sosyalizmin ekonomik hesaplama problemi

jakoben
özel mülkiyetin olmadığı bir toplumda maliyet doğrudan merkezi yönetim tarafından belirleneceğinden ve mevcut yürütmeliğin karlı gördüğü üretime geçileceği için toplumdaki bireylerin istek ve arzularından hareketle ile değil, devletin uygun gördüğü ne ise olacaktır.evet bu bir dayatmadır.fakat buna isyan etmenin tek mantıklı penceresi, kapitalist sistemde altınızda bir yat,spor araba ve villanızın olması olabilir.kapitalizm bu imkanları çok küçük bir sınıfa bahşedebildiğinden (amerika'da bu sınıf çok daha büyük çünkü dış sömürü olan emperyalizmde yürürlükte.)sistem, başındakileri mafyalaştırmış ve yandaşlara hibelere çalışmaya başlamışsa, varsın devlet bisiklete bineceksin desindir.

not; bunu şimdi bana inat olsun diye mi aratıp buldun? bu yazı sosyalizm eleştirisidir fakat liberal bir penceredendir.sosyalizm toplumsaldır.bireysel hazların merkezinden hareketle işlevselleşmez
1
aktroll
sosyalizm sınıf ayrımı yok etmekle kalmıyor,insanların isteklerini de hiçe sayıyor,onları bir hayvan gibi görüyor. devletin sana sağladığı imkanları kullan,şükret,fazlasını isteme. kendine sosyalist diyen arkadaşlarda sosyalizmin kurtuluş olduğu düşünüyor. bu bana islam dinine göre erkeğin 4 eş almasının özgürlük olduğunu söyleyen malum kadının mantıksızlığını hatırlatıyor. Şuan dünyadaki hiçbir sistem insanları mutlu etmez. şuan en iyi sistem yine kapitalizmdir.
3