istanbul

kedi
şehri constantine kurdeleyle açmıştır. açılışta 40 gün 40 gece eğlenceler düzenlenmiştir. romayla aynı satatüde ve eş başkent olarak açılmıştır.
edit: 330 yılında
kedi
theodosius bir oğlunu istanbulda bırakıp sen doğunun imparatoru olacaksın, kardeşin de batının imparatoru olacak" deyip diğer oğluyla romaya gitmiştir. doğu ve batı roma tabirlerinin kısaca açıklaması budur.
kedi
şehir 2 kere işgal edilmiştir;
1. latinler ( katolik ) 1204- askerlerin şehir içinde olmamasından faydalanıp, savaşmadan sur kapılarını açtırarak şehri işgal etmişlerdir.
2. osmanlı 1453- gemiler uçtu kaydı falan filan, biliyorsunuz hikayeyi
kedi
roma imparatorlarından heraklios, müslümanların peygamberi muhammedle sıkça mektuplaşırlardı. muhammed ona " herakl " diye hitap ederdi.
dookie
Güzel memleketim.Burada küçüklüğünden beri yaşamayan biri için burası cehennemde ama burada doğup büyüdü iseniz nefret etseniz bile kopamazsiniz.
sasanist
şahsen dünyanın en güzel şehri olarak gördüğüm şehirdir. her ne kadar gün geçtikte boktanlaşsa bile güzeldir yaşaması, tabi para varsa, para olmayınca cehennemin dibi gibi hissedebilirsiniz.
berkayoz
Uzaktan güzel ama yaşayanlar için çok zor bir şehir. Trafiğiyle kalabalığıyla küçüklü büyüklü saçma sapan yerleşmiş binalarıyla yaşaması zor şehir ama boğulacaksam büyük denizde boğuluyum diyosanız istanbul sizin için ideal hayatı güzel ve kötü yanlarıyla öğreten bir şehir
0 /