confessions

chernobog

silik ✘  · 7 Ağustos 2018 Salı

  1. toplam giri 0
  2. takipçi 11
  3. puan 2578

lise arkadaşı vs üniversite arkadaşı

franz
Üniversite arkadaşıdır.

Ben 4 sene aynı yurtta aynı odada kaldım. Erkek yurdu komple 403 no'lu odadaydı. Bildiğiniz aile gibi Yaşardık. Adam sigara içme odasını es geçip, bizim odaya gelirdi içmeye hani, o derece. Swh swh.

Sınıfta da farklı değildi. Muhtemelen erkek oluşumuz bunda çok etkili tabii.

azerbaycan

filozovski
rüşvet ülkesidir.

1991'den beridir aliyev hanedanı tarafından sömürülen devlettir. halkı hiç huzurlu değildir. maaşlar düşüktür.

kafkasların incisi olarak nitelendirdiğim devletin petrolünü oğluna,kızına şehirler alarak beter hale getiren, halkına huzuru vermeyen aliyevlerin sonu nasıl olur bilinmez ama ülkeyi yahudilerin istila ettiği gerçeğide vardır.

tek ayrım noktası din özgürlüğü vardır sadece.

gidin gezin. yemekleri güzeldir. insanları cana yakındır. özellikle türkiyeyi ve türkiye türklerini çok severler. çoğu "azeri" kelimesini sevmez. aman dikkatli olmak lazım bu konuda.

umarım bir gün elçibeyin,resulzadenin ve atatürkün askerleri azerbaycanı tamamen bağımsızlığa kavuşturur.

yılmaz özdil

lux
2.500tllik kitabı saatler içerisinde tükenen gazeteci. şimdi o kitap gittigidiyor'da 25.000 tl. keşke ben de alıp pahalıya satsaydım. böyle kerizler hakediyor aptal yerine konmayı

pamukkale turizm

franz
Neredeyse hiç kullanmadığım, bir tek afyonkarahisar'da kullandığımı sandığım, onun da hayal mi gerçek mi olduğunu bilmediğim ve fakat iflas etmiş dolmuşötesi -oha, türkçe'ye yeni bir şey kazandırmış olabilirim şu an- firma.

Ama yazılanları okuyunca insan daha bir diyor keşke bir bilet alsaymışım diye.

Banane ya da yav.

sözlük resim yükleme sorunu

zehir
Site Yönetimini Belki Yardımı Olur Diye Yazıyorum Minik Bir İnceleme Yaptım. Fotoğraf Yüklenmemesinin Sebebi Olarak.

Fotoğraf Yüklemede Kullanılan Generic Handler'dan , Yani

https://laiksozluk.net/api/api.ashx?istek=imageUpload Urlsine Karşılık Gelen Generic Handler Metodundan Yükleme Esnasında Gelen Cevap Şöyle:

https://i.ibb.co/1fzVCMQ/1.png

https://i.ibb.co/371SLGP/2.png

Bunun Meali Şu; İlk Olarak Fotoğrafların Yüklendiği Dizini Kontrol Edin Klasör Varsa Okuma Yazma İzinlerini Kontrol Edin ve Okuma Yazma İzni Verin, Klasör Yoksa Klasörü Oluşturup Okuma Yazma İzni Verin. Eğer Okuma Yazma İzni Vermenize Rağmen Yükleme Sorunu Devam Ediyorsa FTP'de Yer Kalmamış Olabilir Ya FTP'yi Büyüteceksiniz Yada Gereksiz Dosya Temizliği Yapacaksınız Demektir.

cinsiyet önyargıları ve ayrımcılık

iron
Önyargı, genellikle, bir topluluğun üyelerinin. bir başka topluluğun üyelerine karşı sahip oldukları olumsuz inanç ve düşüncelerle ilgilidir. Önyargı, gerçeklik karşısında sınanmamış, daha çok kişinin kendi duygu ve tutumlarına bağlı sterotipleşmiş inançlarla karakterize edilmektedir (. Önyargının kaynağı, sübjektif deneyimler, kanaatler ve söylentiye dayalı haberlerdir. Önyargı, uzun sürede ve değişik kaynaklardan aktarıla aktarıla toplumsal bir boyuta sahip olabilmektedir. Örneğin toplumumuzdaki bazı kesimlerle ve özellikle de kadınlarla ilgili önyargılar böyledir; saçı uzun diye veya kadına karşı eli sopalı diye başlayan sözler hep bir oranda genelleşmiş önyargıları dile getirir. Bir kişi veya topluluğa karşı önyargılı birisinden, o kişi veya topluluğa karşı tarafsız olması beklenemez. Önyargının toplumsal boyutu, akıllılık, adalet ya da hoşgörü gibi toplumsal normları ihlal etmesini şart koşma eğilimindedir.

