yeni bir mustafa kemal çıkar mı sorusu

jakoben
bana kalırsa çıkar.çok rahat.net söyleyebilirim ki,o dönem ki cehaletin içerisinde kaybolmuş askeri düzenden akıl olarak daha güçlü bir tsk var.fakat mücadele edeceği şeyin ne olduğunu bilmiyor.öncelikle çıkabilecek olan bu mustafa kemal'e (mustafa kemal tanımım cumhuriyetçi değil- herhangi bir halk kurtuluşu arayan mustafa kemal'dir) ilk biz postayı koyarız.neden? çünkü alışıla gelmiş mustafa kemalden beklentilerimiz cumhuriyetin kriterlerinin altında halkı birleştirmesi olabilir.bunun dışına çıkabilecek durumda değiliz henüz.mustafa kemal tanımımızdaki bağnazlığımızı çözemedik.çünkü adam tanrı.evet öyle bence de fakat,mustafa kemal cumhuriyeti çözüm olarak bulmuştur.her ideolojiye farklı bir ideoloji savaş açar.günümüzde cumhuriyet zenginlerin elinde adaleten hukuken ve eşitlik kriterleri içerisinde eritilmiş işlevsiz hale getirilmiştir.cumhuriyet gericiliğe karşı savaşamayacak bir ideolojiye dönüştürülmüştür. demek istiyorum.yani cumhuriyet güvencesiyle güven oyu alan mustafa kemalin şansı geçmişe nazaran daha az olacaktır.sözün kısası.çıkabilecek olası mustafa kemal'e herkes düşman olacaktır.çünkü leke çıkarıcı olarak cumhuriyet beklentisi içerisindeyiz.he ben burada demiyorum ki sosyalizm aramalıdır.başka bir şey arayacaktır belki de.fakat bu kesinlikle cumhuriyet olmayacaktır arkadaşlar.kanser oldu cumhuriyet.
jakoben
neden ? şu soruyu sorun; bu ülkede yaşadığınız hayat boyunca bir kere sorunsuz bir dönemi oldu mu ülkenin? cumhuriyet çok kolay ele geçirilebilir ve kendi öz çocuklarını düşman edebilir bir sistem.bugün görüyoruz.ülkede hain ilan edilen insanlarla edenlere bakınca bunu nasıl yapabildikleri sorusuna gidiyoruz.her şey zenginlerin elinde çünkü.parayı basarsanız allah'ı bir perdenin arkasında halkla konuşturmaya bile çağırabilirler.
jakoben
bugün cumhuriyet solcuyu avlıyor.1950den beri solcu hep terörist.chp de bu yüzden gericiliğe itiliyor çünkü 50 de bu cumhuriyeti ele geçirdiler oraya yuva yaptılar bile.bakın ülkenin kriterlerine yasalarına bizlere uyuyor fakat devlete göre düşmanız amk.işgaldeyiz aga işgal.acaba arap ülkelerinin tarih derslerinde her hangi bir tanesinin sömürgesi olarak anlatılıyor muyuz diye hiç kendinize sordunuz mu? cumhuriyeti nasıl öldürdüler derseniz kavramlarla.aklıma ilk gelende türban takma özgürlüğü.atatürk'ü saymama özgürlüğü,bu büyük harfle; günah işleme özgürlüğü, bilmem ne s*kim özgürlüğü.. böyle gidiyor.ideolojiler böyle delik deşik ediliyor.adamla şimdi cumhuriyetin adının altında şeriatla ülke yönetiyor.yarın şeriat geldi dicek.kim ne diyecek ? hiç bir şey..zaten adı hariç hepsini yaptılar.cumhuriyet finishis.ismen ve cismen
jakoben
belki dediklerim kafanızı karıştırmış korkmuş olabilirsiniz.bu kemalizm etkisinden kaynaklanıyor.kemalizmi bize çok güzel dayattılar.mustafa kemalin eğer yaşasaydı ileri ki dönemde nasıl halkçı politikalar izleyeceğini tahmin edemediğimizden kemalizm mustafa kemalin kalıcı düşüncesi olarak bize gösterildi.kemalizm burjuvanın bu sayede silahına dönüştü.öyle ki cumhuriyet bu kadar hiç edilmişken bile onu savunmaya devam ediyoruz.hatta savunmamaktan korkuyoruz.halbuki cumhuriyet bugün tekrar kurulsa yine elimizdekinden iyi olmayacak.çünkü gericiliğin yarattığı kitle t*ayyip erdoğan cumhuriyeti beklentisi içerisinde olacağından sürekli kargaşa ve düzensizlik yaratacak.bugün doğan bir çocuğa cumhuriyeti nasıl anlatacaklar biliyorsunuz. o çocuk ayırdına varabilir mi gericilik ile cumhuriyetin arasındaki farkın?bence mustafa kemalin çocukları çözüm üretmelidir fakat çözümü daha öncesinde çözülmüş bir ideolojinin içinde bulamayız gibi geliyor.bilemiyorum fikriniz ne bu konuda ama düşünürken bu konu üzerinde korkmamanızı tavsiye ederim zira kemalizmi öldürülmüş bir kolluk var bu memlekette zira x2 kemalizmde farklı çözüm arayışında.