confessions

chernobog

votka  · 7 Ağustos 2018 Salı

  1. toplam giri 153
  2. takipçi 11
  3. puan 3294

polonya

sophos
''sağcılarını'' sevdiğim ender ülkelerden biri burası.
avrupa'ya islamın (osmanlı'nın) girmesini önleyen jan iii sobieski'nin memleketi.
ırkçı falan deniyor ama doğruyu yapıyorlar. polonya, macaristan, çekya ve slovakya, ab'ye karşı tutum sergilemekle birlikte fransa gibi ''çok kültürlülük (multiculturalism)'' diyerek ülkelerine müslüman mültecileri almadıkları için polonya'da fransa'daki gibi canlı bomba saldırısı olmuyor veya ingiltere'deki gibi sokaklarda şeriat eylemleri yapamıyorlar.

moskova metrosu

sophos
dünyanın en güzel, en eski ve en uzun metrolarından, sovyet mimarisinin en iyi örneklerinden biri. içerisindeki resimler dolayısıyla metrodan çok müze gibi.
ayrıca 30 tane squat yaparak metroya bedava binebiliyorsunuz.

türkiye ligleri

the spook
büyük takımların kuyruğunu sallayarak şike yaptığı ve borç açıp sildirdiği, küçük takımların da şikeye boyun eğerek bir miktar para kazandığı, yeteri kadar kazanamazsa battığı kapitalizm platformudur. Fanatizme değinmiyorum bile... Her gününü ''sol'' için yararlı şeyler yapmakla meşgul eden milyonlarca kişinin, iktidar ve para yalakası bir kaç takıma kölelik yapması...

cumhuriyet halk partisi

baran anlattı
cumhuriyet döneminde kurulan, mustafa kemal ile birlikte toprağa gömülen partidir. partinin olumlu yanlarının 85 yıl önceki mevzulardan ibaret olduğunu bile bile haala çılgınca savunanlarada şunları okumalarını tavsiye ederim.

-chp'nin ilk parti olması ömür boyu pranga gibi ayağımızda taşıyacağımız anlamına gelmez. bakire kızda değiliz ki bekaretimizi onunla kaybedip, ilk göz ağrımız muamelesi yapalım.

- ikinci olarak, osmanlıdan kalan 107 milyon sterlinlik borç değil, ittihat ve terakki'den kalan yaklaşık 1 milyar sterlinlik kazığı dikkate alalım. bu 1 milyar sterlin yuvarlak bir rakam. çünkü yönetimde kaldıkları sürece osmanlıya ve cumhuriyet dönemi türkiye'sine soktukları kazıkların tahmini bedelidir. o zamanın büyük parasıdır bu rakam. ve ittihatçılar potansiyel chp mebusları ve kurucu üyeleridir. mustafa kemal atatürk ile ittihatçılar arasındaki kimi uyuşmazlıkları anlamak isteyenler biraz tarih okusunlar yeter.
ayrıca savaş sonrası 37 yıl boyunca itilaf devleterine 37 milyon sterlin savaş tazminatı ödeme mevzumuz var. ittihatçıların yediği naneler 1. dünya savaşında oluşan tahribatla sınırlı değil. yarım asır çektik pisliklerini güzel kardeşim. bu rakamlar çok büyük paraları temsil ediyo. sen neyden bahsediyosun. kaldı ki yunanistan'dan da tazminat alamadık sağolsun inönü'cüm. çille isviçre frangından feragat ettik. alsak dış borcumuzu kapatırdık sen de o yanlış bilgiler içeren entryi girmek zorunda kalmazdın. bak ucu senin 80 yıl sonra girdiğin entrye bile dokunuyo*

-savaşa girmeme konusuna gelince, savaşa girmeye kalksa inönü'yü oturduğu koltukla birlikte yakardı bu millet zaten. ayrıca pek mümkünde dğeildi. çünkü ingiltere ve fransa ile imzaladığımız savunma paktı var ortada. almanyayla nereye giriyosun savaşa*

-demiryollarına gelelim şimdi. üstüne türlü oyunlar oynanan, içeridende ittihatçıların süngülediği abdülhamid dönemi osmanlısında kudüs-yafa, ankara-istanbul ve hicaz demir yolları yapılmıştır. hicaz demiryolu bile yeterli ya söylediğin rakamlara karşılık neyse..
ha haydarpaşa tren istasyonunu, 5 bin km'de karayolu yaptırmıştır onu da unutmadan yazayım. şahsının* icraatlarını daha sonra başlığına ayrıca yazalım baride bilinsin.

