confessions

franz

Editör  · 6 Temmuz 2017 Perşembe

  1. toplam giri 364
  2. takipçi 10
  3. puan 7728

iş bankası'nın mustafa kemal atatürk reklamı

franz
Boğazda bir yumruk bırakan 2007 çıkış tarihli reklamdır.-aaa!
-Noldu çocuk?
-senin eline diken batar mı?
-batmaz mı?
-senin elin kanar mı?
-Kanamaz mı?
-ama sen atatürk değil misin?
-Öyleyim çocuk.
-Ama?
-Sen şimdi bırak benim kim olduğumu. Bu gülü yetiştireceksen canın yanacak, elin kanayacak, güneş seni terletecek, bu bahçede gül bitmez diyenler olacak, Gül öyle yetiştirilmez, böyle yetiştirilir diyenler olacak. Sen kendine şunu soracaksın; "ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Ben burada dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum?" Eğer çok istiyorsan, ne eline batan diken, ne de söylenenler umurunda olmayacak. Kim olursan ol, tek isteğin; şu kokuyu duymak olacak. Anladın mı?
-anladım.
-Aferin sana, hadi bakalım, devam.

bir kadından telefon numarasını alma yöntemleri

franz
Arkadaş az akıllı olun. Herkes telefon numarası almak için takla atıyor zaten. Gitgide aptallık boyutuna ulaşıyor durum.

Bakın en güzel taktik: Zaten bir yerden konuşmaya başladıysanız, devam edin oradan. Telefon numarasını özellikle istemeyin. Bakınız hiç sekmedi bu durum, hangi kadından telefonunu istemediysem sonunda direk kendileri yazdı numarasını.

Az özgün olun, istemeyin numara. Bırakın onlar yazsın.

prens bin salman devrimleri

franz
Suudi arabistan veliahtı prensinin yaptığı devrimler.

Kadınlara araba sürmek izni, sinemalara gitmek, stadyumlara gitmek gibi haklar tanımış.

Son olarak kılık kıyafet özgürlüğü -ki bi nebze- sağlamaya çalışıyor.

Güzel şeyler de olmaya başladı.

başkalarının görüşlerine saygılı olmamak

franz
benimdir.

her görüşe saygı duymam, duyanı da yadırgarım.

örneğin sübyancıların karakter, namus ve şeref yoksunu ve hatta sapkın insanlar olduğunu yok sayıp hormonlarının bilmem nesi yüzünden o hallere girdiğini söyleyen herkesin anasını s*kerim.

sabaha kadar binlerce örnek de veririm bu konuda .

eğer ben saygısız oluyorsam dalga geçilmeyecek şeylere dil uzatan insanlara ve dayanaksız örnekler verilen şeylere, hiç önemli değil.

nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala, mesela. anlayana.
2

sucuklu yumurtanın keşfi

franz
ciddi anlamda anlam veremediğim durumdur.

hani sucuk kısmı az-çok anlaşılıyor, akıl erdiliyor et yeme olayına.

fakat yumurta kısmında, önce tavuğu evcilleştireceksin-ki evcilleşmemiş hali de ne kadar zararlı olabilir bilemiyorum.-, evcilleştirdikten sonra yumurtladığını bulacaksın ve o yumurtanın yenilebilir olduğunu, yenmeden önce de belli bir sıcaklığa ihtiyaç duyduğunu keşfedeceksin. ayrıca, ısıttıktan sonra katılaşmış halinin yenilebilir olduğuna karar kılacaksın ve etrafındakileri de buna inandıracaksın.

sonra bak hele paşamdaki lükse, diyeceksin ki bu tek başına tatsız tuzsuz, ekleme yapmak gerek. onlarca yiyecek, ot varken, gideceksin sucukta karar kılacaksın.

sucuklu yumurtanın şu an vejetaryenlere karşı yapılmış bir tahrik olması da çok olası. hem yumurta hem de et bir hayvandan çıkıyor sonuçta.

yumurtanın savaş malzemesi olarak kullanılmaması da ayrı üzücü bir durum.

okulda öğretilen en saçma bilgiler

franz
hayata hazırlamayan, hayattan uzak olan bütün bilgiler gereksizdir.

eğer 1+1=2 bile hayatta işe yaramıyorsa, tamamen saçma ve gereksiz bir bilgidir.

