azerbaycana gideceklere tavsiyeler

camide uyuyan evsiz kemalist
Azerbaycan, Kafkasya bölgesinde bulunan küçük bir ülkedir.


Azerbaycan'da hangi eylemlerden kaçınmak daha iyi olur:

Ermeniyseniz veya tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni gezdiyseniz Azerbaycan'ı ziyaret etmeyin. Ne yazık ki Karabağ savaşı nedeniyle Azerbaycan'ın Ermenistan ile herhangi bir siyasi, ekonomik, kültürel ilişkisi bulunmamaktadır. Karabağ, Ermenistan tarafından Azerbaycan topraklarını işgal etti.
Ermenilerin Azerilerden daha iyi olduğunu söyleme. O kişinin intiharına sebep olabilirsiniz :)
Yerel siyaset hakkında açıkça konuşmayın. Azerbaycan, Avrupa'nın iki diktatöründen İlham Aliyev'e “teşekkürler” otoriter bir rejime sahip. Ama genç nesil siyaset tartışmalarına daha açık ve İlham Aliyev rejiminden nefret ediyor.
Lütfen ülkemizin ismini Azericedsaffefedasdwqwfaaan gibi telaffuz etmeyin. Telaffuz etmenin zor olduğunu anlıyoruz, çabalarınızı takdir edeceğiz.
Sütlü çay istemeyin. Kimse anlamayacak.
Bazı turistlerin yaptığı gibi küstahça ve aşırı "akıllı" davranmayın veya konuşmayın. Bu durumda kimse bir şey söylemeyecek ama büyük ihtimalle insanlar tarafından kibar bir şekilde görmezden gelineceksiniz. Azeriler iyi eğitimli ve bilgili insanlardır.
Sadece dünyadaki en büyük KFC'ye sahip olduğumuzu düşünmeyin.
Çok içtiğimizi söyleme. Her gün ebeveynlerimizden ve kız arkadaşlarımızdan duyuyoruz.
Cinsiyetçi olduğumuzu düşünmeyin. Evet, biraz cinsiyetçiyiz ama bizden ne kadar şikayet etseler de kadınları seviyoruz.
Azerbaycanlı erkekler size pek çok iltifat ederse “evreni özlediğinizi” düşünmeyin. İnanın bana ilk değilsiniz, sadece iltifatta bulunacağı son kişi. Evet, biz biraz çapkınız.
Erkek arkadaşınla / kız arkadaşınla uzun süre halka açık öpüşmeyin, özellikle de yaşlı nesiller veya bebeklerdeyken. Azerbaycan laik bir ülke ama bazı konularda hala muhafazakar. Leylekler tarafından getirildiğimiz veya erkekler kadınları öptüğünde bebekler ortaya çıktığı için ebeveynlerimiz tarafından her zaman kandırılırız.
Daha az kahve bulunurluğundan şikayet etmeyin. Çayın daha iyi olduğunu düşünüyoruz.
Azerilerin Rus olduğunu söyleme. Azerilere hakarettir, ancak bunu söylerseniz kimse size karşı hakaret etmez. Rusça'yı iyi konuşmamıza ve SSCB altında yaşamamıza rağmen Rus değiliz. Ruslara saygı duyuyoruz.
Azerice 11:00 de buluşalım diyorsa tam olarak 11:00 demek olduğunu sanmayın. Muhtemelen 11: 30'da demek istiyor :)
Azerilerin pek çok kurala sahip olmayı sevdiğini düşünmeyin. Biz çok rahat insanlarız.
Satranç sıralamasında 7. sırada yer almamıza rağmen tüm Azerilerin iyi satranç oyuncuları olduğunu düşünmeyin. Hepimiz Garry Kasparov, Teymur Rajabov, Shahriyar Mamedyarov vb. Değiliz.
Futbol gevşetici olduğumuzu düşünmeyin. Şu anda FIFA sıralamasında 88. sıradayız. Fena değil.
Açık alanlarda alkol içmeyin. Halka açık yerlerde içmeyi yasaklayan belirli bir kanun yoktur, ancak yerel halk bunu kaba davranış olarak algılayacaktır.
Kızların erkek arkadaşlarına "ayım" dediklerini duyarsanız, erkek arkadaşlarını acımasız veya maço olarak algıladıklarını düşünmeyin. Bu bir tür "canım" eşanlamlısı.
Azerbaycan dünyanın başlıca havyar ve petrol ihracatçılarından biri olmasına rağmen, ülkemizde havyar ve yağın ucuz olduğunu düşünmeyin.
Kendinizi küçümsemeyin, aksi takdirde insanlar sizi desteklemeye çalışacak ve size iltifat edecek.
Resmi toplantılarda veya eski nesillerle konuşurken sakız çiğnemeyin. Kaba davranış olarak algılanır.
Azerbaycan toplumunun ataerkil olduğunu düşünmeyin. Erkekler her zaman “Annem her zaman haklıdır!” Derler. Babalar her zaman “Git annenden sor, şu an meşgulüm” derler. Kadınlar neredeyse her şeye karar verir.
Fazla doğrudan olmayın. İnsanlar sizi fazlasıyla doğrudan bulabilir ve sizi Alman olarak arayabilir.
Eğer o yemeği satın almayacaksanız fast food restoranlarındaki yiyeceklere, yemeklere dokunmayın. Kimse bir şey söylemeyecek ama sadece bu alışkanlığı denemeyecek.

