confessions

chernobog

votka  · 7 Ağustos 2018 Salı

  1. toplam giri 96
  2. takipçi 12
  3. puan 3478

ringa balığı tüccarları

chernobog
xıv.louis'in hollandalıları aşağılamak için kullandığı ifade.fransa'nın ispanya ile olan güney hollanda sınırlarındaki savaşında hollanda'nın kendisine yeterince yardım etmemesi sebebiyle onların maddiyatçılığına vurgu yapmak için söylediği rivayet edilir.sözlüğe bu başlığı niye açtım bilmem ama çok hoşuma gitti birde günümüzde trump'un başka devlet başkanlarını aşağılamak için kullandığı üsluba bakın yıllar geçtikçe seviye ne kadar düşmüş.

huguenot sürgünü

chernobog
xiv.louis'in fransadaki tüm protestanları sepetlemesi olayı.papa innocent tarafından destek görmesi beklenirken papa bunu garip karşılamış krala katoliklik için daha uygun olanın osmanlı-avusturya(ünlü viyana seferi) savaşına katılması olduğunu belirtmiş ancak böyle bir destek fransadan gelmeyince xiv.louis avrupa'da ''hristiyan türk'' olarak anılmış ve fransız nefreti yükselmiştir.bu da daha sonra dokuz yıl savaşlarının sebeplerinden biri olacaktır.

fransa ise huguenotların eksikliğini irlanda'dan katolik alarak gidermeye çalışacaktır.

yedi yıl savaşları

chernobog
(bkz:##129506)
bu olaylardan sonra frederick'in saksonya bölgesine saldırmasıyla savaş 1756 yılında başlamıştır.prusya karşıtı koalisyonun hepsinin farklı bir amacı bulunuyordu;
avusturya:silezya bölgesini geri almak
rusya:doğu baltık bölgesini almak
fransa:britanya ile rekabet
görüldüğü gibi savaşın sebepleri avusturya veraset savaşıyla hemen hemen aynıydı.bu üç devlete isveçte dahil olmuştur.savaş ingiltere ile fransa arasında denizaşırı bölgelerde sürmesiyle kıtalar arası savaş boyutunu kazanmıştır.
savaş aslında fransa için hiçte fena gitmezken 1762'de çariçe elizaveta'nın ölüp yerine prusya yanlısı oğlu ııı.petro'nun geçmesiyle tersine dönmüştür.petro prusya ile yaptığı st.petersburg antlaşmasıyla savaştan çekilmiş daha sonra arabulucuk yaparak isveç'i de savaştan çekmiştir.iki devletin çekilmesiyle zayıflayan fransa-avusturya ittifağı barış istemek zorunda kalmıştır.
-paris antlaşmasıyla kuzey amerika ve hindistan'da ki fransız sömürgeleri britanya'nın kontrolüne geçmiştir.ekonomik ve siyasal anlamda güç kaybeden fransa için 1789 devriminin yolları gözükmüştür.
-hubertusburg antlaşmasıyla prusya avrupanın askeri ve politik anlamda güçlü devletlerinden biri haline gelmiştir.
-britanya savaşın açtığı mali zorlukları amerika kolonilerine ek vergi koyarak karşılamaya çalışmış bu da amerika bağımsızlık savaşıyla abd'nin devlet olarak tarih sahnesine çıkacağı yolu açmıştır.böylece amerika kıtasındaki kolonileşme dönemi de son bulmuştur.

diplomatik devrim

chernobog
avusturya veraset savaşında sonra çıkar politikaları gereği koalisyonların değişmesine verilen isimdir.''britanya-avusturya'',''fransa-prusya'' ittifağının yerini ''fransa-avusturya'' ve ''britanya-prusya'' almış,iki katolik devlete karşı iki protestan devlet karşı karşıya gelmiştir.bunun sebebi,avusturyanın silezyayı kaybetmesinden sonra britanyanın mütteffikliğini sorgulaması ve britanyanın da prusyanın güç kazanmasından sonra avrupada fransa'ya karşı koyabilecek tek rakip oluştuğunu düşünmesidir.

