belçika

koy enstituleri acilsin
Batı avrupa'da bulunan, 1830'da hollanda'dan bağımsızlığını ilân ederek kurulmuş, meşruti monarşi ile yönetilen, avrupa birliği'nin altı kurucu üyesinden biri olan, k*nya kadar bir ülke.

Küçük olmasına rağmen çok karmaşık federal sisteme sahiptir. Kuzeydeki flamanlar flamanca, güneydeki valonlar ise fransızca konuşur ve ülkedeki siyasal sistem bu dil farklılığı üzerine kurulmuştur. Bu dil farklılığı o kadar önemlidir ki ülkedeki siyasi partiler ideolojiden başka dillere göre de farklılık gösterir; örneğin valonların kendi liberal partisi, flamanların kendi liberal partisi vardır. bu sebeple hükümet her zaman 4 ila 6 parti içeren koalisyonlarla kurulur ve koalisyon kurmak bunun için zordur. Hatta bu sebeple 532 gün hükümetsiz kalmışlığı bile vardır.

Patates kızartması, waffle, çikolata ve tabii ki de leffe, duvel, stella artois başta olmak üzere yüzlerce bira markasıyla tanınır. Bira ülkenin kültürüne o kadar işlenmiştir ki küçük çocuklar bile 1% - 2% alkollü de olsa bira içerler. bira ucuzdur, yasal bira yaş sınırı 16'dır ve 12% alkol oranına varan biralar bile bulunur.

Turistik olarak en tanınan şehirleri başkent Brüksel ve kanallarıyla bilinen Brugge şehridir. Bunun yanında gent, anvers ve leuven gibi şirin şehirleri de vardır; daha otantik yerleri görmek isteyenler içinse valonya'da yüzlerce küçük köy ve kasaba bulunabilir.