ev temizliği

orze
Adamın kardeşi, abisinin ziyarete geldiği haberini telefonla alınca çarşıdaki işini tez elden bitirerek eve koşturur. Komşu gezmesinde olan annesi protezli bacaklarının müsaade ettiği hızla eve doğru yollanır. Adam evde işe gitmeye hazırlanan yeğeniyle hasbıhal ederken kapı tıkırdar. Yeğen annem geldi der. Adam nereden anladın deyince yeğen anneannem zili çalar, gözleri az gördüğünden kapıyı açmakla uğraşmaz der. Saat on bir olmak üzeredir.
Kapıdan içeri giren adamın kardeşi abisinin ayakkabılarını antrenin ortasında görür. Alır hemen orada serili bezin üzerine koyar. Abisine hoş geldin derken oğluna misafirin ayakkabılarını niye orta yerde bıraktın diye sorar. Oğlu habersiz gelen dayımı görünce şaşırdım da fark etmedim der. Adam bu konuşmalara bir anlam veremez.
Kardeşi çay içeriz derken mutfağa gider. Haberli gelseydin hazırlanırdık diye abisine serzenişte bulunur. Adam böyle daha iyi telaş olmaz der. Kardeşi olmadı derken zil çalar gelen annesidir. Adam içeriye giren annesini karşılar. Annesi ne güzel gelmişsin diyerek sarılır. Kardeşi adama terlik vereyim ayakların üşümesin der. Adam üşümez der. Kardeşi terlikleri ayaklarının yanına koyar. Adam mecburen giyer. Saat on iki olmak üzereyken yeğen, dayı ben gidiyorum diyerek evden çıkar.
Terliklerden sıkılan adam çıkarır. Annesi oğluna terliklerini giy üşüme der. Kardeşi ağabey terlikleri giyseydin der. Adam yeğeninin bu zamansız işe gidişini söyleyerek cevap bekler. Kardeşi banyo yapsaydın yol yorgunluğunu atarsın der. Annesi güz dönemi yarın başlayacak yarına hazırlık için bu gün düzensizlik oldu der.
Annesi ne yemek istersin diyerek mutfağa yönelirken adam elini yüzünü yıkamaya lavaboya girer. Kardeşi ağabeyinin oturduğu koltuğun kayan örtüsünü düzeltir. Bunu fark eden adam önemsemez. Adamın kardeşi şimdi ne varsa yiyelim akşama ne arzu edersen yaparız diyerek masayı hazırlamaya başlar. Elinde sabunlu bir bez masayı siler. Adam kirlimiydi ki der. Kardeşi olsun silelim der. Annesi boş ver diyerek oğluna bir sandalye gösterir. Adam masayı silen kardeşine baka kalır.
Ne yaptın, şu an ne yapmaktasın muhabbetiyle yemek biter. Annesi masayı kaldırırken kardeşi masa altında yeri silmektedir. Adam ayaklarını çekerken kardeşi rahatsız olma der. Saat bir olmak üzeredir.
Salona geçerlerken kardeşi ağabeyine lavaboya gideceksen oturmadan git der. Çıktığında adam terlikleri lavabo kapısının önünde bulur. Kardeşi mutfaktaki sandalyeleri düzelterek çay getiriyorum diyerek ağabeyine tebessüm eder. Çayları içerken kardeşi mütemadiyen sağı solu düzeltir. Annesine bakan adam ne iş der. Annesi sessiz boynunu büker.
Adam çayına şekeri koyarken bir miktar sehpaya dökülür. Televizyonun yanındaki bir resme bakmak için yerinden kalktığında kardeşi dökülen şekeri temizlerken annesine döktü der. Bunu duyan adama annesi kaşık küçük şeker hep dökülüyor der.
Kardeşinin bu titizliğine bir anlam vermeyen ve sıkılan adam ben gideceğim diye ayağa kalktığında olayın farkında olan annesi daha yeni geldin otur aldırma der. Kardeşi ne gitmesi akşama şunu yapıp yiyeceğiz der. Adam gitmem lazım diyerek kapıya yönelir. Saat iki olmak üzeredir.