-chp'nin inönü'den sonra bir daha tek başına iktidara gelememesi mevzusunu defalarca sözlükte tartışmıştık özetle: inönü'nün zulmü diyelim.

-ecevit'e gelirsek. kendisine ne kadar büyük saygı duyduğumu ve yoğun sevgi beslediğimi her fırsatta her siyasi başlıkta dile getirdim. ve bir kez daha diyorum ki ecevit olmasa o parti o oyu alamazdı. keza öyle oldu. ecevit'i chp ve chpliler sırtından bıçakladıklarında gerçek solcu kurmayları ile birlikte dsp'yi kurdular. chp'nin inönü döneminden beri en büyük sıçtığı olayda buydu. sol kimliğini de kaybetti, yeniden güvenilirlik kazanma ihtimalinide.

-son olarak demiryolu cümlesine tekrar vurgu yaparak bitirmek istiyorum. cumhuriyet döneminde 8000, sonraki dönemde ise 3000 km ancak demiryolu inşaa edildiğini söyleyen arkadaş, 1923 ile 1950 yılları arasında yapılan toplam demiryolu inşaası 3 bin küsür km* 8 bin nerden çıktı şimdi yahu* kılıçdaroğlu gibi her duyduğunuzu gerçek gibi yazıp, dillendirmeyin.
demiryolu eğer övünülecek bişey ise* şunu dikkatli oku lütfen. 1923'ten 2002 yılına kadar türkiye'de demiryolu inşaası yılda 18 km'ye denk geliyo iken, 2003 yılından 2010 yılına kadar yıllık demiryolu inşaası rakamsal olarak 140 km'ye çıkmıştır. yani 9 katına. 9 yıl bile değil. 7 yılda 9 katı. 85 yılda arpa boyu ilerlemeyen atılım 7 yılda 9 katına ulaşıyo. demek ki 85 yıl düzgün idare edilse bu devlet, neler olurdu neler* hani demiryoluna takılıp kalmayalım, ekonomik büyüme, enflasyonun %30lardan %7 lere inmesi vs. vs. ne bileyim dolar 2002 den önce bir gecede fırlardı 1 milyon 800 bin olurdu, 2 milyon olurdu falan, 8 yıldır 1.500 seyrinde gidiyo. amk anlamıyorum ki gerçek rakamlar bu kadar ortada iken haala aslı astarı olmayan rakamları hangi kaynaktan çıkarıp getiriyosunuz. göt bi kaynaktır tamam da maşallah göt göt değil mancınık olmuş artık*

nicolas maduro

jakoben
hala otobüs şoförüdür. hiç bir zaman lider olamayacaktır. ülkesinin anasını sikmiştir. sosyalizmi dünya'ya nasıl siktir boktan lanse ederim parasını el altından alıyor olabilir. işçi devrimi yapılıyor diye yönetici olarak işçi atanamaz en azından vasıfsız olamaz. sosyalizmin gerekliliklerini yerine getirecek kabiliyeti ve sistemlerin savrulduğu yerleri anlayabilme, kapitalist koşulları önceden okuyabilme yeteneği olmalı. hadi bu adamda yok fakat çevresinde de mi yok? chavez duygusal bıraktı giderken yazık etti ülkesine..

edit: vay aq nusrette etleri gömmüş lan adam.. ya bu nusret ne iş yaptı ya.. ulan ülkenin ekran yüzleri para babaları da vasat. o değilde maduro ile yakınlık erdoğan'ın değil olsa olsa perinçek tayfanın işidir herhalde. reis fakire ancak satranç atar

israil

sophos
Gerici yahudi temeline kurulduğu unutulmuş, seküler ve barışçıl gözüken devlet.
vaad edilmiş toprakları (promised lands) türkiye'nin bir kısmını da kapsar.
iyi yanları araplara/müslümanlara düşman olmalarıdır.

toplu taşımadaki berbat koku

sophos
(bkz:turk smell)
''you are worst turk. you are the turk idiot you are the turk smell. return to croatioa. to our croatia cousins you may come our contry. you may live in the zoo….ahahahaha...''