bilgilerin hayata hazırlaması, hayata yönelik olması, hayat için bir anlam taşıması gerekmektedir. ayrıca bunu yanında hayalleri köreltmemesi, kişiyi dinç tutması gerekir. yoksa fabrikada işlenen odunlardan ne farkı kalır insanların?

sonra vay efendim neden sözelcilere matematik öğretiliyor, sanat okuyan insanlara mezun olunca matematik soruluyor, matematik-fen okuyanlara neden edebiyattan soru geliyor, yıllarca bu insanlara bu zulüm neden yapılıyor diye sormaya devam edilir.

tekalif-i milliye emirleri

franz
Fakir olan halkın bunları karşılayıp karşılayamayacağı, aç yatmayı tercih edip etmeyeceği büyük bir kararsızlık oluşturmuştur.

Fakat vefakar türk milleti, vatansız kalmaktansa aç kalmayı tercih etmiştir.

Öyle bir vatan sevgisidir.

öğle yemeği

franz
Öğle arasında aç karnı doyurmak için yemek yenilen öğün.

Az önce çıktım işten, yemek yiyecek bir yer bakınıyorum. Ankara burası. Bir halk ekmek standında 'erkekler bölümü' ve 'kadınlar bölümü' diye iki kısım var ve sırada olanlardan biri de çıkıp demiyor ki 'aga bu iş nedir böyle?' Diye. Adamlar bildiğiniz halka açık, cadde üstünde, ulu orta yerde kıçı kırık büfenin önünde haremlik selamlık yapmış.

İnsanların bir şeyleri yönetme hevesi gerçekten inanılmaz.

İşte şimdi şöyle laik, karma bir mekan arıyorum yemek yenilecek. Yemeğime başlamadan önce de üç kere gençliğe hitabeyi okuyacağım sonunda da laiklik deyip huzuru bulmaya çalışacağım.

Atatürk cumhuriyetçiliğimize zeval vermesin (laiklik).

sizin kafanızdaki savaş yalnızca bir düğün

franz
savaş ve kahramanlık üzerinde konuştuğum bir hanımefendinin çok fazla toz pembe hayaller içinde olduğunu gördükten sonra bulduğum küçük bir boşluk anında yazıp, gizlice çantasına koyduğum yazıdır;

gözlerinizi kapatıyorsunuz hanımefendi. bir savaş hayal ediyorsunuz;

gözünüzün ilk baktığı yerde bıyıklı, yarı çıplak-yeşil giysili, minik adamlar bir topu yüklemeye çalışıyor makineye. az sonra koca makineyi bir tüy gibi hareket ettirecek, hiç düşünmeden pimi çekecek kararlılık bulunuyor askerlerin gözlerinde. arka planda nereye koştuğunu bilmediğiniz birkaç adam beliriyor. birileri yere yatıyor, tüfeklerini doğrultuyor. bir yerden bir bomba düşüyor boş arsaya, etrafa toprak sıçratıyor biraz. bunu düşüneceğinizi söyleyince ben şimdi size, utancınızdan sağa sola birkaç ölü asker bıraktınız değil mi? biraz da kan, bir kağıt kesiği yarası kadar? küçük bir tepenin üzerinden de gökyüzünün mavisi gözüküyor mu? çirkin bir leke ile kaplanıyor mu? bombanın düştüğü yerden siyah bir sis bulutu yükseliyor mu?

düşmanı neden görmediğiniz bir yere koyuyorsunuz? yağlıboya bir tablo gibi mi zihniniz hanımefendi? neden sınırlar çiziyorsunuz zihninize?
hiç ordu orkestrasının müziğini duyuyor musunuz peki kulaklarınızda?
etrafta hiç çocuk yok, ne güzel. sanki anons edilmiş gibi alın çocukları buradan denilerek.
etrafta hiç hayvan yok, ne güzel. sanki hepsi işini halletmiş, şimdi de dinlenmeye çekilmiş.

ne kadar güzel bir hayal gücünüz var; savaşı düşünürken bile şefkatiniz batıyor toprağın üzerine. üzerindeki bütün insanları alıyor; kavga etmeyin, savaşmayın diyor; herkesi birbiriyle barıştırmaya davet ediyor. ölü atların kokusu gelmiyor burnunuza, gerçekleşmemiş her hayalin görmezden gelinip çürütülmeye bırakıldığı gibi, onlarda görmezden geliniyor. yemek bulamayan bu insanlar ne de hızlı koşuyor zihniniz de hanımefendi? kurşunlar batıp çıkarken nasıl da acımıyor canları, nasıl da kahraman her biri; nasıl da vurulmuyorlar, ölmüyorlar, hepsi ayakta durabiliyorlar.

