını sandığı devletlerin kölesi olurlar, etkisinden çıkamazlar. çıkarlarsa milliyetten veya ulustan afaroz edilirler. -roma imparatorluğu'nda isa mesih'i yargılayan ve çarmıha gerilme kararını veren vali pontius pilatus da devletin ebedi olacağını düşünüyordu. nasıl olur da sen ayaklanma çıkarırsın, roma devleti'ne karşı gelirsin, roma devleti ebedidir gibisinden düşünüyordu. tanrı göklerde günümüzdekilerin benzeri bu düşüncelerle alay ediyor olsa gerek.-
İnsanlar kendilerini devletsiz yaşamın imkansız olacağına inandırırlar, aksi takdirde devlete karşı gelmekten başları derde girer. devlet insan için vardır diyerek kendilerini avuturlar.
insanlar kendisine yardım etsin diye bu devletleri destekleyerek kendilerine eziyet ederler, bir ton vergi verirler. yeri gelir devletleri için savaşır, devletleri için diğer insanlardan nefret ederler. canlarını verirler.
kazanan; devletin köleleri çalışıp itaat ederken sefasını süren ve paraları yiyen, hükümetteki yöneticilerdir. bazı insanlar da herhangi bir devlete karşı olup sonucunu düşünmeden, ilerde o devletin başındakilerin gücü eline alıp kendini sömüreceğini düşünmeden başka bir devlet kurmak ister.
2