şaka bir yana türklerde olan ve terleyince ortaya çıkan bu koku çok baharat ve sarımsak tüketildiğinden olabilir. internette bir araştırma yaptım ve bunları gördüm;
http://www.gohither.net/continents/meast/tr/stories/smells.sxml
https://www.quora.com/What-do-Turkish-people-smell-like

titanic

caravaggio
Tarihin en büyük tarihi eser kaçakçılığının yapıldığı gemi.
----
Söz gelimi RMS Titanik gemisi, Southampton - New York seferi için 14 Nisan 1912'de limandan ayrılırken, yalnızca güvertesinde aşıkları, alt ve üst sınıftan insanları taşımıyordu.
Tarih hırsızı İngilizlerin antik mısırdan ve farklı ülkelerden çaldıkları binlerce tarihi eseride yanında görütüyordu. Hepsi geminin gözden ırak yerlerine özenle istiflenmişti.
----
En özel parça ise bir firavun lahti idi.
O kadar değerliydi ki geminin kaptanı Edward J. Smith'in kaptan köşküne yerleştirilmişti.

İşin ilginç yanı mısır lahidinin üzerinde tam olarak şu yazmaktadır;
'Hadi Uyan Ve Sana Bu Kötülüğü Yapanlardan İntikamını Al!'

Kaptan Edward ise arkasında duran bu açık uyarıyı anlaşılan hiç dikkate almamış... Ve tarihin en büyük kaçakçılık gemisi, bunun bedelini yüzlerce canla ödemiştir..

titanic

sophos
Yapıldığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiymiş;

15 nisan 1912 gecesi kuzey pasifik'te bir buz dağına çarparak batmıştır, Batışı 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlanmış ve en büyük deniz kazalarından biri olarak tarihe geçmiştir.

60 yaşında sosyal medyada kız düşürmeye çalışan erkek

jakoben
erkek diyerek bu mahluk sürüsünü genişletmek ve bu bakış açısı ile ayırt etmeyi de zorlaştırmak yerine onları siyasi bir bloğun politik ekranına yirmi dört saat maruz kalan bir kitle olarak adlandırmak daha doğru olur.onlara çok fena hadisler hazırladım;

''onlardır ki sokaklarda ahlak bekçisi kesilir, biliniz ki facebook'ta çocuğunuzun profillerinde gezen pedofillerdir.''

iskandinav paganizmi

eileen
İskandinav paganizmi, tanrıların babası Odin ve oğulları etrafında şekillenir. Klasik iyi-kötü çatışmasıdır. Odin'in iki oğlu vardır; birisi şimşeklerin tanrısı Thor'dur, diğeri ise Thor kadar güçlü, yakışlı ve erdemli olamayan Loki'dir.
Ayrıca İskandinav paganizminin en iyi temsilcileri Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya'daki metal müzik gruplarıdır, bunlar gerek görünüşleri gerekse şarkı sözleriyle yoğun bir pagan inancı içindedirler. Bu gruplara örnek; Amon Amarth, Burzum, Einherjer,Thyrfing ve daha birçok iskandinav gruptur.
(bkz:Burzum)

2018-2019 eğitim öğretim yılı

franz
17 eylül 2018 tarihinde başlayacak olan eğitim ve öğretim dönemidir.

Birinci sınıflar son birkaç yılda olduğu gibi uyum haftası nedeniyle 1 hafta önceden okula başladılar. Daha çok oryantasyon eğitimi almaktalar. Tabii bu mantıklı bir durum. Zira diğer kademe öğrencileri geldi mi yanlarında ciddi anlamda ufak tefek kalıyorlar. Birinci sınıfları gerçekten diğerlerinden adeta kaçırıyoruz ki bu iyidir.

Ancak bir hafta önceden başlamaları pek de ekonomik değildir haliyle.

Ayrıca okulların açılmasından iki hafta önce öğretmenler de seminere gelmeye başladılar. Yıllık plan, etkinlik planları, sınıf düzenlemeleri gibi işleri sakin bir ortamda yaparlar.

Efendi mod off;

Saçma sapan eğitim sisteminde çocuklarını özel okullara gönderemeyen, devlet okuluna bırakan ebeveynlere üzülüyorum bildiğiniz. Az önce okuldaki kadın öğretmen çocuğunu ilkokula yazdırmış özele, 20 bin liradan 18,5 bin liraya indirdiler diye göbek atıyordu nerdeyse. Kendisi de devlet okulunda öğretmen. Kalk * git özele sen de Madem devlet okuluna güvenmiyorsun.