ne kadar da güzel, arkalarında bir bekleyenleri olmadığını düşünmeniz.
ne kadar da güzel, gözünüzün önündeki askerlerin her zaman zafer kazanacak olmaları.

bilir misiniz, onlar kazanırken, yağlıboya tablonuzun görünmeyen kısmında insanlar ölecek?

kahraman olarak gördüğünüz bu insanlar daha sonra gidip her birinin ölü olup olmadığına bakmadan, her beden için bir kurşun daha harcayacak.

ne kadar şefkatlisiniz siz; şimdi o insanlar ölüyorken hiç acı çekmiyorlarmış gibi davranmanız.

ve evet, toprak kanı da emecek su ile. yağan yağmur ile temizlenen toprak, güneşin doğuşu ile göz kamaştırıcı bir ihtişama kavuşup, gerinerek bir gövde gösterisi ile gösterecek güzelliğini. ne kadar da şefkatlisiniz siz.

peki, bu kadar şefkatli olmanız biraz tehlikeli değil mi?

sizin kafanızda ki savaş yalnızca bir düğün hanımefendi.

türk yunan dostluğu

franz
inanılmaz bir kültür. i-na-nıl-maz. kendi benliğini dünyaya duyurmayı başarmış, felsefesiyle dünyayı yerinden oynatmış bir uygarlık.

onca ticaret yolunun üzerinde bulunması ve yozlaşmaya çok açık bir etkileşim içinde olmaları bile benliklerini dünyaya duyurmalarını engellememiş.

ha ingiliz abilerine güvenip ülkeme büyük ayıp etmişlerdir elbette.

ama avrupa'nın şımarık çocuğudur. gelip geçmiştir.

barış içinde yaşayalım artık, yeterlidir.
1

iyi geceler sözlük

franz
Sözlük yazarlarına gecelerinin iyi geçmesi için bulunulan temenni.

İyi geceler sütyeninden aldığı desteği sevdiğinden alamayan kadına,
İyi geceler rakı içip şarap gibi hatun bekleyen adama,
İyi geceler her müzik dinlediğinde ruhu arınan yazara..

İyi geceler sayın yazarlar, rüyanızda Atatürk ile Karşılıklı bir kahve içesiniz.

Edit: deist imam sen rakı içesin.
2

sakarya meydan muharebesi

franz
yıl 1921.

kütahya-eskişehir savaşı, taarruza kalkacak gücümüzün olmadığını gösterir ve kaybedilir.

bununla beraber mecliste mustafa kemal paşa'ya çokça yüklenir. fakat paşa bunlara göğüs germeyi başarır.

batı cephesi komutanı ismet paşa'ya orduyu sakarya'nın doğusuna çekme emri verir. ismet paşa bunun üzerine "bu kadar geniş alandaki halkı nasıl terkederiz?" der. paşa bunun üzerine, "bak ismet, sen buraya çekildiğinde papulas ne yapacak? seni takip edecek. ikmal yolları uzayacak. halbuki ben" der, mustafa kemal, "milletimin içine çekiliyorum, onları vatanımın harem-i ismetinde boğacağım!".

bunun üzerine ordu sakarya'nın doğusuna çekilir. çekilirken köprüler ve su yolları yıkılır. demir yolları tahrip edilir. burada mustafa kemal paşa, kutuzov'un napolyon'a yaptığı oyunu oynar. (bkz: borodino muharebesi)

bu sırada mecliste başkentin kayseri'ye taşınması ve başkomutanlık yasası görüşülür. başkent kaçmaktan ziyade kavga edip ölmek üzerine taşınmazken, başkomutanlık yasası türlü tartışmalar sonucunda kabul edilir ve mustafa kemal paşa'ya oy çokluğuyla verilir. bu kısımda muhalif milletvekilleri büyük rol oynar, hepsi "savaş kaybedilsin, bütün suç bu adama kalsın." düşüncesiyle onay verir.

bunun ardından paşa hemen tekalif-i milliye emirlerini yayınlar.

savaş başlar. yunanlılar taarruza kalkışır. türk safları büyük bir savunma stratejisi gösterir. bu sırada cephe kuzey-güney yönünden, doğu-batı yönüne döner. çünkü papulas türkleri kuzey yönüne dağıtıp, anadolu yolunu açmak ister.

