afc ajax

sophos
(tam ismi: Amsterdamsche Football Club Ajax NV) 18 mart 1900'de amsterdam'da kurulmuş, kırmızı-beyaz renklere sahip, hollanda'nın en iyi futbol kulübü. ''ayaks'' şeklinde telaffuz ediliyor. severim kendilerini.

kulübün ismi ve logosu yunan mitolojisindeki aias'tan gelmektedir.

dün (16.4.2019'da) ronaldo'nun oynadığı paralı köpek takımı juventus'u deplasmanda 2-1 yendiler ve yarı finale çıktılar. maçları tottenham ile.
the spook
takımın yarısından çoğunu altyapıdan oluşturan, hollanda'nın altınordu'su diyebiliriz. Bu gazla finale çıkacaklarını da düşünüyorum. Bütün dünya, bir gün ajax'ı örnek alacaktır.
tutzhee
son zamanlarda çok iyi çıkış yapan ve neredeyse imkansızı başaran takım. tabii bu çok ilginç bir durum çünkü bana göre ingiltere ve ispanya ligleri harici hiçbir ligdeki herhangi bir takımın (özellikle de hollanda, tükiye, rusya ve portekiz gibi düşük bütçeli liglerde) bu seviyelere ulaşması imkansızdı. adamlar bunu başardı, bu sadece zeka ve doğru yöneticilikle gerçekleşecek bir şey.

euroleague tarzı bir avrupa ligi futbol dünyası için şart. yoksa ispanya ve ingiltere takımlarıyla kimse başa çıkamamaya devam edecek. avrupanın bütün liglerinden gelen takımlarla yeni bir lig kurulması tek çıkış yolu. bunu da ajax başkanı dile getirmiş sanırım, işin komik tarafı bunu 2011-2012 yılları arasında zamanın gs başkanı ünal aysal zamanın milan kulübü başkanına da bu fikrinden bahsetmişti. hayat böyle ilginç işte. ajax'ın zor bir şeyi başardığı kesin ancak avrupa futbolu için bir devrimin fitilini ateşleyemediler maalesef. bakalım ileride neler göreceğiz.