Efendi mod on;

Kuzenlerinizin, yeğenlerinizin, kardeşlerinizin, varsa çocuklarınızın yeni dönemi iyi geçsin.

crvena zvezda

sophos
(türkçe: kızıl yıldız)
2 büyük Sırp takımından biri, orjinal adı "crvena zvezda"
(tam ismi: Fudbalski klub Crvena zvezda, kızıl yıldız futbol kulübü) olup her ülkede kendi diliyle biliniyor ve adlandırılıyor.
örneğin türkiye'de kızıl yıldız, ingiltere'de red star vb.
basketbol takımı da vardır o: kk crvena zvezda'dır.

kara yorgi

sophos
Kara Yorgi Petroviç (Sırpça: Црни Ђорђе/Карађорђе - Crni Đorđe/Karađorđe (okunuşu: srni corce, karacorce);

1768 – 1817 yılları arasında yaşamış,
Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Birinci Sırp Ayaklanması'nın lideri ve sonradan bağımsızlığını kazanan Sırbistan'ı uzun süreler yöneten Karađorđević Hanedanı'nın atası, sırp kahramanlarından biri.

19. yüzyılın başlarında sırbistan, osmanlı devleti, avusturya-macaristan ve rusya'nın bölgedeki güç çekişmelerine sahne oldu.
bölge devamlı savaş halinde kaldı ve sınırlar sürekli el değiştirmeye başladı. fransız ihtilali'nin avrupa'ya getirdiği özgürlük rüzgarları balkan halklarını da etkilemişti.
avusturya ve rusya buradaki halkı osmanlı egemenliğine karşı kışkırtıyorlardı. bunun yanı sıra kaldırılmalarından önceki son yıllarını yaşayan yeniçeriler müslüman ve hristiyan halka karşı çok kötü davranarak halkı iyice bezdiriyorlardı; bu ortamda sırplar ayaklandılar. sıradan bir domuz çobanı olan kara yorgi bu ayaklanmanın önderi oldu.
isyancılar birçok kasabaları ellerine geçirdiler ve belgrad'ı kuşattılar. osmanlı padişahı ııı. selim isyancılarla pazarlığı denedi ama sonuç alamadı.

Kara Yorgi komutasındaki isyancılar Rusya'dan aldığı destekle 13 Aralık 1806 tarihinde Belgrad'ı ele geçirdi.

1806-1812 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Belgrad isyancıların elinde kaldı.

bu arada osmanlı devleti'nde kabakçı mustafa isyanı çıktı ve saltanat iki defa el değiştirdi.
sonunda ıı. mahmut'un uzun süren saltanatı başladı.
28 eylül 1812 tarihinde osmanlılarla ruslar arasında bükreş antlaşması imzalandı ve savaş sona erdi.
rusların fransa'yla devam eden savaşından da yararlanan osmanlılar sırbistan'daki isyancıları yenerek belgrad'ı tekrar ellerine geçirdiler. kara yorgi 21 eylül 1813'de diğer isyancılarla birlikte canını kurtarmak için avusturya'ya kaçtı; Fakat Miloş Obrenoviç Sırbistan'da kaldı.

kara yorgi avusturya'dan besarabya'ya geçti. osmanlılara karşı isyan eden yunanlıların kurduğu filiki eterya derneği üyeleri ile tanıştı. onların yardımıyla 28 haziran 1817'de tekrar sırbistan'a girdi fakat bu arada sırp isyancıları arasında sırbistan'da kalarak ikinci bir sırp isyanına önderlik yapmış olan miloş obrenoviç osmanlılarla bir anlaşmaya varmış ve kendini sırp prensi olarak kabul ettirtmişti. kara yorgi'yi kendine rakip olarak görmek istemeyen miloş obrenoviç, kara yorgi'yi sırbistan'a geri gelmesinden kısa bir süre sonra 1817 yılında öldürttü.
Sırpların kurduğu Sırp Prensliği önce Osmanlı Devleti'nin denetimi altında yaşadı. 1867 yılına kadar Osmanlılar Belgrad'da bir birlik bulundurmaya devam ettiler. 1878 yılındaki Berlin Antlaşması'yla Sırbistan tamamen bağımsız oldu ve 1882 yılında Sırbistan Krallığı ilan edildi.

