kurban bayramı

i am groot
Aç kalmak, et yemek, veganlık gibi konulardan değil de bir hayvanın canını almanın kutlanılmasını saçma bulduğum için eleştirdiğim dini bayram. Yersin etini, ihtiyacı olana da dağıtırsın ama bunu yaparken tabiri caizse (bkz:barbar) gibi sokakları kana bulamaya ne gerek var? Koku meselesi de ayrı iğrenç. Ha bi de işin ekonomik boyutu var, ayağına ayakkabı almaya parası yok ama kurban kesiyor. Neden? Elalem ne der diye...
4
doris eirene
kuran'da tek anlamı yenmesi helal olan bir canlıyı boğazlamak olmayan bayramdır. kurbanın kelime anlamlarında yardımlaşma, sevgi gösterme ifadeleri vardır. bazı halklarda birbirini seven insanların birbirlerine ''kurban'' diye seslenmesi buradan gelir.
bir ailenin mutfak masrafının karşılanması da kurban ibadetidir. kurban ibadeti paylaşmaktır. ancak görgüsüz insan evladı hayvan kurban edince daha çok sevap kazandığını düşünür. halbuki etlerini oturup kendisi yer. hac'da kurban edilen hayvanların etleri kimseye ulaşmadan yığınlar halinde çöpe atılıyor. her kurban bayramında yol kenarları kan gölüne dönüyor, hava bile kan kokuyor. böyle bayram mı olur?
0 /