hollanda

tarihsel maddeci
15 Mart 2017'de genel seçimleri gerçekleşen ülke. dikkat çekici noktalar şunlar:

1- ırkçı parti "özgürlük için parti" 4 milletvekili daha kazandı. bu türk göçmenler için pek iyi bir haber değil.

2- hristiyan demokratlar ve sosyal liberaller 6'şar milletvekili daha kazandılar. böylece aşırı sağ ile birlikte liberalizmin yükselmesi ve sosyal demokratların dibe vurması geleneği devam etti.

3- işçi partisi 29 milletvekili kaybetti. işçi partisinden giden oyların bir kısmı türklerin kurduğu "denk" partisine gitti. seçimin yıldızı ise yeşiller oldu, 12 milletvekili kazandılar. kimlik siyasetinin harman olduğu ülkede, modernizm kökenli partiler kan kaybediyor, pek şaşırtıcı değil.

4- hollanda'nın post-modernizm diyarı olduğundan bahsettik ama bu ülkenin seçime katılan en soldaki partisi ilginç bir şekilde ab karşıtı ve demokratik sosyalist (yani ikili iktidarı savunan) bir yapıda. onların oyları da milletvekili sayıları da önemsiz derecede düştü. marksist-leninist ya da dördüncü enternasyonalist partiler ise seçimlere katılmadılar (hollanda yeni komünist partisi ve birleşik komünist parti)

seçimleri kazanan halkın özgürlük ve demokrasi partisi, seçimlerde %26,5 alarak birinci olan muhafazakar liberal parti (akp'nin 2002-2007 dönemindeki yılış yılış ab'ci halini düşünün).

çok ilginç gerçekten, hollanda şöyle özgür, böyle özgür deniyor ama seçimlerde %36 sağcı partilere oy veriyor. sosyal demokrat partilerin oy oranı ise %36

hristiyan partiler ise %13 oy alıyor, aralarında evanjelist partiler bile var.

kısacası, avrupa'nın eski köylüleri, yeni banliyö orta gelirlileri sağı tekrardan yükseltiyor.