Miloş Obrenoviç o tarihten sonra Sırbistan'da iktidarı eline geçirdi ama Kara Yorgi ailesinin Sırbistan'daki etkinliği sona bulmadı. Kara Yorgi'nin çocukları ve torunları Karacorceviç Hanedanı'nı oluşturdular. Miloş Obrenoviç'in çocuk ve torunları da Obrenoviç Hanedanı'nı oluşturdular. 1945 yılında Sırbistan'da monarşinin sona ermesine kadar krallık defalarca Karacorceviç ve Obrenoviç hanedanları arasında el değiştirdi.

ayrıca (bkz:ikinci Sırp Ayaklanması) (bkz:miloş Obrenoviç)

miloş obiliç

sophos
(Sırpça: Милош Обилић , latin alfabesiyle: Miloš Obilić)
1. kosova savaşı sonunda padişah ı.murat'ı öldüren Sırp kahramanı.

türklerin anlattığına göre; ı. murat çarpışma bitince savaş meydanında atıyla gezerken, ölü taklidi yapan obiliç birden fırlayarak ı.murat'ı hançerler.
sırpların anlattığına göre; ı.murat otağındayken, osmanlı askeri kılığında otağa giren obiliç, ı.murat'ın yanına yaklaşır ve onu hançerler, öldürür.

birleşik krallık

sophos
Ülkemizde ingiltere olarak bilinen, britanya adası ve irlanda adası'nın kuzeyindeki sömürgeci devlet.

Tam adı olan ''Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı''nın (İngilizce: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) kısaltılmış halidir (united kingdom).

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile krallığa ait küçük adalardan oluşur.

Dili: ingilizce
Başkenti: londra
Para birimi: ingiliz sterlini
Telefon kodu: 44

aliya izzetbegoviç

sophos
boşnakça/sırpça: alija izzetbegović

Tarih yoksunu avellerin "bilge adam" dediği, şeriatçı (islamcı), nato sevdalısı, nazi yandaşlığı yapmış p*ç.

Ayrıca soykırımı falan önlememiş tam tersine halkının öldürülmesine göz yummuştur.

İslamcı bir o.*** ç.***dur.

Kendileri cahil olan Halkımız hiç bilgi sahibi olmadan alagavatları "bilge adam" ilan etmeyi çok seviyor.


''II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi tümeninin üyesiydi, NATO'nun parçaladığı ve işgal ettiği Yugoslavya'daki yıkım sırasında ABD'nin müttefiki oldu. Birçok savaş suçu işledi ancak şimdi o geçmişteki ortakları tarafından "bilge kral" olarak anılıyor. İşte Aliya İzzetbegoviç''

trt'de dizisi yapılan, şeriatçı, islamcı, nato sevdalısı, nazi yandaşı, aşağılık politikacı. bosna hersek devletinin ilk başkanıdır.
bosnalıların çoğu kendisini sevmemekle birlikte bizim çomarlarımız ona hayrandır.

ayrıca srebrenica'da boşnaklara katliam kumpasını kendisi hazırladı.
Sırp komutan Mladiç ve ordusu Srebrenitsa'ya ilerlerken, İzzetbegoviç bu kentteki birliklerine çekilin emri verdi. (Şunu da belirtelim, boşnak ve hırvatlar, tarihte sırplar kadar katliamlar yapmışlardır.)

İzzetbegoviç nazileri desteklemesinin cezasını Tito önderliğindeki Yugoslavya'da 3 yıl hapis cezasıyla atlattı. Zira Tito yönetimi, II. Dünya Savaşı sırasında özellikle Boşnaklar ve Hırvatların Nazilerle işbirliğine gittiği gerçeğini unutturmak, yeni bir kardeşlik ve birlik dönemi başlatmak istiyordu. Bu nedenle İzzetbegoviç gibiler üstünkörü yapılmış soruşturmalarla göstermelik cezalar aldılar.