''fransa-avusturya'' ittifağına daha sonra rusya da dahil olacak ve yedi yıl savaşları meydana gelecektir.

avusturya veraset savaşı

chernobog
avusturya tahtına bir kadının geçmesinden sonra taht üzerinde hak eden devletlerin girdiği savaştır.1740'ta prusya'nın silezya bölgesini işgal etmesiyle başlamıştır.bu işgalden sonra bavyera bohemya'yı ispanya ise toscana ve parma'yı avusturya'dan talep etmiştir.maria theresa bu olanlardan sonra macar asilerden destek alarak macaristan kraliçesi olarak taç giymiştir.britanya,bourbon karşıtı politikası sebebiyle avusturya'ya yardım etmek için savaşa katılmış ve avusturya'yı fonlamaya başlamıştır.daha sonra frederick masada elini güçlendirmek ve silezya'nın geri alınmasını önlemek için bohemya'yı işgal etmiştir ve bu yüzden avusturya iki cephede savaşmak durumunda kalmıştır.1745 yılında 6.charles ölünce bavyera'nın hak iddiaları da onunla birlikte ölmüş ve avusturya-bavyera arasında barış antlaşması yapılmıştır.
bu antlaşmadan sonra britanyalılar fransa'nın başlıca düşman olduklarını öne sürerek maria theresa'dan prusya ile barış yapmasını söylemişler ancak ''silezya'yı vermektense iç gömlek ile iç eteğimi veririm'' diyerek sert bir cevap almışlardır.ancak sürekli gelen prusya zaferleri onları barış yapmaya mahkum etmiş ve silezyayı prusyaya vermişlerdir.

rusların lehistan'a yürümesi fransa'yı da barış yapmaya itmiştir ve aix-la chapelle barışı imzalanmıştır.bu antlaşmayla maria theresa habsburg tahtında kalmaya devam etmiş ve ''savaş öncesi durum''(status quo ante bellum) kararı alınmıştır.

utrecht antlaşması

chernobog
ispanya veraset savaşlarını sonlandıran antlaşma.avrupa'nın günümüz haritalasını belirleyen antlaşmalardan biridir.bu anlaşmaya birlikte;fransa'nın diplomatik hakimiyeti zayıflamış,rusya avrupa sahnesine çıkmış,prusya kendini daha belirgin şekilde göstermeye başlamış ve avusturya'nın büyük devletliği sorgulanmaya başlanmıştır.
bu antlaşmadan sonra yaklaşık 15 sene batı avrupa'da barış hüküm sürmüş daha sonra fransa ve ingilterenin denizaşırı savaşları ve avusturya ve prusya'nın kara savaşları sebebiyle kıta tekrar koalisyonlara bölünmeye başlanmıştır.

sözlük resim yükleme sorunu

chernobog
artık başlığın problemi anlatmak için yeteri derecede ilgi çekici olmamasından mı yoksa aralık ayında beş dakikada bir açılan saçma tek kelimelik başlıklar yüzünden araya kaynamasından mı yoksa zaten şunun şurasında 5-10 kişiyiz sözlüğü pinterest'e çevirmeyelim düşüncesinden dolayı mı bilmiyorum ama böyle bir sorun uzun zamandan beri var(neredeyse iki ay kadar başlık açılmadan önce de vardı.) ve sözlüğün ne tepkisini çekmiş ne de bu durumu farkeden olmuştur.durumla ilgili tek açıklama da (bkz:#128064) burada olmuş ancak bu açıklama da yetkisi olmayıp yönetime yardımcı olmak isteyen biri tarafından yapılmıştır.

ilginç.
1

küreselleşme

chernobog
21.yy'ın belası,ulus devletlerin altına dinamit koymaya ve kültürleri yok etmeye yönelik siyonist çıkışlı bir hareket özellikle ortadoğu ve doğu avrupa'da ki devletleri kendi hedeflerine almaktadır ancak bu harekete karşı aksiyonlar son zamanlarda batı avrupa'da yükselen milliyetçi sokak gösterileri olarak göstermiştir.temel amacları farklı kültürleri,dilleri hatta dinleri yok edip dünyayı tek bir pazara çevirme ülkeleri devlet şeklinde değil de market şeklinde yönetme isteğidir ana sponsporu da israil ve abd'de ki sorosçu çocuğu tayfadır.en büyük kozları ise medya gücüne sahip olmaları ve bu sayede insanları kolayca yönlendirebilmeleridir.ulus-devlet olayını yok etmek için son zamanlarda patlak veren göçmen olaylarının en büyük destekçileri de bunlardır bunu en büyük medya organlarına ya da kendi kurdukları göçmen platformlarına bakarak görebilirsiniz.

