confessions

kaptan orta kapi

Yazar  · 18 Ocak 2018 Perşembe

  1. toplam giri 38
  2. takipçi 3
  3. puan 714

bestler dereler

kaptan orta kapi
Şırnak'ta bulunan bir bölge. özellikle arazi yapısı ve görüntüsü nedeni ile ölüm kokan topraklar diye bahsedilir. ırak sınırı'na yakınlığı nedeni ile teröristlerin sızma noktasıdır. türk silahlı Kuvvetleri'nin en çok şehit verdiği noktalardan birisi. arazi yapısı o kadar yamaç ve kayalıktır ki normal hava şartlarında bile ilerlemek muazzam zordur.

bölgenin ismi birçok derenin olmasından mütevellit dereler diye geçmektedir. bestler de kürtçe dereler anlamına geldiği için bu ismi almış bu bölge. buradaki derelerin debisinden ötürü arazi şekli parçalı kayalık şeklindedir. bu coğrafya üzerinde sis eksik olmadığı için ülkemize sızma faaliyetleri çok fazla olmaktadır. bu yüzden türk ordusu genellikle yağışlı ve sisli havalarda burada sıkça intikale çıkarlar.

kaşar

kaptan orta kapi
üzerinde sucuk kadar hile dönen peynir türü.

normalde 1 kilo kaşar peyniri üretmek için 15 litre civarı süt kullanmak gerekiyor. şu an ege bölgesinde sütün liste fiyatının 1,5 tl'ye kadar yükseldiğini düşünürsek, 20 lira civarı bir maliyeti var. bunun üzerine sütü taşıma, üretim aşamaları, ambalaj, stok, dağıtım ve ik gibi gider kalemlerini ekleyince maliyet daha da yükseliyor. bu hesabı dikkate alarak aldığınız kaşar peynirinin ne kadar kaşar olduğunu az çok anlarsınız fiyatından. malum iktidar döneminde başlayan ve hala devam eden gıda terörü bu sektörde de tüm hileleri ile devam etmektedir.
0 /

bunlar ilginizi çekebilir