''II. Dünya Savaşı Yılları'nda Nazilerin işgali altındaki Hırvatistan'da kurulan işbirlikçi Ante Pavliç yönetiminin destekçileri arasında birçok Genç Müslüman Örgütü üyesi gibi Aliya İzzetbegoviç de yerini alacaktı. Pavliç'in Ustaşeleri Nazi işgaline direnen Tito liderliğindeki Partizanlara, direnişi destekleyen özellikle Sırp halkına, Çingenelere ve Yugoslavya Yahudileri'ne yönelik katliamları organize ediyordu. İzzetbegoviç II. Dünya Savaşı yıllarında esas hizmetini Naziler tarafından desteklenen Sırbistan'da kurulmuş olan General Milan Nedic'e sunacaktı. Nedic'in Çetnikleri tıpkı Ustaşeler gibi Nazi işgaline direnenlere yönelik savaş açmış ve kimi katliamları icra etmişti. İzzetbegoviç ile, bugünlerde Türkiye'de tartışmalarda sıklıkla lanet okunan Sırp milliyetçisi Çetnikler'in ortak geçmişiydi bu.''

''İzzetbegoviç'in mensubu olduğu Hançer örgütü, Naziler'in 13. SS Tümeni olarak biliniyordu. Hırvatistan'daki Yahudilerin etnik temizliği ve Saraybosna'daki Sırp katliamları bu birliğin eseriydi. Hançer Macaristan'daki Nazi yanlısı rejimi desteklemek için bu ülkede de kullanıldı. II. Dünya Savaşı'nın ardından ulaşılan belgeler, Genç Müslümanlar'ın bu birliğin oluşturulmasında kullanıldığını, dahası, Abwehr ve Gestapo gibi Nazi istihbarat örgütü için çalıştıklarını ortaya koydu.''

''Sunulanın aksine İzzetbegoviç kendisine model olarak Türkiye'yi değil, Pakistan'ı alıyordu ve ona göre Mustafa Kemal, İslam davasına ihanet etmiş bir haindi ancak Türkiye ile kendisini bağlayan şey, İslami geçmiş değil, ABD yandaşlığı oldu. Mücahit transferinde kullanılan Türkiye'deki İslami odaklar ise "bilge kral" propagandasının en önemli unsurları ve Yugoslavya İç Savaşı'nı "Müslüman Boşnaklar ve Hristiyan Sırplar" denklemine çekmeye özen gösteriyorlar.''

ortodoks kardeşler

sophos
(ing. orthodox brothers) ortodoks nüfusu çoğunlukta olan rusya'nın, sırbistan'ın, yunanistan'ın ve ermenistan'ın kardeşliği.
türkiye'ye ve müslümanlara karşı olması en iyi özelliğidir. romanya ve bulgaristan da dahil edilebilir.

içlerinden birbirlerine en çok destek veren, en iyi dostlar sırbistan ve yunanistan'dır; bizans mirası, 1. ve 2. balkan savaşı'nda müttefik olmaları, 1999'da sırbistan'ın nato tarafından bombalanmasında yunanistan'ın nato'yu uyarması ve 14 Nisan 1999 tarihinde Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından 7 kamyon dolusu yardım malzemesinin Sırp Ortodoks kilisesine gönderilmesi, Sırbistan kuzey kıbrıs'ı bir ülke kabul etmezken Yunanistan'ın da kosova'yı ülke olarak kabul etmemesi vb. etkilidir.

türk köylüsünden devrim beklemek

jakoben
ölüden göt beklemeye benzer. türk aydınından öncülük , türk emekçisinden örgütlülük beklenebilecek siyasal hareketlilik şu şartlarda bile oluşmamışken köylüden hareket beklemek, beş köylünün bir eşeği gece karanlığında kıstırdığı anda aralarından birinin bu davranışın yanlış olduğu kanısına varıp jandarmaya ihbar etmesini beklemek gibidir.işte kemalizmde bu şartlarda doğmuştur.halk iyidir, ama çomar or*spu evladı sürüsüdür.üstüne çökmeli ve dayatmalıdır. bunların önünde allahları sikilsindir, çıkarları varsa gıkları çıkmazdır.

boje pravde

sophos
(sırpça: Боже правде, Bože pravde) ''Tanrı'nın adaleti" veya "Tanrı, Bize Adalet ver" anlamına gelen Sırbistan milli marşı.