bu tayfanın 21.yy'da yaptıkları bölgenin içine s.çan bazı eylemler için:
(bkz:gül devrimi)
(bkz:arap baharı)
(bkz:ırak savaşı)
kapsamlı olarak
(bkz:yeni dünya düzeni)
(bkz:büyük ortadoğu projesi)
(bkz:neo-liberalizm)
(bkz:balkanizasyon)
(bkz:siyonizm)

theresa may

chernobog
dün yapılan güvenoyu oylamasında güven oyu alan başbakan.bence ne yaptıklarına dair ada halkının da bir fikri yok 2016'da yapılan brexit oylamasından sonra dolu dolu iki sene geçti,geçen sonbaharda ab ile bir anlaşma yapıldı ancak bu anlaşma da iki gün önce parlamentodan güven oyu alamayıp düşürüldü,brexit(ab'den çıkma) ise yanılmıyorsam tam olarak 2 ay sonra ve adamların belli bir planı dahi yok kimisi ab için yeni bir referandum yapılmasını isterken kimisi antlaşmayı yenilemek istiyor.böyle giderse antlaşma olmadan ab'den çıkacaklar ve fransa(elysee sarayı) dün kendilerini bu ihtimale karşı hazırlayacaklarını belirtti.

laik sözlük

chernobog
bu site öyle bir moderasyona sahiptir ki adamlar lütfedip siteye uğramazlar.(2 kişi hariç onlarında birisi son zamanlarda admin oldu diğeri de kendini biliyor zaten açıktan söylememe gerek yok.) moderatörün girmediği siteye sıradan üye neden girip bir şeyler karalasın,siz dişi olmayan dişçiye gider misiniz mesela?

tanım: interaktif huzurevi.
2

taşperest sünni şii müslümanlar yahudiler ve hristiyanlar

chernobog
oğlum hristiyanın isa'yı ilahlaştırması ne demek la ehueheheheh bak şimdiye kadar hiç random gülüş atmamıştım sözlükte ama gece gece ne güldürdün be yahudiler ağlama duvarından medet umuyormuş ha?puahahahah. mübarek git teslis neymiş,süleyman mabedinin yahudiler için önemi neymiş diye basit teolojik bilgileri öğrende sonra semavi dinlere inananları yargıla.

israil

chernobog
en az suudi arabistan kadar gerici,en az suudi arabistan kadar terörist,en az suudi arabistan kadar şerefsiz bir devlettir.

iki devletin ortak özellikleri:

1-)din temelli yasalara sahiptirler.
2-)din temelli emperyalist politika uygularlar.
3-)seküler arap devletlerinin en büyük düşmanıdırlar.
4-)ışid,el kaide,boko haram ve türevi terör örgütlerinin destekleyicisidirler.
5-)kürdistan destekleyicisi ve bu amaç için suriye'nin kuzeyindeki örgütlere destek verirler.
6-)barzani'nin 2017 referandumunda bölgedeki tek destekçisidirler.
7-)abd tarafından oluşturulmuş sahte devletlerdir.
-suud ailesi arabistan'ın üzerine çöreklenmiştir.
-israil,1947'den beri işgal politikası uygulayan bir devlettir.
8-)içinde türkiye toprakları da bulunan büyük ortadoğu projesinin destekleyicisidirler.
9-)özgür filistin davasını gericileştirmişlerdir.
10-)okyanus ötesinin ortadoğudaki köpekleridirler.

ayrıca,israil müslüman bayramında gazze'yi,hristiyan bayramında şam'ı(suriye hristiyanlarını) bombalayacak kadar alçak din temelli ırkçılığa sahip(yahudilerin seçilmiş bir millet olması) bir devlettir.arkasına soykırımı alıp yaptıkları ajitasyona rağmen düşünce yapısı olarak nazilerden farksızlardır.

bu devletin dolaylı ya da doğrudan sözlükte ya da başka bir yerde propagandasını yapanlar gözümde bu anlayışın destekleyicidirler ya doğrudan bu coğrafyanın parçalanmasını istemektedirler ya da neyi savunduklarını bilmeyecek kadar aptallardır.

bu arada sözlükte bu yazdıklarımı abd'de herhangi bir üniversitede veya başka bir ortamda söyleyemezsiniz çünkü yahudi sermayesiyle yönetilen bir devlettir.
0 /