Aşırı genelleştirme, peşin hüküm, bireysel farklılıkları dikkate almayı reddetme ve klişelerle düşünme önyargının tipik özelliklerini oluşturur. Önyargı biz-onlar ayrımının bir sonucudur.

Cinsiyet önyargıları ise, iki cinsin birbirinden hangi bakımlardan ayrıldıklarına; hangi davranış, görünüş ve kişiliğin kadın ve erkeklere özgü olduğuna; insanların cinsleri arasında hangi farklılıkların bulunması gerektiğine ve erkek ve kadınların nasıl davranmaları gerektiğine ilişkin inançları ifade eder. Önyargı ayrımcılığın temelini teşkil eder. Sosyolojide daha çok etnik ve ırk ilişkileri bağlamında kullanılan ayrımcılık, ötekine karşı oluşan davranışı ifade eder; öteki herhangi bir birey veya toplum olabilir.
1

dağlarına bahar gelmiş memleketimin

franz
Elbet bir gün herkesin umutla beklediği zamanları işaret eder. Her şey o kadar haklı ve yerli yerinde olacaktır ki, insan o an geldiğinde bütün kuşkularından arınacaktır.

O gün elbet, hak ve adalet bizim beklediğimiz şekilde değil de, olması gereken şekilde yerini bulacaktır.

Hayaldir.

Ütopyadır.

Ama düşüncesi bile hadi, ha gayret, biraz daha sabır diyerek gönlümüzü, yüreğimizi, zihnimizi ayakta tutacaktır.

noel bayramı

sophos
Noel, türkçeye fransızcadan geçmiş, Fransızcada "doğuş" demektir. Fransızcaya da Latince Natalis (doğum) kelimesinden geçmiştir. Grekçe'de bu yortu gününe Xristougenna (hristugenna) denir; ki bu sözcük "Mesih doğdu" anlamına gelmektedir.

İsa'nın doğumuna dair net bir tarih olmasa da katolik Kilisesi 4'üncü yüzyılın ortasından itibaren doğumu 25 Aralık Noel günü olarak kabul etmiştir. Günümüzde Hristiyan aleminin büyük bir çoğunluğu Miladi Takvim'e göre 25 Aralık'ta Noel'i kutlamaktadır. ortodoks kiliseleri de Noel günü için Jülyen Takvimi'ndeki 25 Aralık tarihini esas alır. Bu tarih Miladi Takvim'de 7 Ocak tarihine tekabül eder. 6 Ocak tarihi de katolik Kilisesi için Epifani bayramıdır.

Ortodoks Hristiyanlardan büyük bir çoğunluğu (Rus, Ukrayna, Sırp, vb) dinsel bayramların belirlenmesinde Batılı Hristiyanlardan farklı olarak güneş yılına dayanan Gregoryen takvimi yerine ay yılına dayanan Jülyen takvimini kullanmaktadırlar. Bu nedenle Gregoryen takviminde 25 Aralık tarihinde kutlanan Noel, Jülyen takvimine göre - takvimler arasındaki 13 günlük farktan dolayı - 7 Ocak'ı bayram günü kabul ediyorlar. ayrıca 6 ocak'ta bayram arifesinde kutluyorlar. Yunanistan Ortodoks Kilisesi Noel yortusunu yeni takvimi esas alarak 25 Aralık günü kutlamaktadır; ancak pek çok Ortodoks Kilisesi eski takvimi kullandığı için Noeli 7 Ocak'da kutlar.

sokrates neden demokrasiden nefret ederdi sorunsalı

sophos
Sokrates, toplumu bir gemiye benzetir. Sokrates şöyle sorar:

"Eğer ki deniz yoluyla bir yolculuk yapmak isteseydin, geminin kontrolünün kimde olacağına nasıl karar verilmesini isterdin? Rastgele ve herhangi bir grup insan tarafından mı, yoksa deniz seyahatleri konusunda deneyimli, bilgili ve eğitimli insanlar tarafından mı?"