bu sırada başkomutan mustafa kemal paşa o ünlü emrini verir: hattı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. o satıh da bütün vatandır!

bu şu demektir; normal strateji kitaplarında, eğer bir birlik geri çekilirse, diğer birliklerde onlar ile aynı derecede bir geri çekiliş yapar ve düz bir hat oluşturur. fakat, eğer bulunduğu yerleri savunmaya devam ederlerse, işte bu mustafa kemal paşa'nın zekasına işaret eder! yani paşa, savaş anında yeni bir strateji keşfetmiştir ve bunu uygulamıştır.

papulas geri çekilen birlikleri görür. kendi hesabı ile diğer birliklerinde şu kadar çekileceğini, düz bir hat oluşturulacağını hesap eder. bu sırada ordu iyice yarılmış, ankara gözükmeye başlamıştır. fakat işler papulas'ın düşündüğü gibi gitmemektedir. türkler normal stratejilere uymamakta ve beklendiği gibi hareket etmemektedir.

bunun üzerine papulas'ın sinirleri iyice bozulur, yüklenmekerine rağmen düz hattı oluşturmayan türk ordusuna karşı iyice asabileşir. bunun üzerine kendi ordusunu geriye kaydırır. mustafa kemal adeta düşmanın zihnini okuyordur!

bu geri kaydırma olayı mustafa kemal paşa'ya rapor olarak sunulur, düşman birlik kaydırıyor, yeni birlikler getiriliyor denir. paşa raporu tekrar okutur ve der ki, ismet paşa'yı uyandırınız ve zaferini tebrik ediniz. asker durumu anlamaz fakat emri uygular. ardından paşa, tevfik paşa'yı çağırtır ve aralarında şu diyalog geçer;

-nerdeydiniz paşa hazretleri?
-çadırımda kur'an okuyordum. harbi kaybettik, allah'tan sizi bize bağışlamasını diliyorum.
-bir dakika paşa hazretleri, raporu iki kez okuttum. papulas birlik kaydırmıyor, geri çekiliyor.

bunun üzerine papulas'ın geri çekilişinin nedenini haritalar üzerinde açıklar ve diğer komutanlar da anlayıp rahatlar. ardından paşa beklenmedik bir şey söyler;

-yarın taarruza kalkıyoruz!

bunun üzerine ismet paşa sinirini tutamaz ve sesini yükseltir;

-ne diyorsun sen? neyle, kimle taarruz yapacağız? cephane azaldı, subayların üçte ikisi şehit, ordunun yarısı yok, neyle?

bunun üzerine mustafa kemal paşa parmağını kafasına götürür ve şöyle der;

-bak ismet, papulas burada kaybetti. artık üstünlük bizde!

ertesi gün türk taarruzu başlar. papulas bir kez daha yanlış bir yorumlama yapar ve bu türkler sandığımızdan daha güçlü der, ordusunu afyon ovasına doğru geri çeker.

türk ordusunun artık geri çekilişi sona erer. yüzyıllar sonra bir meydan muharebesi kazanılır.

çok sayıda subay şehit olduğu için mustafa kemal paşa bu savaşa "subaylar savaşı" demiştir.

ayrıca eğitimin aksamaması için mustafa kemal'in emriyle bu savaşa öğretmenler katılmamıştır.

meclis mustafa kemal paşa'ya gazilik ve mareşallik unvanı vermiştir. Tabii asıl gaziliğini kesin olarak trablusgarp savaşı'nda gözüne denk gelen şarapnel ile almıştır fakat, her nedendir bilinmez sakarya savaşı'nda kaburgaları kırılana kadar kendisine hitap olarak kullanılmaz.

ayrıca, artık büyük taarruz'un önü açılmıştır.dahi diktatör'den alıntıdır.
1

aristoteles vs platon

franz
öğretmen olan platon ve öğrencisi olan aristoteles'in düşün dünyasına bir küçük adımlamadır:

platon, idealar dünyası'nı ortaya attığında, evrende gördüğümüz maddelerin, bir başka evrende asıl formlarının bulunduğunu söylüyordu. bu idea dünyasında gördüğümüz maddeleri bir araya getirdi ve ihtiyacımız olduğunda oradaki sabit form ile hatırlamamıza neden olduğunu vurguladı. örneğin, sandalyenin oluşması için bir oturma yeri, en az 3 bacağı, yaslanmak için bir arkalığı olması gerekirdi. bu form, idealar dünyasında sabit ve mükemmel bir durum içerisindeydi -ki mükemmellik hatırlamamızı kolaylaştırmakta-.