1918 yılında Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı kurulana kadar Sırbistan Prensliği ve Krallığı marşı oldu. 17 Ağustos 2004 tarihinde Sırbistan Meclisi tarafından ulusal marş olması tavsiye edildi ve anayasal olarak 8 Kasım 2006 tarihinde kabul edildi. Tavsiye edilen metin 11 Mayıs 2009 tarihinde kanun oldu. Orijinal şarkı Davorin Jenko tarafından, sözleri ise Jovan Đorđević tarafından 1872 yılında yazıldı.

jan iii sobieski

sophos
polonya krallığı'nın seçimle tahta çıkan ve 1674 - 1696 yılları arasında hüküm süren kralı. Avrupa'yı islamdan ve Osmanlı işgalinden kurtaran yüce kişi.

Kutsal Roma Germen imparatoru I. Leopold ile Osmanlı'ya karşı bir antlaşma imzalamıştır (1 Nisan 1683). Antlaşma koşullarına göre, iki müttefikten birinin başkenti kuşatılacak olursa, öbürü onu bütün gücüyle desteklemek zorundaydı.

1683'te, ii. Viyana Kuşatması'nda yaklaşık 25 bin kişilik ordusuyla yardıma koştu. Viyana'yı kurtarmak amacıyla toplanan bütün komutanlar arasında en yüksek rütbeli olduğu için yaklaşık 75 bin kişilik Avrupa müttefik kuvvetlerinin komutasını üstlendi. Avrupa tarihini belirleyen en önemli savaşlardan biri olan bu savaşın sonucunda Osmanlı ordularını Kahlenberg'te yenilgiye uğrattı (12 Eylül 1683).

2

köpek düşmanlığı

frantz fanon
boş tiplerin meşgalesi. zabıtayı çağırmak, apartmanı ayağa kaldırmakta ustadırlar. bir de komşu olmadığı halde "köpek istemiyoruz" diye kampanya başlatanı vardır. aşırı köpek severlik de sapmadır ama köpek düşmanlığı da bir bozukluk, takıntı, zannedersem de bir fobi.

türk olup rusya'yı sevmek

deist imam
Neden nefret edeyim ki? Bir insan sadece bağlı olduğu ülkeyi mi sevmek zorunda? Mesela ben türk kurtuluş savaşına yardım gönderen lenin'i ve sovyetleri sevemez miyim? Bir kaç entry yukarıdaki arkadaş atatürk'ü sevmek yerine che'yi sevdiğimizi söylemiş. Atatürk'ü sevmediğimiz ne malum? Bu ülkenin solcularıydı 12 mart cuntasının sıkıyönetim mahkemelerinde "mustafa kemal'in askerleriyiz" sloganını atan. Odamda atatürk'ün fotoğrafı da bulunur che guevara'nın fotoğrafı da. İkisini aynı anda sevemiyo muyuz? Size göre illa birisini seçmemiz gerekiyo fakat bu sizin sorununuz. Biz ikisini de sevebiliyoruz. İkisi de bizim savunduğumuz eşitlik, özgürlük, anti emperyalizm gibi kavramlara sahip iki lider. İkisi de hayatını kendi halklarının bağımsızlığı ve refahına adamış iki lider. Şimdi ben che guevara'dan niye nefret edeyim ki? Ülkemde atatürk var diye başka bir lideri de sevmemek gibi bir düşünceye neden sahip olayım. Atatürk'ü de severim, lenin'i de, che'yi de. Üçü de emperyalizme, faşizme ve bağnazlığa karşı 20.yüzyılda zafer kazanarak tarihe isimlerini altın harflerle yazdırmış 3 lider. Nefret etmem için mantıklı bir sebep olmadığı sürece üçünü de sevip sahiplenmeye devam ederim. Hadi eyvallah

türk olup rusya'yı sevmek

sophos
doğduğum topraklar deyip nato'nun köpeği ve müslüman ülkeyi sevmektense rusya candır. bunun solculuk ile bir alakası yok kendi düşüncem.

sosyalizm/komünizm ne abd'nin ne rusya'nın mandası olmaktır, tam bağımsızlığı savunur ancak sosyalizm, devrimcilik, vatanseverlik falan hikaye türkiye'de, türkiye'den bir bok olmaz, teoride muhteşem düşünceler ama gerçekle uyuşmuyor burada.

keşke yanılsam ve yıllar sonra bu giriyi bana gösterseniz ama nerde...

anabard58

turca
ne yazdığını kendi de bilmiyor amk. ılginç biri.
her koşulda herkese sallayabiliyor.
Sinirden malın başlığını yanlış açmışım. Sözlükte ilk defa bir başlığı yanlış açtım amk.

bunlar ilginizi çekebilir