Ademantus'un cevabı çok açıktır: Elbette ki ikincisi! Sokrates'in buna cevabı ise şu şekildedir:

"Peki bu durumda nasıl olur da, bir ülkedeki yetişkin insanların rastgele ve herhangi bir grubunun bir ülkeyi kimin yöneteceğine karar verebilecek donanımda olduğunu düşünebilmekteyiz?"

üstteki diyalog platon'un devlet kitabının 6. bölümünde yer alıyor.

izleyin. (türkçe altyazı mevcut)


okuyun.
https://evrimagaci.org/sokrates-demokrasiden-neden-nefret-etti-4733

wojtek

sophos
1942'de suriye'de doğmuş olan daha sonrasında 2. dünya savaşı sırasında polonya askerlerinin maskotu olan, onbaşı rütbesi alan, askerlerin alıştırmasıyla bira ve sigara içen ayı. cephaneye mermi taşımıştır. 1942'de iran'da bir çocuk tarafından bulunmuş ve orada bulunan polonyalı askerlere satılmıştır. savaştan sonra edinburgh hayvanat bahçesi'ne gönderilmiş ve orada ölmüştür.

cska moskova

sophos
(rusça: цска москва) rusya'nın en iyi spor kulübü, takımı.
futbol ve basketbol başta olmak üzere bir çok spor branşında faaliyet göstermektedir. kızıl ordunun takımıdır, 1911 yılında kızıl ordu tarafından kurulmuştur. renkleri lacivert-kırmızıdır. ismi ''tse-es-ka maskva'' şeklinde telaffuz edilir. ilk stadyumu at yarışı pisti üzerine yapıldığı için at sembolünü (tılsım) kullanırlar.

dışadönük sezgili tip

iron
Genellikle kadınlarda rastlanır. Değişken bir karaktere sahiptirler. Yeniliğe bayılırlar ancak her türlü yenilikten de çabucak sıkılırlar. Davranışlarına sezgi yön verir. Düşünce işlevleri kısırdır. Aynı işte uzun süre çalışamazlar.

geziye katılanların başları kesilmelidir

franz
Ya bu kadar katıksız, katkısız nasıl olabiliyor bu herif?

Mehter marşı dinlerken zihninde Viyana kapısını kırdığını hayal edip, insanların haklı protestolarını -vandallık kısmını geçiyorum tabii- kafa kesme ile mi susturmaya çalışıyor cidden?

Ya asıl bunla bunun gibileri alacaksın, önce isteklerini kendilerine uygulayacaksın.

Her devrin adamları işte.
2

splat

sophos
(rusça: Сплат) 2000'de kurulmuş rus ağız bakım ürünleri markası. florür içermeyen organik diş macunları nedeniyle tercihimdir. rusya'ya giderseniz oradan ucuza getirilebilir.

watergate skandalı

iron
Araştırmacı gazeteciliğin dünya demokrasi tarihindeki en efsanevi örneğidir. 1972'de rakibi Senatör George S. McGovern'ı yenilgiye uğratarak yeniden başkan seçilen Nixon'ın ikinci başkanlık döneminin en önemli olayı, Watergate Skandalı oldu. Başkanın Yeniden Seçilmesi Komitesi (CRP) tarafından kiralanmış beş kişinin, Demokrat Parti'nin Watergate adlı binadaki genel merkezinde yakalanmasıyla başlayan bu skandal, olayların araştırılması sırasında büyüdü. Başkanın yakın çalışma arkadaşlarından bazıları da olayla ilgili suçlu bulunup mahkum olunca, Amerikan Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Temmuz 1974'te Nixon'ın yargılanmasına karar verdi

araştırmacı gazeteciliğinin önemi

iron
Gazetecilik, günümüzde siyasal ve ticari baskılarla, zorlu rekabet koşullarında demokratik misyonunu kaybetmiş gibi hissettiği anlarda, araştırmacı gazeteciliğin ödullendirilen başarılarıyla aldığı derin nefesle özlerine döndüğünü hisseder. Böyle zamanlarda gazetecilik mesleği kendisini yeniden kamu denilen vatandaşlar topluluğu için yararlı hisseder.