öğrencisi aristoteles ise, platon'un gereksiz bir ikinci dünya oluşturduğunu, deneyimlediğimiz evrenden ziyade ikinci bir evrenin kafa karıştırmaktan öteye gitmediğini söyledi. görünen her şey, gerçek maddeydi. biçim bir öz nitelikti -ki her madde kendine özgüydü- ve isimler sadece işaret amaçlı kullanılan basit şeylerdi.

platon, kendi öğretmeni olan sokrates gibi, ruhun doğmadan önce her şeyi öğrendiğini, dünyada ise sadece hatırladığımızı savunurken, aristoteles deneyimlerimiz ile her şeyi bu dünyada öğrendiğimizi söyler(geliştirilmiş versiyonu için (bkz: tabula rasa)).

yine platon için gerçekliğe akıl yoluyla ulaşılacakken, aristoteles buna duyularımız ile ulaşabileceğimizi savundu.

sonuç olarak öğretmen olan platon, öğrencisi aristoteles ile neredeyse taban tabana zıt fikirler üzerine karşı karşıya kalmışlardır.

o yüzden bence bu karşılaştırmadan kazanan yine sokrates olur.

atatürk'ü eleştirmek

franz
Eleştirilir.

Bakın zaten kendisi de der;

"Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin."

Fakat kendisinin de dediği gibi; argümanlara dayandırarak, akla ve mantığa uyarak, aklı ziyan etmeyerek.

birine kalbini açmak

franz
yıllarca sol kanatta ince işçilikli bir taş duvar taşıyıp, çatlaklarını gülümsemelerle kapattıktan sonra, gün gelip arka bahçeye birinin göz atmasına izin vermektir.

o çıplak gözlerin bahçeye bıraktığı göz izleri her şeyin tahrip edildiği, kıyının-köşenin kirlendiğini, hatta ve dolayısı ile adeta tacize uğranıldığı hissine sebep olabilir.

laik sözlük

franz
Sözlük içindeki yazarlar burayı severken ve gelişmesini beklerken, yöneticilerin kılını kıpırdatmaması ilginçtir.

Beklenti var eyy yönetici, karşılaman gerek bunu.

Durun, eyy deyü seslenince içimden söylemek geldi, yapmasam olmaz;

Eyy yönetici sen kimsin yaa?
Sen mi büyüksün ben mi?
Ben büyüğüm ben.
Editör olan ben.
Ben franz usta.

Risk de budur, hadi bakayım swh.

shrek

franz
Bir karakter.

Hala izlemeyi severim. Özelikle mehmet ali erbil'in eşeği seslendirişi üzerine tanımam.

"Ejderhayı kullanmaktan çekinmem.

Çok sinirli bir eşeğimdir haa!"

amok koşucusu

franz
Stefan Zweig'in 1922 yılında yayınlamış olduğu öyküsü.

Gemi yolculuğu sırasında yıldızları izlemeye giden bir kişi, orada saklanmış bir başka kişi olduğunu görür. Saklanan adam iki gece sonra bir yerde doktorluk yaptığını, doktorluk yaparken başına gelen ve kendisini rahatsız eden olaylar yumağını anlatır. İşin içinde bir kadın, kimsenin öğrenmemesi gereken bir sır vardır.

Amok ise malezya endonezya da bir hastalığa verilen addır. Bir kriz durumudur. Bu duruma yakalanan kişi durmadan ve hiçkimseyi görmeden koşmaya, önüne geleni öldürmeye yok etmeye çalışır. Olay bittikten sonra ise etrafında olup bitene anlam veremez, çünkü bir nöbet halidir.

Kitabı okuyun, okutun. Çeviride hata olmadığı, insanın damağında okuma zevki bıraktığı için iş bankası kültür yayınları modern klasikler serisi kitabını öneririm.

29 ekim cumhuriyet bayramı

franz
29 ekim 1923 tarihinde tbmm tarafından cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra, 1925 yılından itibaren her yıl dönümünde kutlanılan milli bayram.

Başta, 28 ekim 1923 tarihinde "efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz!" Diyen gazi mustafa kemal atatürk olmak üzere, hepimizin cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

bunlar ilginizi çekebilir