teğmen ömer yazgan

atticus finch
cuntaya yönelik bir soygun eylemi sırasında yakalandıktan sonra 29 ocak 1983 tarihinde birlikte yakalandığı diğer 3 gençle birlikte idam edilen üçüncü yol* üyesi teğmen.


idamından 25 yıl sonra, geçtiğimiz sene ailesine yazdığı son mektubu ortaya çıkmıştı. aşağıya direkt yapıştırıyorum.

"Sevgili Anama, Babama ve Kardeşlerime

Şu anda saat 04.00 ve ben infaz için son hazırlığım olarak bu mektubu yazıyorum.

Bundan böyle benim düşmanlarım sizlerin de düşmanıdır. Siz olmasanız da benim kanımı yerde bırakmayacak kardeşlerim var. Halkımızın yazgısı bu değil. Çok evladını kaybetti. Ama bir gün kazanmayı da öğrenecek. Diğer devrimciler sizlerin evladıdır.

Tarih, biz zulme karşı çıkanları her zaman haklı çıkardı, çıkaracak.

Malım mülküm yok ki miras bırakayım. Size ve yoldaşlarıma ancak mücadele anılarımı miras bırakabilirim. Ben şu anda oldukça moralliyim. Beni tek üzen şey, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi'nin tam bir üyesi olamadan ölüme gitmektir. Gelecek devrimcilerin birliği ile partimizin geleceğidir, buna inanıyorum.

Halkımızın mücadelesi haklıdır, meşrudur. Meşru olmayan, bu zorbaca düzeni sürdürmekten yana olan katillerdir. Biraz acele etmek zorundayım. On dakika bile bana çok görüldü. Elimde kelepçe ile yazmak zor. Yeğenlerim geleceğimizin umududur.

Ben düşüncelerimi daha önce çok yazdım. Burada tekrarlamama gerek yok. Bana inanın yeter. Gözyaşlarınızı düşmanlardan gizlemeyi öğrenmelisiniz. Kesin olarak soğukkanlılığınızı yitirmeyin.

Az sonra son görevimi yapmak üzere darağacına çıkacağım. Sloganlarımı haykıracağım, dizlerim titremeyecek. Yirmi yedi yaşına bastığım bu gecenin sabahını kimse unutmayacak. Ellerinizden öperim.

Tek Yol devrim. Kahrolsun Faşizm.

-Oğlunuz Ömer Yazgan."

*üçüncü yol. devrimci yol - devrimci sol bölünmesinden sonra iki tarafa da katılmayan, özellikle ordu içindeki yoğun örgütlülüğüyle bilinen, thkp-c mirasını sahiplenen örgüt. eski devrimci harbiyelilerin çoğunu marksizmle tanıştırmış, darbeden sonra cuntanın ordu içi operasyonlarının hedefi olmuş ve çok geçmeden dağılmış örgüttür. günümüzde mirasını "odak" adlı ufak bir dergi çevresi sürdürüyor.