ABD'de yapılan akademik araştırmalarrda araştırmacı gazeteciliğin tarihi, 17. Yüzyıla dayandırılmaktadır. ABD'nin saygın gazetesi New York Times'ın eski Washington Büro Şefi James Scotty Reston ve aynı gazetenin aynı bürosunda diplomasi muhabirliği yapmış olan Max Frankel, habere araştırma yapılmadan erişilemeyeceğini savunmuştur. Reston, gazetecinin her yazdığını araştırma ürünü saymaktadır.

diğer sözlük yazarlarının laik sözlük düşmanlığı

baran anlattı
genelde tüm sözlükler için geçerli olan durumdur. ekşiden uludağa ondan dünya sözlüğe kadar bir çok sözlükte yazdım hepsi yazmadığı diğer sözlükleri, pü kaka diye yerden yere vururlar bir sözlüğün ortamını hiç bilmeyen bile laf olsun torba dolsun diye başlık olarak gördüğü başka bir sözlük hakkında kusabildiği kadar nefret kusar üstelik her sözlük kendi içerisinde diğer sözlüklerden daha troll daha kalitesizdir. ama laik sözlük adından olsa gerek bu konuda diğer sözlüklerin bir tık önünde. mesela kürt kızı sikip kürtçü olmak, ya da türk kızlarının iyi sakso çekmesi, gelini siken amca vb miğde bulandıran başlıkların bulunduğu internet ortamının en çöp platformu olan uludağ sözlükte ya da yauv t*ayyip allah tarafından gönderilmiş kardeşim bi görün artık yav diyen t*ayyipçi dünya sözlükte bile laik sözlük için çok ilginç eleştiriler görmem mümkün. Türkiye'nin 20 yıllık sözlük geçmişinde bana zevk veren cogito sözlük, ekşi sözlüğün 2009 lu hali, inci sözlüğün ilk 2 senesi ve laik sözlüktür. gerisi boş.

kamusal gerçekler ve demokrasi

iron
Gazetecinin araştırıp ortaya çıkarması beklenen gerçeklerdir. yani kamusal alan olarak adlandırılan toplumsal alanda olan biten ve bu alanı ilgilendiren konulardaki gerçeklerdir. Yurttaşlar, böylece demokratik tartışma alanında özgürce bilgilenebilir ve müzakere yoluyla kendilerini yönetmesini istedikleri politikacıları bilinçli bir sorumlulukla seçebilir.

Kamusal gerçekler, siyaset alanınından ekonomik alana, sağlık ve eğitimden, hukukun işleyişi, güvenlik ve insan haklarına, kent ve taşra yaşamı, barınma, ulaşım ve beslenmeye dek pek çok alanı kapsar.

İnsanlar, haberin halk kitleleri için değil, kral ve tüccarlar için ulaşılabilir olduğu eski çağlarda, kamusal enformasyon açısından kendilerini yönetenlere karşı ne kadar çaresiz ve etkisizse, bunun tersine günümüzde gelişkin iletişim teknolojileriyle üretim yapan kitle iletişim araçlarının (medya) izleyicileri olarak, çok daha aktif olarak siyasal sisteme katılabilmektedir. Ancak çelişkin bir şekilde, haberin küreselleştiği günümüzde medyanın üretim ve dağıtım kanalları, büyük sermaye gruplarının kurduğu hegemonya nedeniyle yöneten-yönetilen ilişkisini iktidar ve güç sahiplerinin lehine çevirmektedir.
1

park jın hyok

iron
dünyadaki bankaları hedefleyen bir dizi saldırıyı içeren Sony Pictures Entertainment'a yönelik siber saldırı da dahil olmak üzere, tarihin en maliyetli bilgisayar saldırılarından sorumlu devlet destekli bir hacker grubunun bir parçası olan bir Kuzey Koreli bilgisayar programcısı. toplu olarak bir milyar doları çalmaya ve dünya genelinde on binlerce bilgisayar sistemini etkileyen WannaCry fidye saldırısına öncülük etmiştir.

Park, Kuzey Kore hükümeti tarafından işletilen bir şirket tarafından istihdam edilen bir grup (bkz:hacker) tarafından üstlenilen geniş çaplı bir hacker ağının üyesidir. Ayrıca şuan da ABD nin yaptırım listesinde.