araf

kargalı karga paşa
Bazı dinsel inanışlarda cennet ile cehennemin arasında kalan bölgenin ismidir. Bu bölgeye sevap ve günah pointleri eşit kalmış ruhların sıkıştığına ya da huzursuz ruhların bu bölgede kalarak dünyaya erişim sağlayabildiğine inanılır. Bunun gibi çeşitli rivayetler vardır.


Ama asıl konu, insanlar bu bölgeyi resmen dünyada, hatta içlerinde, kalplerinin derinliklerinde bir yerlerde yaşayabilmektedir. (bkz:ben) vuku bulan olaylar sizi buraya taşır. Öyle bir yerdesinizdir ki ne gidebilir ne kalabilirsiniz. Konuşsanız olmaz, sussanız olmaz. Bunun gibi durumlarda bunalıp boğulduğunuzu hissediyorsanız arafta kalmışsınız demektir. Hoşgeldiniz.
immortallydia
Ailenizin en sevdiginiz iki üyesi hiç kavga etti mi? Etmesin umarim etmez çünkü öyle boktan bir seydir ki araf yanında halt eder. hiçbir tarafa gidecek güç bulamazsınız. Düşünsenize en çok sevdiğiniz iki insan. Hangisini seçseniz diğerini kaybedeceksiniz. Dinsel inançta arafın varlığını kimse bilmiyor. Ama hayattayken arafı yaşıyorsunuz. Karşılaşabileceğiniz en boktan durum.

edit:imla
pencere
asıl itibarıyla dilimizde muhteşem bir metaforken popüler kültür tarafından suyu çıkartılan sözcüktür. kuranı kerimde ''berzah alem'' olarak da geçer.