Toplu taşımada erkekler, genç kuşak yerlerini genellikle yaşlı kuşaklara, kadınlara ve çocuklu kadınlara sunmaktadır. Yerinizi yaşlı kuşaklara veya çocuklu kadınlara vermezseniz, ancak sosyal normlarımız bu konularda biraz hassas olursa ceza uygulanmaz. Bu yüzden, eğer Azerbaycan'daysanız, nezaket uğruna bu faktörü göz ardı etmeyin.
"Merhaba, nasılsın" diye soran kişi için duygularınızın önemsiz olduğunu düşünmeyin. ve sonra nasıl olduğunuzu dinlemeden konuşmasına devam edin. "Merhaba nasılsın?" "Merhaba" ile aynı kelimedir.
İnsanlar, “Nerelisin?” Cevabınıza yanıt olarak ülkenizin başkentine söylerse, harikalar ülkesinde olduğunuzu düşünmeyin. "Ülkeniz hakkında bir şeyler biliyoruz ve ülkemiz hakkında ne biliyorsunuz?" Demek bir tür. Biz gururlu insanlarız.
İnsanların size gülümsseler bile Amerikan, Alman, İngiliz şakalarınızı gerçekten anladıklarını sanmayın. Şaka anlayışımız biraz farklı ve diğer şakaları sıkıcı buluyoruz.
Çakmak istersen biri sigaranı yakarsa kendini ayrıcalıklı hissetme. Bunu herkese yapıyoruz.
Kardeş ülkemiz Türkiye'den bazı turistlerin yaptığı gibi dilimizle dalga geçmeyin :). Evet, belki bazı komik ses / anlam kelimelerimiz olabilir ama birisinin onunla eğlenmesini sevmiyoruz. Özgün dilimizi kurtardık ve onu seviyoruz.
İnsanlara "Clinton'ı mı yoksa Trump'ı mı destekliyorsunuz?" Diye sormayın. farklı bakış açıları duymak isterseniz. Amerikalı olmasak da cevap her zaman Clinton'dur.
İnsanlar sürücü olarak biraz çabuk sinirlenirlerse şok olmayın. Çünkü her zaman acelemiz var ve geç kalmamalıyız. Vakaların çoğu geç kalmamıza rağmen.
Azerbaycan'da kendinizi kaybolmuş hissedebileceğinizi düşünmeyin. İnsanlar çok arkadaş canlısı ve misafirperverdir.
Asla "orospu çocuğu" kelimesini kullanma. Azerilere çok saldırgan geliyor. Anneler hakkında kimsenin kötü söz söylememesi gerektiğini düşünüyoruz.
Esrar içmeyin. Asla asla. Polis tarafından yakalanırsanız hapse atılırsınız veya en iyi durumda para cezasına çarptırılırsınız.
Yemekten önce kahve veya çay içmeyin. Yemek yeme sanatı hakkında hiçbir fikriniz olmadığını düşüneceğiz. Genellikle yemekten sonra kahve / çay içeriz.
Azerbaycanlı erkeklerin karşılaştıklarında yanaklarından öpüştüklerini gördüğünüzde eşcinsel olduklarını düşünmeyin. Genellikle birbirimizi bir kez yanak öperiz.
İnsanlardan sigara isteme. Genellikle size sigara verirler, ancak kendi sigaranızı almak konusunda çok bencil olduğunuzu düşünürler.
Sokaklarda rastgele taksi şoförlerinin hizmetini kullanmayın. 189 gibi taksi hizmetlerini aramak daha iyi. Aksi takdirde turist olarak kandırılmamak için sokak taksi şoförleriyle Azerice konuşmanız gerekecek. Turistler için sokak taksisi genellikle yerel halktan daha pahalı :)
İtalyan iseniz sadece futbol hakkında konuşabileceğimizi düşünmeyin. Eski İtalyan filmlerini ve şarkıcılarını da seviyoruz.
Bir sonraki otobüsün ne zaman geleceğini söyleyen otobüs duraklarındaki monitörlere güvenmeyin. Otobüs şoförlerimizin Alman olmadığını biliyoruz.
Halka açık yerlerde, özellikle toplu taşıma araçlarında osurmayın. Aksi takdirde çevrenizdeki insanlar sizi terk edecek. Bebekler muaftır :)
Özellikle başkalarıyla yemek yerken halka açık yerlerde geğirmeyin.
Toplu taşıma araçlarında, toplantılarda veya başka biriyle konuşurken burnunuzu çok yüksek sesle temizlemeyin. Nazikçe yapın.

Azerbaycan'da dilin engel olabileceğini düşünmeyin. En az iki dil konuşuyoruz. Yardımı olmasa bile, insanlar olayları jest ve duygularla açıklamaya çalışacaklar.
Ağır valizli kadınsanız ve Azerbaycanlı erkek eşiniz / arkadaşınız / tanıdıklarınız ağır valizlerinizi taşımanıza yardım ederse, bu durumda reddetmemeye çalışın. Erkeklere yakın kadınların ağır valizleri taşıdığı ve erkekler ellerinin yanında cebinde yürüdüğü zaman kibar görünmüyor.
Belki bazı noktalar aşırı derecede abartılıdır ama gerçeğin bir kısmını içerir.