türkiye'de siyasi bir futbol derbisinin olmaması

chernobog
dünyanın çeşitli derbilerine baktığımızda derbilerin siyasi kökenli olduğunu görürüz.barcelona-real madrid karşılaşması,ispanyol milliyetçiliği ile katalan bağımsızlığının karşılaşmasıdır,roma-lazio derbisi,italyan faşizminden etkilenmiş lazio'ya karşı solcu roma'nın karşılaştığı şehir derbisidir,boca juniors-river plate derbisi,dar gelirli insanların tuttuğu boca'ya karşı zengin takımı river plate'in derbisidir,partizan-kızılyıldız derbisi,yugoslavya bütünlüğünü savunan partizan'a karşı ultra sırp milliyetçisi kızılyıldızın derbisidir,cska-spartak derbisi kızılordunun takımı cska'ya karşı rus milliyetçisi halkın tuttuğu spartak'ın derbisidir.yunanistan'da bizans ve ortodoks hayranı aek'e karşı solcuların takımı paok'un derbisi vardır.bu örnekler çoğaltılabilir.türkiye'ye baktığımızda ise politik hiçbir takım olmadığını görürüz.galatasaraylı ile fenerbahçeli sıradan bir vatandaş arasında genelde bir fark yoktur.
franz
Bırakın o eksik kalsın dediğim durumdur.

Tribünde bile insanlar cumhuriyet üzerine slogan atmak ve hükümetin yandaşlığını yapmak arasında gidip geliyor. Orada bile bölünmüşlük var kendi içinde.

Bir de milliyetçilik, ırkçılık, yancılık üzerine bir derbi olursa, yukarıdan aşağıya patır patır dökülür millet.

Hayır, sokakta gördüğü galatasaraylıyı dövmemeyi yeni öğrendi fenerliler, bir de siyaset için falan... Kafa kesen şeriatçilerle mi dolsun ortalık.