camino de santiago

sophos

bilinen diğer adıyla: aziz yakup'un yolu (st. james's way), 1993 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen katolik hac yolu. sembolü istiridyedir. yolun geçtiği yerlerde istiridye tabelaları bulunur.
bir çok yol bulunmakla birlikte santiago de compostela şehrindeki saint jacques katedrali'ne varınca yolculuk tamamlanmış olur. günümüzde katolik olan ya da olmayan birçok maceracı bisikletle veya yürüyerek bu yolu tamamlamaktadır. bu yol simyacı kitabında da geçmektedir.

Hikayesi:
İsa'nın 12 havarisinden biri olan, balıkçı Zebedi'nin oğlu Yakup, MS 44 yılında Kudüs'te Romalılar tarafından öldürülür ve gömülmesine izin verilmez. Müritleri, kemikleri bir gemiyle gizlice kaçırarak İspanya'ya götürürler. Fransa kıyılarında gemileri batar. Sahile çıkan müritleri, bu yolu takip ederek İspanya'nın kuzey batısına ulaşırlar ve kemikleri buraya gömerler.
Burası kilisenin karşı çıkmasına rağmen kutsal bir yere dönüşür ve gömüldüğü yerde bir şehir oluşur (Santiago de Compostela). En sonunda kilise burayı Kudüs ve Roma'dan sonra Hristiyanlığın 3. kutsal şehri ilan eder.